Jak stworzyć ładne i funkcjonalne miejsce wypoczynku w ogrodzie

2023-04-20 21:00

Tworząc w ogrodzie miejsce wypoczynku, w którym będziemy mogli usiąść, by mile spędzić czas, zadbajmy o jego odpowiednie wyposażenie. Podpowiadamy, jak stworzyć ładne i praktycznie miejsce wypoczynku w ogrodzie.

Ulubiony ogród, zagospodarowany zgodnie z naszymi upodobaniami, staje się dodatkowym salonem. Chętnie spędzamy w nim wolny czas, nie tylko pielęgnując rośliny, ale też po prostu odpoczywając. Warto więc zaaranżować w pewnej odległości od domu przyjazne, ale i efektowne miejsce wypoczynku. Może to być urokliwy zakątek wśród zieleni, kameralna samotnia lub miejsce biesiadowania z przyjaciółmi. Jeżeli powierzchnia ogrodu na to pozwala, warto zorganizować kilka takich miejsc o różnorodnym charakterze. Wtedy można z nich korzystać zależnie od nastroju chwili. 

Jeżeli ogród jest mały, trzeba zdecydować się na rozwiązanie najbardziej przydatne. Bywa, że oczekiwania rodziny zaspokoi fotel ustawiony w cieniu drzewa, bo będzie go używać tylko jedna osoba. Innym potrzebny jest hamak, a jeszcze innym duży stół, przy którym może zasiąść wieloosobowa rodzina i jeszcze kilkoro przyjaciół. Najważniejsze elementy, które wykreują tę przestrzeń, to odpowiednia nawierzchnia, meble ogrodowe, dekoracyjne detale i oczywiście – rośliny. Ale to nie wszystko. Zależnie od charakteru ogrodu mogą być przydatne murki zapewniające kameralny nastrój, a przy tym ograniczające skarpy oraz oczka wodne, fontanny i zdroje przyścienne kształtujące nastrój kompozycji, a także wpływające na panujący wokół mikroklimat. Gdy miejsce wypoczynku jest oddalone od domu, przydaje się altana, zaś pergole, trejaże i kratki umożliwiają wydzielenie i osłonięcie wybranego fragmentu przestrzeni. Osoby ceniące chwile spędzane na biesiadowaniu mogą uprzyjemnić sobie wypoczynek, wzbogacając placyk o grill, kominek lub ognisko.

Jakie rośliny sadzić przy miejscu wypoczynku w ogrodzie >>>

Nawierzchnie w miejscu odpoczynku w ogrodzie

Miło jest czuć pod stopami miękką trawę, ale jest to możliwe, gdy fotel, leżak czy leżankę przenosimy z miejsca na miejsce i trawnikowi nie grozi zadeptanie. Jednak jeśli kilka osób będzie często spędzać razem czas – trzeba pomyśleć o utwardzonej nawierzchni. Im więcej osób będzie korzystać z tego miejsca, tym powinna być solidniejsza i odporniejsza na zniszczenie.

  • Nawierzchnia z ziemi pasuje szczególnie do ogrodu utrzymanego w stylu naturalnym. Nawierzchnia żwirowa komponuje się ze wszystkimi typami ogrodów.
  • Wygodne i przyjemne w kontakcie są nawierzchnie z elementów drewnianych. Nawierzchnie z elementów kamiennych są eleganckie, a przy tym trwałe. Nawierzchnie z elementów betonowych są wprawdzie mniej trwałe niż kamienne, ale za to stosunkowo tanie.
  • Godne polecenia są nawierzchnie z elementów ceramicznych. W miejscach niezbyt intensywnie eksploatowanych sprawdzają się nawierzchnie z cegieł budowlanych. Są stosunkowo kruche i nasiąkliwe, więc szybciej niszczeją, za to ogrodowym wnętrzom nadają charakter kojarzący się ze starymi ogrodami angielskimi.

Murki i ścianki oporowe w miejscu odpoczynku w ogrodzie

Murki i ścianki oporowe są pomocne w wyznaczaniu ram placyków oraz nadawaniu im kameralnego charakteru. W terenie pofałdowanym warto je  wykorzystywać do podtrzymywania mas ziemi i zapobiegania ich przemieszczaniu się. Murki z kamieni można budować z trwałych skał pochodzenia magmowego (granit, bazalt, serpentynit, sjenit) albo z porowatych i łatwo chłonących wodę piaskowców i wapieni. Te ostatnie z czasem porastają glonami i mogą się łuszczyć, ale dzięki temu ładnie wpisują się w kompozycje ogrodów naturalistycznych. Efektowne są też murki z cegieł. Klinkierowe przez wiele lat wyglądają niezmiennie, a zwykłe budowlane są mniej odporne na działanie czynników atmosferycznych. Ścianki oporowe są węższe od murków.

Ogród – aranżacja miejsca do wypoczynku

Pergola, trejaż, kratka na rośliny w miejscu wypoczynku

Wykorzystując pergole, trejaże i kratki, można nawet w młodym ogrodzie stworzyć urocze miejsce wypoczynku. Konstrukcje te wykonuje się najczęściej z drewna lub metalu. Pergole, trejaże i kraty ułatwiają aranżację wnętrz ogrodowych i urozmaicają przestrzeń działki. Przy tym służą do podtrzymywania pnączy, które rosną szybko i tworzą znakomite przesłony. Można też na nich eksponować rośliny sezonowe o zwisających pędach.

>>Przeczytaj też: Pergola w ogrodzie: podpora dla pnączy i parawan przy tarasie

Wyposażenie miejsca odpoczynku

  • Altana. Nieco oddalona od domu altana otoczona roślinami ogrodowymi pozwala stworzyć nastrój oderwania od codzienności. Umożliwia wygodny odpoczynek podczas przerwy w pracach ogrodowych i organizowanie przyjęć w uroczej scenerii, nawet w upał lub podczas deszczu. Warto ustawić ją tak, by roztaczał się z niej atrakcyjny widok. Korzystnie będzie, jeśli w altanie lub obok umieścimy źródło prądu, bo to ułatwi przygotowywanie posiłków. Styl altany i jej konstrukcja powinny być dostosowane do wielkości i charakteru ogrodu.
  • Grill, kominek, ognisko. Przygotowywanie poczęstunku na świeżym powietrzu to dla wielu osób ulubiony sposób spędzania wolnego czasu. Żeby ułatwić sobie działanie, warto przy placyku wypoczynkowym postawić grill lub kominek. Jeżeli nie chcemy mieć w ogrodzie kolejnej budowli – zaaranżujmy miejsce na ognisko.
  • Oczko wodne, fontanna, zdrój. Oczko wodne, fontanna i zdrój przyścienny nadają ogrodowemu wnętrzu specyficzny charakter. Jest to nie tylko sprawa estetyki, ale też mikroklimatu, jaki wokół powstaje. Woda miło szumi i wprowadza atmosferę spokoju, a w dobrze nawilżonym powietrzu łatwiej się oddycha. Także rośliny znacznie lepiej tu rosną.

Wodne elementy w ogrodzie: oczko wodne, kaskada, wodospad, zdrój, fontanna, strumień >>>

  • Meble ogrodowe. Wraz z nadejściem wiosny coraz więcej czasu spędzamy w ogrodzie. A w nim, tak jak w domu – stół, wokół którego można zasiąść z bliskimi, staje się miejscem najważniejszym. Meble ogrodowe nie muszą być wystawne, ważne, żeby pasowały do otoczenia: te przy domu powinny harmonizować z elewacją, te wśród roślin – podkreślać ich urodę, stojące w gąszczu leśnej działki mogą być naturalne i swojskie. Wybierając meble, należy pamiętać, że są bardzo ważną częścią kompozycji. Solidne i dobrze dobrane do wnętrza ogrodowego podkreślają jego walory. Mogą być kamienne, drewniane, wiklinowe, z metalu lub tworzywa sztucznego.
  • Detale ogrodowe. Zwieńczeniem kompozycji wnętrza ogrodowego są efektowne detale. Przyciągają uwagę nie tylko formą, ale i barwą. Przełamują kompozycję, tworząc pewien kontrast względem otaczających je grup roślin czy aranżacji placyka wypoczynkowego. Może to być piękna roślina rosnąca w gruncie albo efektownym pojemniku, rzeźba, lampion, ozdoba do powieszenia na drzewie lub pergoli czy wreszcie dekoracyjny przedmiot. Wybór jest sprawą indywidualną – jego obecność powinna tworzyć charakter miejsca.

Przeczytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie