Aranżacja dużego ogrodu wydaje się prostsza od aranżacji małego ogrodu, ale i tu można spotkać się z problemami, np. przy wytyczaniu przestrzeni zabaw dla dzieci. Sposób zagospodarowania dużego ogrodu wpływa nie tylko na jego wygląd, ale też – a może przede wszystkim – na ilość godzin, jaką będziemy musieli poświęcić na jego pielęgnację. Zanim przystąpimy do urządzania dużego ogrodu, warto skonfrontować marzenia z rzeczywistością.
Aranżacja dużego ogrodu: dynamiczny układ
Duży ogród może tworzyć układ dynamiczny, zmieniający się wraz z porami roku i kolejnymi latami. Kiedy część roślin przekwita i traci urodę, inne, w tym momencie ładniejsze, odciągają uwagę od gorzej wyglądających miejsc działki.
Warto zaakceptować pewien nieład, np.:
- trawę przerastającą gdzieniegdzie ścieżki,
- koniczynę pojawiającą się na trawniku,
- dzikie rośliny wyrastające w rogach działki.
Kanwę kompozycji powinny stanowić drzewa i krzewy, ponieważ są łatwe w uprawie, a wymagające więcej uwagi byliny i rośliny sezonowe tylko ją uzupełniać.
Drzewa i krzewy do ogrodu - jakie wybrać drzewa i krzewy liściaste i iglaste >>>
Lepiej porzucić marzenia o angielskiej, krótko przyciętej murawie – wymaga pieczołowitej pielęgnacji, między innymi systematycznego nawadniania i koszenia co kilka dni.
Aranżacja dużego ogrodu: podział na mniejsze fragmenty
Duży ogród warto podzielić na mniejsze, kameralne części, znajdując miejsce na plac zabaw dla dzieci czy mini sad z kilkoma krzewami i drzewami owocowymi oraz koniecznie odosobnione miejsce na część gospodarczą. Powinien się tam znaleźć kompostownik, bo resztek organicznych jest w dużych ogrodach sporo i ich utylizacja może stanowić problem.
Duży ogród w pierwszych latach po założeniu, zanim rozrosną się drzewa i krzewy, może sprawiać wrażenie pustego. Częściowo można temu zaradzić, sadząc rośliny szybko rosnące.
Przeczytaj też: