Poidełko dla ptaków w ogrodzie - jakie wybrać, gdzie ustawić w ogrodzie i jak czyścić
Poidełko dla ptaków ustawione w ogrodzie sprawi radość nie tylko zwierzętom, ale także nam samym. Podglądanie zlatujących się do wody ptaków i ich harców może dostarczyć dużo przyjemności. Podpowiadamy jak wybrać poidełko dla ptaków, gdzie je ustawić w ogrodzie i jak czyścić.
Autor: GettyImages
Jeśli chcemy, by nasz ogród odwiedzały ptaki, oprócz posadzenia w nim roślin, których owoce są przysmakiem naszych skrzydlatych przyjaciół, znajdźmy też miejsce na poidełko
Ogród bez śpiewających ptaków jest cichy i smutny, ale też narażony na zmasowany atak szkodników, gdyż ptaki nie tylko umilają nam czas swoim śpiewem, ale też zjadają rozmaite owady, uwalniając od nich nasze rośliny. Z tego względu powinniśmy zapraszać naszych skrzydlatych przyjaciół do ogrodu na różne sposoby, bo jeśli nie stworzymy im odpowiednich warunków, szybko przeniosą się w inne, bardziej atrakcyjne miejsce.
Oprócz wieszania dla nich budek lęgowych i sadzenia roślin, których owoce są ich przysmakiem, powinniśmy także pomyśleć o wodopoju, gdyż bez dostępu do wody, żaden ptak nie zostanie w naszym ogrodzie na dłużej. Woda jest dla ptaków ważna szczególnie w okresie letnim, gdy wszędzie jest sucho i gorąco, dlatego jeśli nie posiadamy stawu czy oczka wodnego, powinniśmy umieścić w ogrodzie specjalne poidełko dla ptaków.
>>Przeczytaj też: Pożyteczne zwierzęta w ogrodzie: sprzymierzeńcy w zwalczaniu szkodników
Poidełka dla ptaków - jakie wybrać?
Na rynku jest obecnie ogromny wybór poidełek dla ptaków, dlatego z pewnością można wśród nich znaleźć coś odpowiedniego do każdego ogrodu.
- Duże, efektowne poidełka kamienne, betonowe, cementowe lub żeliwne na stylizowanych, rzeźbionych nóżkach, pokryte lekką patyną, mogą zastąpić oryginalną rzeźbę, dlatego znakomicie nadają się do dużych ogrodów urządzonych na styl romantyczny. Takie poidełko można też połączyć z mini fontanną, która nie tylko zapewni źródło wody dla ptaków, ale też uprzyjemni nam relaks w ogrodzie miłym dla ucha szumem wody.
- Z kolei w małym ogrodzie lepiej sprawdzi się niewielkie, szkliwione, szerokie naczynie ceramiczne, zawieszone na przykład na gałęzi drzewa lub oryginalne, żeliwne poidełko naścienne. Na zbiornik wody dla ptaków można też wykorzystać małą fontannę - z kamienia lub drewnianych kubełków.
- Kolorowe, ceramiczne poidełka lub naczynia wykonane z ciemnego żeliwa dobrze sprawdzą się natomiast w ogrodach wiejskich i ogrodach rustykalnych.
- Na rynku znajdziemy też poidełka pasujące do ogrodów nowoczesnych. Zwykle mają prostą, geometryczną formę i bywają połączone z fontanną (np. szklana kula z opływającą ją wodą, umieszczona na kwadratowej lub okrągłej misie). Niektóre są też wykonane ze szkliwionej ceramiki i mają ciekawe, nowoczesne wzornictwo.
W przypadku poidełka dla ptaków dość ważny jest też materiał, z którego będzie wykonane. W tej roli dobrze sprawdzi się odpowiednio przygotowany i mrozoodporny (jeśli poidełko pozostanie na zewnątrz przez cały rok) beton, kamień, cement, ceramika czy żeliwo, w których woda postoi dłużej i nie nagrzeje się zbyt szybko od słońca.
Gorszym wyborem jest metal, który w upalne dni bardzo łatwo się nagrzewa, oddając ciepło do wody. W metalowych naczyniach woda też szybciej paruje, więc trzeba ją często uzupełniać. Metalowa powierzchnia jest też bardziej śliska niż powierzchnia kamienia czy cementu, dlatego ptakom trudniej jest się na niej utrzymać, a razie konieczności, szybko odlecieć. W sklepach dostępne są też automatyczne poidełka dla ptaków w postaci odwróconego do góry dnem naczynia z wąską szyjką i podstawką. Są wygodne i praktyczne, ale niestety rzadko bywają estetyczne, gdyż najczęściej wykonane są z mało eleganckiego plastiku.
Pielęgnacja i czyszczenie poidełka dla ptaków
Naczynie przeznaczone na wodę dla ptaków powinno być jednak nie tylko efektowne i atrakcyjne, ale też funkcjonalne. Musi być wygodne do czyszczenia oraz na tyle głębokie, aby woda w nim zbyt szybko nie wysychała. Wprawdzie małe poidełko systematycznie czyszczone i napełniane wodą też spełni swoje zadanie, ale znacznie lepsze będzie szerokie, umiarkowanie głębokie i płaskie naczynie (średnica misy 20-60 cm, głębokość 5-15 cm), z którego ptaki nie tylko będą mogły się napić, ale też wykorzystać jako wanienkę do kąpieli.
W poidełku zawsze powinna znajdować się czysta woda, wolna od glonów, zanieczyszczeń i chorobotwórczych patogenów, dlatego należy je systematycznie sprawdzać, a w razie potrzeby czyścić i uzupełniać świeżą wodą. Oczywiście nie wolno myć go detergentami ani czyścić chemikaliami, gdyż resztki preparatów łatwo przenikną do wody i zatrują ptaki. Poidełka należy myć zwykłą, szorstką szczotką (np. do naczyń) i dokładnie wypłukać czystą, najlepiej ciepłą wodą. Jeśli naczynie jest bardzo brudne, a jego powierzchnia nie jest podatna na zarysowania, do mycia można użyć trochę drobnego piasku.
Gdzie w ogrodzie ustawić poidełko dla ptaków?
Zanim umieścimy poidełko w ogrodzie, musimy wybrać dla niego odpowiednie miejsce. Powinno być to stanowisko lekko ocienione i zaciszne, aby woda w naczyniu nie nagrzewała się zbyt szybko od słońca. Nie powinno jednak znajdować się w całkowitym cieniu, bo wtedy ścianki naczynia w krótkim czasie pokryją się glonami.
Miejsce na poidełko powinno być też możliwie jak najbardziej bezpieczne dla ptaków. Jeśli postawimy naczynie wprost na ziemi, istnieje ryzyko, że pijące z niego ptaki staną się łatwym łupem drapieżników (np. kotów). Lepiej jest więc zawiesić poidełko na gałęzi drzewa, ustawiać je na podwyższeniu w miejscu (np. pniaku po ściętym drzewie), z którego ptaki będą miały dobrą widoczność (zarośla nie będą im w tym wypadku sprzyjały, gdyż mogą się w nich zaczaić drapieżniki) lub wybrać naczynie na wysokiej nóżce (np. kamienną misę na rzeźbionej nóżce).
>>Przeczytaj też: Ozdobna studnia w ogrodzie – pomysły aranżacyjne, jak wykorzystać starą studnię