Aranżacja dużego ogrodu. Jak urządzić duży ogród

2013-04-16 13:12 Elżbieta Borkowska- Gorączko
Duży ogród
Autor: GettyImages

Czy aranżacja dużego ogrodu jest trudna? Czy wiesz, jak urządzić duży ogród? Warto podzielić duży ogród go na mniejsze fragmenty oraz dobrać luźniej rosnące rośliny. Przeczytaj jak urządzić duży ogród. Aranżacja ogrodu: duży ogród.

Aranżacja dużego ogrodu wydaje się prostsza od aranżacji małego ogrodu, ale i tu można spotkać się z problemami, np. przy wytyczaniu przestrzeni zabaw dla dzieci. Sposób zagospodarowania dużego ogrodu wpływa nie tylko na jego wygląd, ale też – a może przede wszystkim – na ilość godzin, jaką będziemy musieli poświęcić na jego pielęgnację. Zanim przystąpimy do urządzania dużego ogrodu, warto skonfrontować marzenia z rzeczywistością.

Aranżacja dużego ogrodu: dynamiczny układ

Duży ogród może tworzyć układ dynamiczny, zmieniający się wraz z porami roku i kolejnymi latami. Kiedy część roślin przekwita i traci urodę, inne, w tym momencie ładniejsze, odciągają uwagę od gorzej wyglądających miejsc działki.
Warto zaakceptować pewien nieład, np.:

  • trawę przerastającą gdzieniegdzie ścieżki,
  • koniczynę pojawiającą się na trawniku,
  • dzikie rośliny wyrastające w rogach działki.

Kanwę kompozycji powinny stanowić drzewa i krzewy, ponieważ są łatwe w uprawie, a wymagające więcej uwagi byliny i rośliny sezonowe tylko ją uzupełniać.

Drzewa i krzewy do ogrodu - jakie wybrać drzewa i krzewy liściaste i iglaste >>>

Lepiej porzucić marzenia o angielskiej, krótko przyciętej murawie – wymaga pieczołowitej pielęgnacji, między innymi systematycznego nawadniania i koszenia co kilka dni.

Aranżacja dużego ogrodu: podział na mniejsze fragmenty

Duży ogród warto podzielić na mniejsze, kameralne części, znajdując miejsce na plac zabaw dla dzieci czy mini sad z kilkoma krzewami i drzewami owocowymi oraz koniecznie odosobnione miejsce na część gospodarczą. Powinien się tam znaleźć kompostownik, bo resztek organicznych jest w dużych ogrodach sporo i ich utylizacja może stanowić problem.

Duży ogród w pierwszych latach po założeniu, zanim rozrosną się drzewa i krzewy, może sprawiać wrażenie pustego. Częściowo można temu zaradzić, sadząc rośliny szybko rosnące.

Przeczytaj też:

Projektowanie ogrodu. Jak założyć ogród

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE