Ogród romantyczny i jego elementy - jak urządzić ogród w romantycznym stylu

2019-07-12 11:06
Ogród romantyczny
Autor: GettyImages W ogrodzie romantycznym nie może zabraknąć romantycznych miejsc, na przykład schowanej wśród roślin altany

Ogród romantyczny to urocze miejsce z tajemniczymi zakątkami ozdobionymi naturalnymi detalami i mnóstwem barwnych kwiatów. Podpowiadamy jak urządzić ogród w romantycznym stylu i jakie rośliny w nim posadzić.

Ogród romantyczny na tle innych stylów ogrodowych wyróżnia się niezwykle zmysłowym i relaksującym charakterem. Jego urządzenie nie jest trudne i może udać się nawet na niewielkiej przestrzeni. Dlatego jeśli cenimy sobie odpoczynek na łonie natury w urokliwym, tajemniczym otoczeniu i nieco baśniowej scenerii, to ogród romantyczny z pewnością będzie dla nas idealny.

W ogrodzie romantycznym nie ma miejsca na nowoczesne meble, proste formy architektoniczne, surowy beton czy minimalizm, jest za to ogromne pole do popisu dla wyobraźni. Tworząc taki ogród powinniśmy przede wszystkim oprzeć się na naturalnych surowcach, miękkich formach, pastelowych barwach i tradycyjnych roślinach.

>>Przeczytaj też: Projekt ogrodu. Co powinien zawierać projekt ogrodu

W romantycznym ogrodzie doskonale będą wyglądały rozmaite łuki, kratki i pergole oplecione pnączami, białe, drewniane płotki ze sztachet, ażurowe, metalowe lub drewniane altanki, wygodne, szerokie, ozdobione zwisającymi frędzlami hamaki oraz idealne do wypoczynku, przytulne, wiklinowe fotele lub metalowe, kute bądź gięte, misternie zdobione ławeczki i krzesła, wymoszczone miękkimi poduchami w pastelowych barwach lub kwiatowych wzorach.

Meble do wypoczynku nie powinny jednak zajmować centralnego miejsca w ogrodzie i nie powinny być wyeksponowane na pustym placu czy dużym podeście z nowoczesnej terakoty. Znacznie lepiej będą wyglądały, jeśli zostaną ukryte w zakątkach ogrodu i otoczone roślinami. Wtopione w zieleń stworzą przytulną, miłą i intymną atmosferę, zachęcając nas do wypoczynku. Podobnie jak meble, mała architektura i detale ogrodowe także powinny być dopasowane do romantycznego stylu.

Ogród romantyczny
Autor: GettyImages W ogrodzie romantycznym ławeczki czy inne elementy aranżacji ogrodu wręcz zatopione są w roślinności

W ogrodzie romantycznym nie sprawdzą się surowe rzeźby czy nowoczesne, kamienne kule, za to terakotowe, zdobione donice, kamienne poidełka dla ptaków, metalowe, ozdobne dzwonki wietrzne, figlarne, stylowe figurki gipsowe (z wyłączeniem plastikowych, pstrokatych krasnali) czy ogrodowe wazy jak najbardziej. Doskonałą ozdobą takiego ogrodu będą też ciekawe, wiklinowe kosze wypełnione roślinami, kwiaty posadzone w metalowych konewkach lub cynowych wiadrach oraz stary rower, pomalowany na atrakcyjny, pastelowy kolor i przerobiony na kwietnik.

>>Przeczytaj też: Ogród rustykalny - jak wykorzystać stare meble i sprzęty w ogrodzie w stylu wiejskim?

Rabatom dodadzą też uroku duże kamienie porośnięte mchem, stare pniaki drzew otulone pnączami, figury z piaskowca pokryte patyną czy ozdoby wykonane z pordzewianego metalu lub blachy. Wieczorny relaks w ogrodzie umilą natomiast małe, szklane lampiony rozwieszone na gałązkach krzewów i drzew oraz latarenki, ustawione na stopniach schodów, stolikach czy wprost na podłodze altany.

Rośliny w ogrodzie romantycznym

Ogród to jednak nie tylko meble, architektura i ozdoby, ale też przede wszystkim rośliny, których w ogrodzie romantycznym powinno być całe mnóstwo.

  • Krzewy i drzewa w ogrodzie romantycznym. Najbardziej pożądane są urokliwe krzewy o zwisających pędach, np. budleje, jaśminowce, kaliny, niecięte tawuły wczesne i szare lub niewielkie drzewa o płaczącym pokroju, wśród których można ukryć małą altankę czy fotel. Są to np. grab pospolity 'Pendula', jesion wyniosły 'Pendula', wiąz górski 'Camperdownii' lub 'Pendula', brzoza brodawkowata 'Youngii', morwa biała 'Pendula', wiśnia zwisła 'Pendula', wierzba iwa 'Kilmarnock'.
  • Pnącza w ogrodzie romantycznym. Do obsadzenia mniejszych altanek, kratek i pergoli idealne będą bluszcze pospolite, powojniki wielkokwiatowe i botaniczne, np. powojnik prosty, mandżurski czy jesienny), winobluszcz pięciolistkowy, wilec purpurowy i trójbarwny czy aktinidia pstrolistna, na większe i bardziej solidne podpory nadadzą się złotokapy i glicynie.

>>Przeczytaj też: Rośliny w nietypowych pojemnikach. Moda na donice z recyklingu

  • Róże w ogrodzie romantycznym. Niezbędny element romantycznego ogrodu to też róże, które są niemal kwintesencją romantyczności. Najbardziej efektownie wyglądają te pnące, oplatające ukwieconymi pędami łuki wejściowe, altany, ogrodzenia, pergole czy kratki, np. odmiany 'Lawinia', 'Korflata', 'Kortersen', SUPER DOROTHY ‘Heldoro’, 'Sympathie').
    Nie mniej atrakcyjne są też róże okazałe, krzaczaste, obsypane pachnącymi kwiatami i posadzone w pobliżu miejsca wypoczynku, przy ścianie budynku lub w centralnej części rabaty (m.in. róże historyczne). Swoje miejsce w romantycznym ogrodzie powinny też znaleźć niskie róże parkowe, które idealnie nadają się do obsadzenia ścieżki, obwódki rabaty lub ogrodowego murku.
  • Kwitnące byliny w ogrodzie romantycznym. W ogrodzie romantycznym powinny pojawić się też inne klasyki takie jak piwonie, floksy wiechowate, ostróżki ogrodowe, jeżówki, hortensje ogrodowe, heliotropy, lilie, liliowce, kosmosy podwójnie pierzaste, firletki, naparstnice, dzwonki, przywrotniki, bodziszki czy lawenda wąskolistna, która z różą tworzy niezwykle harmonijny duet.
    Przydadzą się też ozdobne trawy (np. miskanty, rozplenice, ostnice, trzęślica modra), które szumiąc na wietrze podkreślą romantyczny charakter ogrodu. Rośliny posadzone w romantycznym ogrodzie powinny charakteryzować się rozłożystym pokrojem, bujnym wzrostem i obfitym kwitnieniem. Dobrze, jeśli kwitnące byliny będą posadzone na rabatach w niewielkich, nieregularnych grupach, łagodnie przenikających się barwami podczas kwitnienia.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie