Nie twórz betonozy wokół domu. Postaw na nawierzchnie, w które wsiąka woda

2025-04-16 15:45

Suche i gorące powietrze nie sprzyja ani wypoczynkowi w ogrodzie, ani rosnącym w nim roślinom. Niestety za ten stan w dużej mierze odpowiadają ułożone wokół domu szybko nagrzewające się nawierzchnie. Nie sposób z nich zrezygnować całkowicie, ale warto choć część zamienić na nawierzchnie przepuszczalne, które znacznie poprawiają mikroklimat ogrodu.

Nawierzchnie przepuszczalne

i

Autor: Tomasz Zakrzewski, projekt: Tomasz Kurtek/KURTEK LANDSCAPE DESIGN STUDIO Ogród zdrowy to ogród wypełniony gęstą i różnorodną roślinnością. Nawierzchnie powinny w nim być tylko dodatkiem służącym przede wszystkim wygodnej komunikacji. Im dalej od budynku, tym mniej powinno być ścieżek i placów – zwłaszcza tych o dużej szczelności. W miejscach, w których równa nawierzchnia jest niezbędna, stosujmy ażurowe rozwiązania

Spis treści

  1. Z czego nawierzchnia przepuszczalna koło domu?
  2. Podjazdy nie muszą być z kostki
  3. Tarasy - nawierzchnia szczelna, jeśli jest nad pomieszczeniem
  4. Miejsca wypoczynku w głębi ogrodu
  5. Ścieżki w ogrodzie
Murator Ogroduje #2: Trzy tanie sposoby na bujny ogród

Powiększające się zurbanizowanie terenu niszczy naturalne kierunki spływu wód – zwłaszcza w aglomeracjach miejskich, gdzie wody deszczowe spływają z utwardzonych i szczelnych powierzchni (dachy, ulice, parkingi) bezpośrednio do kanalizacji deszczowej oraz ogólnospławnej. Wody opadowe, przesiąkając do głębszych warstw przypowierzchniowych, zwiększają przede wszystkim zasoby wód podziemnych. Niestety szacuje się, że w Polsce aż 80% wód opadowych trafia do systemów kanalizacji deszczowej oraz do cieków wodnych.

Podczas dziesięciominutowego deszczu z dachu o powierzchni 120 m można zebrać około 180 l wody. Lepiej więc tak urządzić otoczenie domu, by deszczówka – zamiast spływać do kanalizacji – wsiąkała w glebę. Część wilgoci z czasem wyparuje, nawilżając powietrze, reszta wsiąknie i nawodni teren, chroniąc rośliny przed wysuszeniem.

Ułożenie nawierzchni przepuszczalnej to jeden z prostszych sposobów na zatrzymanie wody w gruncie. Dzięki warstwom nośnym nawierzchni i gęstemu systemowi korzeniowemu darni woda – zanim przeniknie do gleby – jest wstępnie filtrowana. To wszystko pod jednym warunkiem – podbudowa pod nawierzchnią nie może utrudniać swobodnego przesiąkania wody.

Nowoczesne planowanie odwodnienia deszczowego polega w dużej mierze na zmniejszeniu i spowolnieniu odpływu wody z powierzchni uszczelnionych w terenach zurbanizowanych (dachy i nawierzchnie). Bardzo ważne jest więc umiejętne rozplanowanie spływu wód opadowych, by w jak największym stopniu zostały zagospodarowane na miejscu – poprzez budowę podziemnych urządzeń do retencji i rozsączania oraz wprowadzanie nawierzchni wodoprzepuszczalnych.

Nawierzchnie przepuszczalne

i

Autor: Marcin Czechowicz, koncepcja projektu: Ryszard Kalemba Podjazd i parking to zazwyczaj najbardziej wybrukowane miejsca przy domu. Dlatego warto dużą ich część wyłożyć elementami o jak największym wskaźniku infiltracji wody

Z czego nawierzchnia przepuszczalna koło domu?

Poszczególne nawierzchnie różnią się między sobą parametrami technicznymi, z których najistotniejszy to wodoprzepuszczalność (podawana jako wskaźnik infiltracji).

Drugim ważnym parametrem jest wielkość powierzchni biologicznie czynnej (czyli zapewniającej naturalne wegetację roślin oraz retencję wody). Im większa, tym lepiej.

Najlepszymi parametrami charakteryzują się tu ażurowe systemy wzmacniania nawierzchni, które są zarazem najmniej inwazyjne dla podłoża naturalnego.

Z kratek trawnikowych. Produkowane są z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu i nadają się do ponownego przetworzenia. Nie kruszeją na skutek mrozów ani nie odkształcają się pod wpływem wysokiej temperatury. Są łatwe w montażu (łączone na samoblokujące się zaczepy) i nie przemieszczają się w trakcie użytkowania. Nietrudno je też w razie potrzeby zdemontować. Wolne przestrzenie można wypełnić grysem, żwirem lub ziemią kompostową. W przeciwieństwie do innych powierzchni utwardzonych ta jest w ponad 80% biologicznie czynna. Kratki trawnikowe (zwane także parkingowymi lub geokratami) są produkowane w różnych kolorach (czarnym, brązowym, zielonym i białym), wymiarach (najczęściej 50 x 50 cm i 40 x 60 cm) i grubościach (25, 30, 40 i 50 mm). Mogą mieć różne zagęszczenie oczek – te z dużą ich liczbą będą trwalsze i bardziej wytrzymałe na duże obciążenia. Wygodniej się też po nich chodzi.

Z prefabrykatów betonowych. Tak zwane ekologiczne betonowe kostki i płyty od tradycyjnych kostek różnią się tym, że mają odpowiedni kształt, ułatwiający wodzie opadowej spływanie do powstałych po ich ułożeniu wolnych przestrzeni. Otwory mogą być wewnątrz elementów bądź też powstawać pomiędzy nimi – dzięki specjalnym wypustom dystansowym. Przestrzenie te wypełnia się kruszywem lub ziemią. Ekokostki dostępne są w grubościach – 6, 8 i 10 cm, natomiast ekopłyty – 8, 10 i 12 cm. Nowością na rynku są kostki i płyty wytwarzane z wodoprzepuszczalnego betonu. Mogą mieć kształt tradycyjnych kostek brukowych, kostek z dystansami i ażurowych prefabrykatów. Ich wskaźnik infiltracji wynosi od 20 do prawie 7000 l/h/m2.

Z cegły i kamienia. Taka przepuszczalna nawierzchnia jest układana z nierówno łupanych kostek granitu lub kamieni polnych. Pomiędzy nimi powstają dość duże szczeliny, które wypełnia się mielonym granitem o dużej przepustowości powietrznej i wodnej. Z kolei specyfika budowy nawierzchni z klinkieru (elastyczna podbudowa bez dodatku cementu oraz wodoprzepuszczalna fuga wypełniająca spoiny między cegłami) zapewnia – choć w dużo mniejszym stopniu – swobodne przesiąkanie wód deszczowych w głąb gruntu.

Żwirowa. Kluczem do sukcesu są odpowiedni dobór kruszywa i przestrzeganie kolejności ułożenia warstw. Do jej budowy powinno się stosować kamienie o ostrych i nieregularnych krawędziach: grys, kliniec, pospółkę, tłuczeń, żwir. Aby nawierzchnia nie zapadała się, najniższa warstwa musi mieć największe uziarnienie. Dzięki temu w trakcie ubijania mniejsze kamienie warstw górnych zaklinują się między tymi leżącymi poniżej, tworząc solidną i stabilną powierzchnię.

Mineralno-żywiczna. Przypomina nawierzchnię żwirową, bo jest wykonana z naturalnego kruszywa (piasku, żwiru, grysu) wymieszanego z niewielką ilością żywicy epoksydowej, która je stabilizuje, zachowując jednak porowatą strukturę. Nawierzchnia mineralno-żywiczna oddycha, całkowicie przepuszcza wodę, lecz nie wypłukuje się, i nie przemieszcza pod naciskiem. Kolor górnej warstwy nawierzchni można dowolnie dopasować do pozostałych elementów wykończenia ogrodu, wybierając spośród wielu naturalnych kruszyw skał twardych (bazaltu, granitu, kwarcu, serpentynitu i innych).

Podjazdy nie muszą być z kostki

Nie muszą być równo wybrukowanym kawałkiem nawierzchni. W miejscach, po których rzadko się chodzi, przeznaczonych do okazjonalnego przejazdu i postoju samochodów można ułożyć ażurowe płyty betonowe – mniej wygodne, niż równa nawierzchnia z kostki czy płyt, ale za to znacznie sprawniej przepuszczające wodę i mniej się nagrzewające niż one. Warto rozdzielić roślinami podjazd od dojścia do domu. Nie będzie tak przytłaczał wielkością.

Niezależnie od rodzaju materiału, z jakiego zostanie wykonany podjazd – powinien być otoczony obrzegowaniem, które wzmacnia całą nawierzchnię i chroni przed przesuwaniem się jej elementów.

Nawierzchnie przepuszczalne

i

Autor: SEMMELROCK, Materiały prasowe W tych miejscach ogrodu, do których rzadko się chodzi, lepiej zamiast tradycyjnych ścieżek zrobić tak zwane przedepty z płyt ułożonych bezpośrednio w gruncie

Tarasy - nawierzchnia szczelna, jeśli jest nad pomieszczeniem

Nawierzchnia tarasu musi być wygodna, równa i jak najmniej śliska – zwłaszcza po deszczu. Rodzaj wykończenia podłogi tarasu zależy przede wszystkim od jego umiejscowienia oraz konstrukcji. Taras zlokalizowany nad pomieszczeniem musi mieć podłoże szczelne, dobrze zabezpieczone przed zawilgoceniem, ze sprawnie działającym systemem odwodnienia. Większą swobodę w wyborze wykończenia podłogi daje możliwość zbudowania tarasu na gruncie bez płyty konstrukcyjnej oraz umieszczenia go na legarach. Wtedy sprawdzą się zarówno deski tarasowe, kompozytowe, jak i płyty wielkoformatowe ułożone na podstawkach.

Nawierzchnie przepuszczalne

i

Autor: Marcin Czechowicz, projekt: Marcin Rubik/RUBIK ARCHITEKCI Tam, gdzie trzeba zapewnić wygodne połączenia komunikacyjne, warto ułożyć żwirową nawierzchnię. Łatwo w niej rozlokować duże płyty, które – zależnie od sposobu ułożenia – będą pełnić rolę ścieżki, powiększenia tarasu czy placu do wypoczynku

Miejsca wypoczynku w głębi ogrodu

Planowaniu zdrowego ogrodu, rosnącego w myśl zasad zachowania bioróżnorodności powinna przyświecać jedna, bardzo istotna dewiza – im jesteśmy dalej od domu (a bliżej natury), tym mniej jest widoczna ingerencja człowieka. Dlatego place wypoczynkowe zlokalizowane w głębi działki lepiej budować jako ziemne lub żwirowe.

Nawierzchnie przepuszczalne

i

Autor: SEMMELROCK, Materiały prasowe Komunikację wzdłuż tarasu oraz przejścia dookoła domu można ułożyć z ekologicznych kostek brukowych z przestrzeniami wypełnionymi kruszywem

Ścieżki w ogrodzie

Im ich w ogrodzie mniej, tym lepiej. Najzdrowszą nawierzchnią do chodzenia jest trawnik. Jeśli zaś konieczne jest jej utwardzenie, to sprawdzą się przedepty z luźno ułożonych płyt umieszczonych w gruncie, na rabacie lub w żwirze. Dobrze komponują się z tradycyjną i z nowoczesną architekturą. Nie są jednak zbyt wygodne w użytkowaniu. Dlatego lepiej układać je na krótkich dojściach do domu albo takich, które są używane sporadycznie.

Nawierzchnie przepuszczalne

i

Autor: Marcin Czechowicz, projekt: Piotr Kuczia Tarasy zajmują duże powierzchnie, więc i tu warto stosować rozwiązania umożliwiające przesiąkanie wody w głąb gruntu – na przykład ażurowe konstrukcje na żwirowej podbudowie
Dlaczego warto wokół domu układać nawierzchnie przepuszczalne

1. Obniżają temperaturę

Szybko nagrzewające się nawierzchnie mają decydujący wpływ na wzrost temperatury otoczenia. Gdy woda deszczowa zamiast spływać do kanalizacji, wsiąka w grunt pod nawierzchnią, parując, nawilża ją i obniża jej temperaturę. Dlatego im więcej w ogrodzie nawierzchni przepuszczalnych, tym w nim przyjemniej i znacznie zdrowiej.

2. Zmniejszają spływ

Zastosowanie nawierzchni przepuszczalnej spowalnia i znacząco ogranicza spływ powierzchniowy wody deszczowej. Dzięki nim minimalizujemy potrzebę budowy zbiorników retencyjnych oraz innych systemów magazynowania deszczówki. Zwiększamy przy okazji małą retencję wodną oraz zasoby wód podziemnych.

3. Generują oszczędności

Zbieranie wód deszczowych w miejscu ich powstawania, a następnie rozsączanie ich w gruncie lub magazynowanie jest korzystne, bo nie wiąże się z żadnymi opłatami (inaczej niż w przypadku odprowadzania wód do kanalizacji). Zebraną w ten sposób wodę można dodatkowo wykorzystać do nawadniania czy spłukiwania toalet.

Nawierzchnie przepuszczalne

i

Autor: Marcin Czechowicz, projekt: Daniel Cieślik/ANTA ARCHITEKCI Taras – zamiast na płycie betonowej – lepiej układać na ruszcie. To opcja tańsza i lepsza dla ogrodu. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu odpowiednich odstępów między deskami, by odpływ wody nie był utrudniony
Nawierzchnie przepuszczalne

i

Autor: Tomasz Zakrzewski, projekt: Magdalena i Piotr Tokarscy/TOKARSKI TOKARSKA ARCHITEKTURE TEAM, Archiwum prywatne Jeżeli nawierzchnia żwirowa z wielkoformatowymi płytami to jedyna możliwość utwardzenia miejsca pod taras – lepiej użyć materiałów o bardzo jasnym, zabarwieniu, bo wolniej się będą nagrzewać
Nawierzchnie przepuszczalne

i

Autor: Marcin Czechowicz, projekt domu: Anna Paszkowska-Grudziąż, Rafał Grudziąż/81.WAW.PL, ogrodu: Zieleń Bez Granic Im więcej w ogrodzie powierzchni, które łapią wodę, tym większa jest jego jest odporność na suszę. Miejsca odwiedzane rzadko nie muszą być szczelnie wybrukowane
Nawierzchnie przepuszczalne

i

Autor: Tomasz Zakrzewski, projekt: Tomasz Kurtek/KURTEK LANDSCAPE DESIGN STUDIO Zaprojektowanie nawierzchni przepuszczalnej z płyt oraz innych wielkoformatowych elementów może być okazją do powstania interesujących aranżacji kompozycyjnych
Nawierzchnie przepuszczalne

i

Autor: SEMMELROCK Skrzynki gromadzące i rozsączające wodę w gruncie zbierają deszczówkę z nawierzchni oraz systemów orynnowania. Są na tyle wytrzymałe, że można je umieszczać pod nawierzchnią

Co na podjazd przepuszczający wodę

Nawierzchnie przepuszczalne

i

Autor: Marcin Czechowicz, projekt: Jakub Cieślik, Kamil Cierpioł, Michał Wręczycki, Sebastian Krawczyk/GRUPA VERSO <p>Ekokostki</p> <p>Dzięki wbudowanym dystansom odstępy między nimi są wystarczająco duże, aby można w nich było posiać trawę. Wskaźnik infiltracji nawierzchni z ekokostek jest imponujący – ponad 13 000 l/h/m<sup>2</sup></p>
Nawierzchnie przepuszczalne

i

Autor: SEMMELROCK, Materiały prasowe <p>Bruk z kamienia, klinkieru, betonu</p> <p>Ilość wody przesiąkającej do gruntu zależy od wielkości odstępów między kostkami. Im bardziej nierówna powierzchnia bruku, tym lepiej</p>
Nawierzchnie przepuszczalne

i

Autor: Marcin Czechowicz, projekt: Marcin Rempalski/MODERN STUDIO ARCHITEKTURY <p>jeden podpis do dwóch zdjęć</p>
Nawierzchnie przepuszczalne

i

Autor: Marcin Czechowicz, projekt: Marcin Rubik/RUBIK ARCHITEKCI <p>Płyty z odstępami</p> <p>Wielkoformatowe płyty ułożone nieregularnie ze żwirowym wypełnieniem luźnych przestrzeni łatwo dopasować do drzew już rosnących na działce</p>
Nawierzchnie przepuszczalne

i

Autor: Tomasz Zakrzewski, projekt domu: Marek Chmura, Bartłomiej Hornik/HORNIK CHMURA ARCHITEKTURA, konstrukcja: Krzysztof Siódmok, Archiwum prywatne <p>Płyty w gruncie</p> <p>Modny wielki format można otrzymać, wyrabiając betonowe płyty wylewane na miejscu. Dużo łatwiej wtedy je dopasować do architektury budynku. Między płytami mogą być żwir lub rośliny</p>
Nawierzchnie przepuszczalne

i

Autor: Małgorzata Góra, projekt: Weronika Juszczyk i Łukasz Piankowski/INTERURBAN <p>Żwir</p> <p>To rozwiązanie najtańsze i najbardziej naturalne. Nawierzchnia żwirowa wszędzie pasuje, nie przyciąga uwagi i dobrze dostosowuje się do otoczenia</p>
Murowane starcie
Narzędzia ogrodowe – spalinowe czy akumulatorowe? MUROWANE STARCIE
Murator Google News