Warzywa z rozsady: wysiew nasion i pielęgnacja rozsady warzyw
Produkcja warzyw z rozsady jest bardziej pracochłonna od siewu wprost do gruntu i wymaga zorganizowania dodatkowego miejsca. To niewielkie utrudnienia biorąc pod uwagę zalety metody uprawy. W ten sposób można cieszyć się plonami wcześniej, zwiększyć efektywność oraz zdrowotność warzyw. Uprawa warzyw z rozsady: wysiew nasion i pielęgnacja rozsady warzyw.
Autor: photos.com
Do pikowania wybieramy tylko najmocniejsze siewki z kilkoma listkami. Ziemię wokół rośliny należy lekko wzruszyć, żeby nie uszkodzić młodych pędów. Sadzonki delikatnie sadzimy w pojedynczych doniczkach, ugniatamy ziemię i podlewamy, żeby lepiej otoczyła korzenie
Rozsadę warzyw przygotowuje się z reguły od lutego do maja (zależy od gatunku). Warzywa uprawiane są w ciepłych pomieszczeniach: na parapecie okiennym, w szklarniach, tunelach ogrzewanych lub inspektach. Gatunki mniej wymagające względem temperatury można uprawiać w widnych i chłodnych budynkach gospodarczych.
Uprawa warzyw z rozsady: przygotowanie rozsady i wybór pojemników
W domowej uprawie nasiona najczęściej wysiewa się do doniczek lub skrzynek. Uprawiając jednakże warzywa w nieco większej ilości (np. na potrzeby kilkuosobowej rodziny), warto pokusić się o zakup tacek wielodoniczkowych lub donic torfowych (ulegną później rozkładowi).
>>Przeczytaj też: Wysiew nasion warzyw w domu – do czego wysiewać nasionaNasiona przed siewem zaleca się zaprawić przeciw chorobom grzybowym, np. Funabenem T. Podłoże do produkcji rozsady powinno być żyzne, przepuszczalne i zasobne w składniki pokarmowe. Dobrą mieszanką jest ziemia kompostowa z torfem i piaskiem. Zwykle do jednej małej donicy sieje się 2–3 nasiona.
>>Przeczytaj też: Jak przygotować rozsadę ogórków
Uprawa warzyw z rozsady: pielęgnacja i hartowanie sadzonek
Młode sadzonki warzyw wymagają utrzymywania stałej wilgotności podłoża, dobrej wilgotności powietrza i dość wysokiej temperatury. Warto je zraszać raz dziennie. Miejsce produkcji rozsady powinno być jednocześnie przewiewne, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia chorób i szkodników. Po kilku tygodniach zbyt gęsto rosnące siewki należy pikować. To pozwoli na swobodniejszy wzrost pozostawionych sadzonek.Na 10–14 dni przed wysadzaniem do gruntu rośliny powinno się zahartować. W tym celu okresowo w ciągu dnia wietrzy się je lub na kilka godzin wystawia na zewnątrz (przy umiarkowanie ciepłej pogodzie). Warzywa zaleca się sadzić do gruntu od maja (najlepiej po Zimnej Zośce, czyli po 15. maja). Przez pierwsze kilkanaście dni powinno się dbać o regularne dostarczanie im wody.