Jak przygotować rozsadę kwitnących roślin jednorocznych?

2022-02-02 12:54

Kwiaty ogrodowe uprawiane z rozsady znajdują swoje miejsce na ogrodowych rabatach i kwietnikach. Przygotowanie rozsady roślin jednorocznych przyspieszy rozpoczęcie kwitnienia. Jakie kwiaty ogrodowe przygotowujemy z rozsady? Jak zrobić rozsadę kwitnących roślin jednorocznych?

Rozsada roślin jednorocznych
Autor: GettyImages Niektóre gatunki roślin jednorocznych uprawia się z rozsady

Kto chce mieć przez całe lato ogród pełen kwiatów, powinien uprawiać w nim rośliny jednoroczne. Kwitną długo, często do pierwszych przymrozków i zwykle są łatwe w uprawie. Wiele z nich sieje się wprost do gruntu, ale są też takie, które trzeba uprawiać z rozsady. Zamiast kupować rozsadę roślin jednorocznych, można ją przygotować w domu. Niektóre gatunki roślin należy wysiać już w lutym. Dowiedz się, jak przygotować ziemię oraz dlaczego warto zaprawić nasiona na rozsadę.

Kwiaty z rozsady

Do obsadzenia dużego ogrodu potrzeba sporo roślin, a to niemały wydatek – warto więc trochę się potrudzić i wyprodukować własne kwiaty na parapecie. Większość roślin jednorocznych sieje się wprost do gruntu, ale cześć z nich trzeba uprawiać z rozsady. Niektóre gatunki kwiatów jednorocznych, jak np. goździk, lewkonia, lobelia, petunia, szałwia, werbena, wysiewa się już w lutym. 

Kwiaty z rozsady - zalety tego sposobu uprawy

Wiele gatunków roślin uprawianych w naszych ogrodach pochodzi z rejonów świata o łagodnym klimacie. Ich nasiona kiełkują w dość wysokiej temperaturze (18-20°C), a siewki rosną bardzo wolno. Po wysianiu wiosną nasion do gruntu trzeba by więc długo, czasami do jesieni, czekać na pierwsze kwiaty. Uprawianie w taki sposób wielu roślin jednorocznych, które giną wraz z nadejściem przymrozków, nie miałoby więc sensu. Dlatego ich rozsadę przygotowuje się wcześniej w ciepłym pomieszczeniu.

Przeczytaj też: Jak ochronić rośliny w ogrodzie przed wiosennymi przymrozkami? >>>

Kwiaty z rozsady
Autor: GettyImages Z rozsady uprawiamy m.in. begonię stale kwitnącą

Przygotowanie rozsady kwiatów - podłoże i nasiona

Kiełkujące nasiona i siewki bardzo łatwo zapadają na choroby powodujące ich zamieranie. Można temu zapobiec, stosując właściwe podłoże i odpowiednio przygotowując nasiona.

  • Przygotowanie rozsady -podłoże. Do przygotowania rozsady najlepsza jest mieszanka odkwaszonego torfu z piaskiem (na dwie części torfu jedna część piasku). Można kupić gotowe podłoże – ziemię do rozsady lub uniwersalną ziemię do roślin. Nie powinno się natomiast używać ziemi prosto z ogrodu. Zwykle są w niej bakterie i zarodniki grzybów powodujących choroby siewek. Taka ziemia bywa też zbyt zwięzła, co sprawia, że w czasie podlewania na powierzchni gromadzi się woda i nasiona gniją.
  • Przygotowanie rozsady - nasiona. Nasiona, z których chcemy zrobić rozsadę powinny być zaprawione (czyli odkażone) przeciwko chorobom niszczącym siewki. Takie nasiona można kupić lub zaprawić samemu.
  • Przygotowanie rozsady - zaprawianie nasion. Nasiona wysypuje się do słoika, dodaje trochę Kaptanu lub Zaprawy Nasiennej T (około 1/10 objętości nasion), zakręca słoik i potrząsa nim tak długo, aż preparat dokładnie oblepi nasiona.

Czasami, pomimo właściwego podłoża i nasion, niektóre siewki zamierają. Trzeba je usuwać, gdyż są prawdopodobnie porażone przez zgorzel siewek. Pozostałe rośliny należy opryskać preparatem grzybobójczym w stężeniu podanym na opakowaniu.

Przeczytaj też: Najczęstsze choroby grzybowe roślin ogrodowych - objawy i zwalczanie>>>

Przygotowanie rozsady kwiatów jednorocznych krok po kroku

1. Podłoże przesiewamy przez sito o oczkach wielkości około 2 mm. Wypełniamy nim pojemniki, np. małe doniczki, skrzyneczki lub kuwety. Powierzchnię podłoża dokładnie wyrównujemy i lekko ubijamy.

2. Nasiona rozrzucamy równomiernie po całej powierzchni podłoża. Duże możemy posiać po 2-3 do małych doniczek. Wygodne są doniczki torfowe, których ścianki rozkładają się w ziemi pod wpływem wilgoci. Rośliny przeniesione do ogrodu i posadzone razem z taką doniczką szybko się przyjmują i bujnie rosną.

3. Nasiona przysypujemy piaskiem lub podłożem. Przykrycie powinno mieć grubość równą dwu-trzykrotnej średnicy nasion. Bardzo drobnych nasion (begonii, petunii, lobelii) nie przysypujemy, tylko lekko wgniatamy je w podłoże.

4. Podłoże podlewamy zraszaczem, tak by nie wypłukać nasion. Następnie podpisujemy gatunki wysianych roślin. Pojemniki przykrywamy folią lub przezroczystą pokrywą i ustawiamy w ciepłym pomieszczeniu (18-20°C) w dobrze oświetlonym miejscu.

5. Pojemniki odkrywamy, gdy pojawią się pierwsze siewki. Regularnie podlewamy rośliny, ale dopiero wtedy, gdy powierzchnia ziemi lekko przeschnie. Jeśli siewki rosną gęsto – trzeba je przepikować.

Zobacz w galerii zdjęcia kwiatów uprawianych z rozsady

Hartowanie rozsady kwiatów

Rośliny uprawiane w domu są delikatne, dlatego przed posadzeniem w ogrodzie powinny przejść hartowanie. Najpierw przez 3-4 dni należy je przenosić na kilka godzin na dwór do cienia (nie wolno stawiać ich na słońcu, bo promienie mogą przypalić delikatne liście) lub szeroko otwierać okna w pomieszczeniu, w którym stoją. Przez następne 3-4 dni trzeba je wynosić na dwór albo wietrzyć pomieszczenia przez cały dzień, a na noc zabierać rozsadę do domu lub zamykać okna.

Przygotowaną rozsadę kwiatów można sadzić w ogrodzie, gdy miną nocne przymrozki, czyli po 15 maja (tzw. zimna Zośka). Najlepiej wybrać pochmurny i spokojny dzień, żeby promienie słońca i wiatr nie wysuszały wrażliwych, nieukorzenionych w nowym miejscu.

Kwiaty na rozsadę - kiedy co siać?

W lutym można wysiewać nasiona takich kwitnących roślin:

Natomiast w marcu należy posiać:

Większość tych roślin można też siać wprost do gruntu na początku maja, ale wówczas później kwitną.

Przeczytaj też:

Pikowanie rozsady roślin w domu – dlaczego należy pikować rozsadę, kiedy pikować, jak to prawidłowo robić >>>

Jak przygotować rozsadę roślin