Bratki ogrodowe - grupy, uprawa i zastosowanie bratków ogrodowych

2019-03-22 10:14 Katarzyna Józefowicz

Bratki ogrodowe to jedne z najpopularniejszych kwitnących roślin rabatowych. Doskonale nadają się również do uprawy w pojemnikach - to jedne z roślin najwcześniej pojawiających się na balkonach i tarasach. Dowiedz się, na jakie grupy podzielono liczne odmiany bratków ogrodowych i poznaj zasady uprawy bratków ogrodowych. Bratki ogrodowe: grupy, uprawa.

Zanim fiołek ogrodowy, popularnie nazywany bratkiem ogrodowym, pojawił się w naszych ogrodach, jego przodków trudno było nazwać roślinami szczególnie atrakcyjnymi, gdyż dzikie gatunki nie wyróżniały się ani dużymi kwiatami, ani wyszukanymi kolorami, ani atrakcyjnym pokrojem. Dopiero kiedy w wyniku skrzyżowania m.in. fiołka trójbarwnego, fiołka żółtego i fiołka rogatego powstał dobrze nam dziś znany bratek ogrodowy, jego kariera nabrała tępa.

>>Przeczytaj też: Jak rozmnażać bratki ogrodowe

Grupy bratków ogrodowych

Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo odmian bratka ogrodowego, dlatego podzielono je na grupy.

  • Bratki ogrodowe z grup wielkokwiatowych Colossus i Giant -  należą do najpopularniejszych, średnica ich kwiatów dochodzi do 13 cm. Rośliny mają wniesiony pokrój, osiągają 15-25 cm wysokości.
  • Bratki ogrodowe z grup Delta i Carnaval - mają niewiele mniejsze kwiaty i podobny pokrój jak rośliny z poprzedniej grupy. Charakteryzują się dużym rysunkiem na kwiatach.
  • Piękną grupą bratków jest także Frizzle Sizzle - należące do niej rośliny mają nie tylko duże, ale też intensywnie wybarwione kwiaty z mocno fryzowanymi brzegami płatków.
  • Bratki z grupy Cats mogą pochwalić się szczególnym, kontrastowym zabarwieniem nerwów, które tworzą wokół oczka kwiatu ciekawy rysunek, przypominający kocie wąsy.
  • Na rynku dostępne są też pochodzące od fiołka rogatego bratki miniaturowe (np. 'Rocky F1'), o licznych, ale małych kwiatach o średnicy 2-3 cm.
  • Rosnącą popularnością cieszą się też bratki kaskadowe o drobnych, ale bardzo licznych kwiatach oraz długich, przewieszających się pędach, które idealnie nadają się do uprawy w wiszących donicach.
Bratki ogrodowe
Autor: Getty Images Bratki kaskadowe znakomicie nadają się do uprawy w wiszących pojemnikach

Uprawa bratków ogrodowych

Zanim zdecydujemy się na uprawę bratków ogrodowych, musimy pamiętać, że to rośliny dwuletnie, które w pierwszym roku tworzą rozetę liściową, a dopiero w drugim kwiaty. Tylko nieliczne (nowe) odmiany mogą kwitnąć w tym samym roku. Dlatego planując ich samodzielną uprawę z nasion, na kwiaty będziemy musieli poczekać do wiosny następnego roku.
Nasiona bratków wysiewamy w czerwcu na rozsadniku, a kiedy siewki podrosną (w sierpniu lub wrześniu), pikujemy je na miejsce stałe, zachowując odległość między roślinami 15-20 x 15-20 cm.

Bratki przeznaczone do uprawy gruntowej zwykle dość dobrze znoszą warunki zimowe, ale lepiej zabezpieczyć je późną jesienią przed chłodami suchymi liśćmi lub stroiszem. Jeśli rośliny przeznaczone są do uprawy w pojemnikach, rozsadę sadzimy do doniczek, które dołujemy w ogrodzie, okrywając na zimę liśćmi lub stroiszem. Wiosną rośliny przesadzamy do pojemników docelowych.

Jeśli nie chcemy tak długo czekać na kwitnące bratki, wiosną - kiedy jest największy ich wybór - możemy kupić kwitnące już sadzonki i od razu posadzić je do doniczek lub na rabaty ogrodowe. Jest to najpopularniejszy sposób uprawy, gdyż gotowa rozsada zwykle nie jest droga i uwalnia nas od obowiązków związanych z jej przygotowaniem, a także pozwala od razu cieszyć się urodą kwitnących roślin.

>>Przeczytaj też: Marzec na balkonie i tarasie. Bratki sadzimy już w marcu

Bratki ogrodowe - warunki uprawy i pielęgnacja

Jeśli chcemy cieszyć się z obficie i długo kwitnących bratków, musimy zapewnić roślinom odpowiednie warunki uprawowe. Przede wszystkim trzeba dla nich przeznaczyć ciepłe, słoneczne stanowisko -  bratki lubią dużo światła, ale nieco rozproszonego, gdyż silne, letnie słońce powoduje słabsze kwitnienie i pogorszenie jakości kwiatów. Ziemia dla bratków powinna być żyzna, próchnicza, przepuszczalna, ale stale lekko wilgotna, o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie.

Bratki będą lepiej i obficiej kwitły, jeśli systematycznie będziemy usuwać im przekwitłe kwiatostany oraz zasilać nawozami dla roślin kwitnących. Właściwa pielęgnacja roślin jest szczególnie ważna przy doniczkowej uprawie, gdyż w pojemnikach ziemia szybko się wyjaławia i wysycha. Podlewając bratki unikajmy jednak moczenia ich liści, gdyż może to prowadzić do porażenia chorobą grzybową (np. mączniakiem).

>>Przeczytaj też: Kwiaty balkonowe: jak dobrze podlewać rośliny na balkonie

Choć bratki to rośliny dwuletnie i większość z nich po zakończeniu kwitnienia zamiera, niektóre mogą przetrwać w ogrodzie przez 2-3 sezony. Należy je tylko każdej jesieni zabezpieczać przed mrozami, obsypując liśćmi lub okrywając stroiszem.

Zobacz wideo: Bratki ogrodowe

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE