Bratki ogrodowe - grupy, uprawa i zastosowanie bratków ogrodowych

2022-03-17 9:44

Bratki ogrodowe to jedne z najpopularniejszych kwitnących roślin rabatowych. Doskonale nadają się również do uprawy w pojemnikach - to jedne z roślin najwcześniej pojawiających się na balkonach i tarasach. Dowiedz się, na jakie grupy podzielono liczne odmiany bratków ogrodowych i poznaj zasady uprawy bratków ogrodowych. Bratki ogrodowe w ogrodzie i na balkonie.

Zanim fiołek ogrodowy pojawił się w naszych ogrodach, jego przodków trudno było nazwać roślinami szczególnie atrakcyjnymi, gdyż dzikie gatunki nie wyróżniały się ani dużymi kwiatami, ani wyszukanymi kolorami, ani atrakcyjnym pokrojem. Dopiero kiedy w wyniku skrzyżowania m.in. fiołka trójbarwnego, fiołka żółtego i fiołka rogatego powstał dobrze nam dziś znany bratek ogrodowy (Viola × wittrockiana), jego kariera nabrała tępa.

Bratki ogrodowe - podział na grupy

Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo odmian bratka ogrodowego, dlatego podzielono je na grupy.

  • Bratki ogrodowe z grup wielkokwiatowych Colossus i Giant - należą do najpopularniejszych, średnica ich kwiatów dochodzi do 13 cm. Rośliny mają wniesiony pokrój, osiągają 15-25 cm wysokości.
  • Bratki ogrodowe z grup Delta i Carnaval - mają niewiele mniejsze kwiaty i podobny pokrój jak rośliny z poprzedniej grupy. Charakteryzują się dużym rysunkiem na kwiatach.
  • Bratki ogrodowe z grupy Frizzle Sizzle - należące do niej rośliny mają nie tylko duże, ale też intensywnie wybarwione kwiaty z mocno fryzowanymi brzegami płatków.
  • Bratki ogrodowe z grupy Cats mogą pochwalić się szczególnym, kontrastowym zabarwieniem nerwów, które tworzą wokół oczka kwiatu ciekawy rysunek, przypominający kocie wąsy.
  • Bratki ogrodowe pochodzące od fiołka rogatego, czyli bratki miniaturowe (np. 'Rocky F1'), o licznych, ale małych kwiatach o średnicy 2-3 cm.
  • Rosnącą popularnością cieszą się też bratki kaskadowe o drobnych, ale bardzo licznych kwiatach oraz długich, przewieszających się pędach, które idealnie nadają się do uprawy w wiszących donicach.
Bratki ogrodowe
Autor: Getty Images Bratki kaskadowe znakomicie nadają się do uprawy w wiszących pojemnikach

Bratki ogrodowe - warunki uprawy i pielęgnacja

Jeśli chcemy cieszyć się z obficie i długo kwitnących bratków, musimy zapewnić roślinom odpowiednie warunki uprawowe. Przede wszystkim trzeba dla nich przeznaczyć ciepłe, słoneczne stanowisko -  bratki lubią dużo światła, ale nieco rozproszonego, gdyż silne, letnie słońce powoduje słabsze kwitnienie i pogorszenie jakości kwiatów. Ziemia dla bratków powinna być żyzna, próchnicza, przepuszczalna, ale stale lekko wilgotna, o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie.

Bratki ogrodowe - uprawa

Zanim zdecydujemy się na uprawę bratków ogrodowych, musimy pamiętać, że to rośliny dwuletnie, które w pierwszym roku tworzą rozetę liściową, a dopiero w drugim kwiaty. Tylko nieliczne (nowe) odmiany mogą kwitnąć w tym samym roku. Dlatego planując ich samodzielną uprawę z nasion, na kwiaty będziemy musieli poczekać do wiosny następnego roku. Nasiona bratków wysiewamy w czerwcu na rozsadniku, a kiedy siewki podrosną (w sierpniu lub wrześniu), pikujemy je na miejsce stałe, zachowując odległość między roślinami 15-20 x 15-20 cm.

Bratki przeznaczone do uprawy gruntowej zwykle dość dobrze znoszą warunki zimowe, ale lepiej zabezpieczyć je późną jesienią przed chłodami suchymi liśćmi lub stroiszem. Jeśli rośliny przeznaczone są do uprawy w pojemnikach, rozsadę sadzimy do doniczek, które dołujemy w ogrodzie, okrywając na zimę liśćmi lub stroiszem. Wiosną rośliny przesadzamy do pojemników docelowych.

Jeśli nie chcemy tak długo czekać na kwitnące bratki, wiosną - kiedy jest największy ich wybór - możemy kupić kwitnące już sadzonki i od razu posadzić je do doniczek lub na rabaty ogrodowe. Jest to najpopularniejszy sposób uprawy, gdyż gotowa rozsada zwykle nie jest droga i uwalnia nas od obowiązków związanych z jej przygotowaniem, a także pozwala od razu cieszyć się urodą kwitnących roślin.

>>Przeczytaj też: Jak rozmnażać bratki ogrodowe

Bratki ogrodowe - pielęgnacja

Bratki będą lepiej i obficiej kwitły, jeśli systematycznie będziemy usuwać im przekwitłe kwiatostany oraz zasilać nawozami dla roślin kwitnących. Właściwa pielęgnacja roślin jest szczególnie ważna przy doniczkowej uprawie, gdyż w pojemnikach ziemia szybko się wyjaławia i wysycha. Podlewając bratki unikajmy jednak moczenia ich liści, gdyż może to prowadzić do porażenia chorobą grzybową (np. mączniakiem).

>>Przeczytaj też: Kwiaty balkonowe: jak dobrze podlewać rośliny na balkonie

Choć bratki to rośliny dwuletnie i większość z nich po zakończeniu kwitnienia zamiera, niektóre mogą przetrwać w ogrodzie przez 2-3 sezony. Należy je tylko każdej jesieni zabezpieczać przed mrozami, obsypując liśćmi lub okrywając stroiszem.

warto wiedzieć

Bratki miniaturowe

Bratki Endurio jest ciekawą propozycją w asortymencie bratków miniaturowych. Zaletami wyróżniającymi tę serię są: atrakcyjny pokrój roślin oraz bardzo wczesne kwitnienie. Rośliny tworzą kształtne, zwarte "kopuły" obsypane kwiatami o intensywnych i oryginalnych kolorach. Doskonale prezentują się zarówno w doniczkach, jak i zawieszanych pojemnikach. Na miejscu stałym odmiany Endurio nieprzerwanie i obficie kwitną, dobrze prezentują się na rabacie, w skrzyni okiennej oraz w pojemnikach stojących lub zawieszanych.

Bratki Endurio to cztery wielobarwne odmiany bratków miniaturowych w żywych kolorach. Szybko się rozrastają tworząc kaskady kwiatów. Także jesienią bratki Endurio ożywiają ogrody i skrzynie balkonowe barwnymi kwiatami. Doskonale tolerują niskie temperatury, nie boją się przymrozków. Równie dobrze radzą sobie z upałami.

Tekst: materiały prasowe firmy SG Flowers

Zobacz na zdjęciach, jak stworzyć kompozycję z bratków ogrodowych, stokrotek i lawendy w skrzynce balkonowej. To propozycja dekoracji na balkon czy taras.

Wiosenne kwiaty – bratki
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE