Bajecznie kolorowe cynie – uprawa cynii w ogrodzie i ich zastosowanie

2019-05-14 15:25 Michał Mazik
Cynie
Autor: GettyImages Kolory kwiatów cynii mogą być rozmaite

Cynie to jedne z najpiękniejszych roślin jednorocznych uprawianych na rabatach. Wraz z nagietkami, malwami, niezapominajkami czy nasturcjami kojarzą się z ogrodami naszych babć. Podpowiadamy jak uprawiać cynie w ogrodzie i jakie może być ich zastosowanie.

Cynie, rzadziej nazywane jakobinkami, to rośliny jednoroczne, które wyróżnia różnorodność barw kwiatów, ich wielkość (mają 5-10 cm średnicy) i długość kwitnienia: od końca wiosny aż do jesieni (a w zasadzie do mrozów).

Cynie są uprawiane w europejskich ogrodach od drugiej połowy XVIII wieku. Początkowo nie wzbudziły wielkiego zainteresowania, przez wiele dekad uważano je za niezbyt dekoracyjne. Szał na cynie nastąpił dopiero pod koniec XIX wieku wraz z początkiem selekcji bardziej atrakcyjnych odmian i trwa nieprzerwanie do dziś.

W ogrodach najczęściej spotyka się cynię wytworną (łac. Zinnia elegans). Kwiaty cynii mogą być anemonowe, igiełkowe, wielkokwiatowe, pomponowe i daliowe. W zależności od budowy kwiatów odmiany cynii podzielono na grupy: Flore Pleno, Kalifornijskie olbrzymie, Kaktusowe, Liliput, Cupido, Pomponowe, Scabiosaeflora i Dahliaeflora. Dużą popularnością cieszą się ostatnie z nich – daliowe. Są dość wysokie, bardzo mocno krzewią się, wytwarzają kwiaty o średnicy 10-15 cm. Ogólnie cynia może osiągać 25-100 cm wysokości.

W sprzedaży najczęściej dostępne są mieszanki nasion odmian cynii, chociaż można dostać także jednolite kolorystycznie odmiany.

Cynie
Autor: GettyImages Kwiaty cynii mogą mieć różny kształt i kolory

Interesujące odmiany cynii wytwornej

 • Cynia wytworna 'Canary Bird' – efektowna cynia daliowa o intensywnie żółtych kwiatach, osiąga 60-80 cm wysokości.
 • Cynia wytworna 'Illumination' – odmiana daliowa o kwiatach w odcieniu różu i fioletu, dorasta do 80 cm wysokości.
 • Cynia wytworna 'Violet Queen' – odmiana daliowa o kwiatach intensywnie purpurowych, osiągająca 60-80 cm wysokości.
 • Cynia wytworna 'Envy' – odmiana wytwarza oryginalne kwiaty o zielonkawej barwie, osiąga około 60 cm wysokości.
 • Cynia wytworna 'Scarlet Flame' – to tradycyjna daliowa odmiana o wysokości 60-80 cm i intensywnie czerwonych kwiatach.

W ogrodzie warto uprawiać także cynię wąskolistną (Zinnia angustifolia). Roślina ma krzaczasty pokrój. Osiąga 30-40 cm wysokości. Kwitnie równie długo co cynia wytworna. Wytwarza małe, ale liczne kwiaty o średnicy 4-6 cm. Liście są lancetowate.

Wymagania uprawowe i przygotowanie sadzonek cynii

Cynie to rośliny łatwe w uprawie, polecane nawet dla osób początkujących. Dla obfitego kwitnienia powinno się je sadzić w miejscach dobrze nasłonecznionych. Tolerują różne typy gleb poza suchymi, jałowymi, ciężkimi i podmokłymi. Optymalne jest żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne podłoże o lekko zasadowym odczynie.

Cynie można wysiewać w pomieszczeniach lub ciepłych inspektach już w marcu. Najczęściej siew wykonuje się jednak w kwietniu. Nasion nie zagłębia się w podłożu, można je jednak przykryć bardzo cienką warstwą piasku. W pierwszej fazie wzrostu powinny mieć zapewnioną temperaturę bliską 18 st. C. Gdy rośliny wytworzą liście właściwe zaleca się je przepikować.
Sadzonki cynii są wrażliwe na niskie temperatury, dlatego do gruntu należy je sadzić w drugiej połowie maja. Wcześniej, przez 1-2 tygodnie, powinno się je zahartować wystawiając na zewnątrz na kilka-kilkanaście godzin (w czasie cieplejszych dni).

Przy sadzeniu cynii należy zachować rozstawę 30 x15-20 cm. Cynie dobrze reagują na przesadzanie. Rozwój cynii wytwornej jest silny, zakwita już w trzecim miesiącu od wysiewu. U kuzyna – cynii wąskolistnej – kwiaty pojawiają się jeszcze szybciej, już po 7 tygodniach od siewu!

Cynie - uprawa i pielęgnacja

 • W czasie suszy cynie zaleca się podlewać – nie można doprowadzić do ich przesuszenia.
 • Regularnie należy odchwaszczać.
 • Cynie warto ściółkować, np. korą.
 • Podłoże przed sadzeniem warto wymieszać z nawozem organicznym.
 • W sezonie można wykonywać nawożenie mineralne. Optymalne są nawozy o zwiększonej ilości fosforu i potasu. U odmian karłowych lepiej unikać dokarmiania nawozami azotowymi.
 • Latem należy regularnie usuwać przekwitające kwiatostany. U cynii ma to dużo większe znaczenie niż u większości gatunków i faktycznie wpływa na znaczne wydłużenie okresu kwitnienia.

Zastosowanie cynii w ogrodzie

Cynie z powodzeniem można nazwać królowymi rabat jednorocznych. Bogactwo barw i form pozwala na tworzenie niesztampowych, co roku innych kompozycji.
Cynie o różnych kolorach najlepiej sadzić w dużych grupach - dopiero wtedy dają zadowalający efekt (z daleka wyglądają jak wielobarwny dywan). Konkretne odmiany (jednobarwne) warto komponować unikając łączenia ze sobą barw sąsiadujących w tęczy.

Odmiany niskie cynii dobrze sprawdzają się jako rośliny obwódkowe i skalniakowe. Można je nawet wykorzystać w ozdobnych warzywnikach do rozdzielania poszczególnych rzędów lub zagonów.

>>Przeczytaj też: Pomysł na ozdobny warzywnik w ogrodzie: kwiaty i warzywa obok siebie

Cynie pasują do ogrodów różnego typu, chociaż zwykle przyporządkowuje się je do tradycyjnych ogródków wiejskich.
Cynie doskonale nadają się na kwiat cięty.

Cynie
Autor: GettyImages Cynie sprawdzają się jako rośliny obwódkowe
O autorze
Michał Mazik
Michał Mazik
Michał Mazik - absolwent ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Autor kilkunastu książek o tematyce ogrodniczej i zielarskiej, w tym „Ogród z pasją”, „Zioła w ogrodzie i w domu", „Dary pszczół", „Przyroda Lublina". Współpracuje z mediami, producentami, zajmuje się zakładaniem ogrodów, prowadzi szkolenia branżowe, działa w marketingu. Praktykę zdobywał w Polsce (zakładanie i pielęgnacja ogrodów), Stanach Zjednoczonych (produkcja zieleni ozdobnej), Anglii (pielęgnacja farm malinowych i jeżynowych), Włoszech (sady jabłoniowe). Współpracował z holenderskimi firmami (tworzenie baz danych roślin, ogrodnicze technologie mobilne, konferencje branżowe). Należy do lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE