Ścieżki w ogrodzie. Jak zaprojektować wygodne ścieżki ogrodowe. ZDJĘCIA

2019-03-04 8:49
Ścieżka w ogrodzie
Autor: GettyImages Ścieżki ogrodowe łączą odległe części działki, ułatwiają poruszanie się po ogrodzie, a także zdobią aranżację otoczenia wokół domu

Ścieżki w ogrodzie pozwalają łatwo dotrzeć do domu, a także do najczęściej użytkowanych fragmentów ogrodu. Ogrodowe ścieżki powinny pasować do stylu ogrodu i zabudowań na posesji. Podpowiadamy jak zaprojektować wygodne ścieżki w ogrodzie. Zdjęcia ciekawych propozycji ścieżek ogrodowych.

Ścieżki w ogrodzie powinny charakteryzować się nie tylko funkcjonalnością, ale także dekoracyjnością i estetyką wykonania. Projektując ogrodowe ścieżki należy dopasować je do charakteru ogrodu i zaplanować tak, aby można było łatwo z nich korzystać. W ogrodach o stylu geometrycznym, najlepiej wyglądają ścieżki proste, a w ogrodach naturalistycznych lepiej prezentować się będą nawierzchnie o miękkich łukach różnej szerokości.

Ścieżki w ogrodzie powinny być trwałe, mrozoodporne i antypoślizgowe. Do ich budowy można wykorzystać różne materiały, nie zawsze musi to być betonowa kostka. Coraz częściej do wykonania ścieżek w ogrodach wykorzystuje się kamień, klinkier, żwir czy elementy drewniane. Jeśli wybierzemy ścieżki żwirowe lub ziemne, należy pamiętać, że łatwo zarastają one chwastami i z tego powodu potrzebują regularnej pielęgnacji.

Zanim powstaną ścieżki w ogrodzie, trzeba się zastanowić, jakie miejsca na posesji wymagają powiązania komunikacyjnego i w jaki sposób będą one użytkowane, a co za tym idzie – jaki będzie w danym przypadku najodpowiedniejszy rodzaj nawierzchni. Warto też zadbać o estetyczne nawiązanie do elewacji, bo dzięki temu powstanie harmonijna całość.

Ścieżki w ogrodzie: ścieżki na działce, ścieżki do domu

Teren wokół domu powinien być tak zorganizowany, by mieszkańcy mogli się po nim sprawnie poruszać.

Ścieżki w części frontowej. Część frontowa ma charakter reprezentacyjny. Zwykle sporo miejsca zajmuje tu plac, służący zarówno jako chodnik dla pieszych, jak i podjazd do garażu. Aranżując tę powierzchnię, trzeba nie tylko skupić się na stronie estetycznej, ale przede wszystkim stworzyć możliwość wygodnej komunikacji: przejścia jak najkrótszą trasą do drzwi wejściowych od furtki i z garażu (nawet jeśli mamy wewnętrzne połączenie z domem) oraz przejechania od bramy wjazdowej do garażu lub miejsca parkowania. Wygodne chodniki powinny też łączyć dom ze śmietnikiem oraz z miejscem składowania drewna kominkowego (może to być dyskretna ścieżka z płyt lub kostek przerośniętych trawą – ważne, aby można było nawet po deszczu przejść po niej suchą stopą). Projektując przestrzeń przed domem, trzeba – w miarę możliwości – szukać rozwiązań, które pozwolą bezpiecznie poruszać się i pieszym, i użytkownikom samochodów. Rozdzielenie funkcji można zaznaczyć odmienną fakturą lub barwą nawierzchni, czy też tworząc barierę roślinną (umowną – niską lub rzeczywistą – wysoką).

>>Przeczytaj też: Aranżacja ogrodu: przedogródek. Jak zaprojektować przedogródek

Ścieżki w części ogrodowej. Część ogrodowa zazwyczaj znajduje się w głębi posesji, po przeciwnej stronie budynku niż ulica, bo to ułatwia stworzenie zielonego zakątka osłoniętego przed hałasem, spalinami i wzrokiem ciekawskich. Z założenia układ kompozycyjny jest tu mniej formalny. Dobrze, jeśli nawierzchnie ścieżek, chodników i placyków są dyskretne, bo wtedy lepiej się komponują z roślinami (chyba że z założenia są centralnym elementem kompozycji, a rośliny stanowią dla nich jednolite tło). Przestrzeń ogrodu prezentuje się też korzystnie, jeśli przynajmniej część ścieżek i chodników biegnie łagodnym łukiem. Nie można przy tym zapominać o funkcji układu komunikacyjnego: powinien prowadzić po ogrodzie tak, by łatwo było dotrzeć z domu do kluczowych miejsc zagospodarowania: oczka wodnego, placyku wypoczynkowego, kompostownika, warzywnika, basenu kąpielowego, boiska itp.

>>Przeczytaj też: Jak stworzyć ładne i funkcjonalne miejsce wypoczynku w ogrodzie

Ścieżki łączące część frontową z ogrodową. Dla domowników istotne jest wygodne przejście między częścią frontową a ogrodową. Dobrym rozwiązaniem jest poprowadzenie chodnika wokół domu (blisko elewacji), tak by łączył obie części działki – sprawdza się niezależnie od wielkości zagospodarowywanego terenu. Pozwala o każdej porze roku i przy każdej pogodzie sprawnie przejść z części frontowej posesji do ogrodowej.

Ścieżka w ogrodzie
Autor: GettyImages Ścieżka w ogrodzie powinna być funkcjonalna, ale także dekoracyjna i estetycznie wykonana

Ścieżki w ogrodzie odpowiednio utwardzone

Wybierając rodzaj nawierzchni, powinniśmy się kierować trzema kryteriami: sposobem jej wykorzystania, wpływem na środowisko oraz estetyką. Na prywatnej posesji główna nawierzchnia w części frontowej musi wytrzymać obciążenie, jakie wywiera samochód osobowy, zatem należy ją wykonać z elementów odpornych na nacisk i uszkodzenia mechaniczne (np. z klinkieru drogowego, kostki kamiennej lub kostki betonowej grubości 6 lub 8 cm). Gdy ruch jest sporadyczny, wystarczy, jeśli elementy utwardzające nawierzchnię zostaną ułożone na podsypce piaskowej lub cementowo-piaskowej. Jednak jeżeli samochodów jest kilka, mamy samochód dostawczy albo podłoże jest słabo przepuszczalne (gliniaste), lepiej wykonać dwie warstwy podbudowy: najpierw ułożyć tłuczeń kamienny, a na to piasek lub podsypkę cementowo- piaskową.

>>Przeczytaj też: Układanie kostki brukowej. Krok po kroku - wykonanie nawierzchni z kostki

W części ogrodowej ścieżki nie muszą być bardzo odporne na nacisk i uszkodzenia mechaniczne, bo porusza się po nich niewiele osób. Sprawdzają się tu nawet ścieżki ziemne, które dobrze komponują się z otaczającą zielenią (trzeba jednak często czyścić je z chwastów, a przy tym po deszczu łatwo rozmiękają). Lepiej więc – przynajmniej główny chodnik ogrodowy – je utwardzić. Można zrobić to za pomocą żwiru, elementów kamiennych lub betonowych (płyt lub kostki), klinkieru drogowego, drewnianego bruku. Warto włączyć w nawierzchnię różne nietypowe materiały: interesujący efekt osiąga się, wykorzystując do urozmaicenia kompozycji otoczaki i ceramikę (dachówki, cegły), drewniane bale lub plastry cięte z pni. To nadaje nawierzchniom dekoracyjny, a przy tym niezobowiązujący charakter. Podbudowa tłuczniowa nie jest tu potrzebna – wystarczy dobrze ubita podsypka piaskowa.

Ścieżki w ogrodzie - nawierzchnie przepuszczalne

Innym kryterium wyboru nawierzchni jest ich przepuszczalność. Te budowane na warstwie chudego betonu znoszą znaczne obciążenie, ale z ich powierzchni niemal cała woda spływa do kanalizacji, co odbija się niekorzystnie na środowisku. Coraz bardziej doceniane są nawierzchnie przepuszczalne. Woda wsiąka w nie całą ich powierzchnią lub spoinami. Dzięki temu ziemia jest lepiej nawilżona i rośliny wymagają mniej podlewania. Do tej grupy należą nawierzchnie ziemne i żwirowe, a także te z elementów kamiennych i betonowych spoinowanych piaskiem lub drobnym żwirem. Nowością są specjalne mieszanki kruszywa i lepiszcza przeznaczone do tworzenia spoin zwartych, ale przepuszczających wodę. Jeszcze mało popularne, choć wygodne w użyciu, są nawierzchnie powstające z kruszywa łączonego żywicą, które przepuszczają wodę całą swą powierzchnią.

Trwałość, estetyka i ekologia – jak projektować nawierzchnie zewnętrzne?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie