Odstraszacz ptaków w ogrodzie – jak uchronić plony owoców przed ptakami
Odstraszacz ptaków w ogrodzie przyda się, gdy na drzewach i krzewach dojrzewają owoce albo gdy własnie wysialiśmy nasiona traw, roślin ozdobnych czy warzyw. Podpowiadamy, jak uchronić plony owoców przed ptakami.
Autor: www.thinkstockphotos.com
Owoce borówki amerykańskiej chroni przed ptakami siatka rozpięta nad krzewami
W większości przypadków ptaki są miłymi i chętnie widzianymi gośćmi w ogrodzie. Umilają nam czas swoim śpiewem, a co ważniejsze – są poważnym sprzymierzeńcem w walce ze szkodnikami roślin. Dlatego w ogrodzie wykonujemy wiele działań, które mają na celu przyciągnięcie różnych gatunków ptaków. To m.in. zimowe dokarmianie, instalacja poidełek (i regularne podmiany wody), budek lęgowych czy sadzenie roślin zapewniających pokarm i schronienie. Niestety, niektóre gatunki, np. szpaki, mogą stać się plagą drzew i krzewów owocowych. Jak wypłoszyć ptaki z ogrodu bez szkody dla ich zdrowia?
>>Przeczytaj też: Jak stworzyć ogród przyjazny ptakom
Do ogrodu przylatują także gatunki ptaków niezbyt pożądane. Budki lęgowe, które przeznaczyliśmy dla wróbla czy wdzięcznego kowalika mogą być zasiedlane przez żarłoczne szpaki. W ogrodzie może pojawić się także dzięcioł - o ile to pożyteczne stworzenie w lesie, w gospodarstwie może nawet zniszczyć elementy elewacji. Nieuniknione może być więc korzystanie w ogrodzie z odstraszaczy ptaków. W czym można wybierać?
Odstraszacz ptaków w ogrodzie - posągi ptaków
W ogrodzie ustawia się różnorodne posągi – od krasnali po sylwetki buddy, blaszane koty i kamienne latarenki. Pomijając sprawy estetyki (kwestia gustu), niektóre z nich mogą pełnić pożyteczną funkcję. To przede wszystkim imitacje ptaków – gatunków o dużych gabarytach bądź drapieżnych. Z reguły jako odstraszacze na gołębie, szpaki, a niekiedy także na gryzonie w ogrodzie montuje się „sztuczne” sokoły bądź kruki. Skuteczność jest różna – jak w przypadku zwalczania kreta. Sposób może zadziałać lub daje rezultat tylko na początku (bardziej inteligentne ptaki przyzwyczajają się do nieruchomego intruza). Posągi można montować na balkonie, parapecie (takie rozwiązanie nie tylko odstrasza ptaki, ale przede wszystkim chroni je przed zderzeniem z szybą) lub po prostu w sadzie – miejscu najbardziej zagrożonym na zniszczenia. Niektóre modele posiadają sznurek lub łańcuch dzięki czemu można je zawiesić. W takim wypadku nawet drobny ruch może znacznie zwiększyć efektywność działania.
Odstraszacz ptaków w ogrodzie - strachy na wróble
Wykonując stracha na wróble powinno się odejść od tradycyjnych materiałowych „babek”. Taki strach imitujący człowieka częściej służy jako podpórka dla... ptaków. Do wykonania skutecznego stracha powinno się użyć materiałów szeleszczących i odbijających światło (np. folii). Bardzo dobrze sprawdza się też taśma holograficzna. Nie zaszkodzi dodatek detali wydających nieprzyjemne dźwięki (np. metalowe elementy). Stracha warto wyposażyć w duże oczy, np. wykonane z kolorowej tkaniny. „Strach ma wielkie oczy” w tym wypadku interpretuje się dosłownie.
>>Przeczytaj też: Posadź w ogrodzie rośliny, których owoce to przysmak ptaków
Odstraszacz ptaków w ogrodzie - dźwiękowe i ultradźwiękowe odstraszacze
Odstraszacze dźwiękowe lub ultradźwiękowe to "wyższa półka" w zniechęcaniu ptaków-szkodników do żerowania w przydomowym sadzie – i jednocześnie jedno z najdroższych rozwiązań. Odstraszacze dźwiękowe i ultradźwiękowe imitują głosy drapieżników – orłów, sokołów i jastrzębi – przez co ptaki omijają dany teren z daleka. Wysokiej jakości urządzenia są wyposażone w detektory ruchu (reagujące na żywe stworzenia). Dodatkowo mają opcje wgrywania własnych dźwięków, np. zaatakowanego przerażonego ptaka, i oczywiście regulacji głośności. Przy wyborze modelu warto także zwrócić uwagę, jaką na jakiej powierzchni słychać wydawane dźwięki. Podobną funkcję może pełnić puszczanie dźwięków drapieżników z płyt CD. W tym przypadku trudno jednak oczekiwać, że skuteczność będzie podobna, a manualne „zarządzanie” dźwiękiem jest kłopotliwe. Takie sposoby odstraszania ptaków mają jeszcze jedną istotną wadę – są głośne co w dłuższej perspektywie czasu może być uciążliwe dla osób korzystających z dobrodziejstw ogrodu.
Odstraszacz ptaków w ogrodzie - siatki
Specjalne siatki montuje się nad koronami owocujących drzew i nad krzewami, aby bezpośrednio utrudniały dostęp żarłocznym ptakom. Siatki najczęściej są wykonane z polietylenu, mają gęste oczka ( 15 x 15 mm lub 25 x 25 mm). Są wytrzymałe.
Odstraszacz ptaków w ogrodzie - odstraszacz hukowy
Odstraszacze hukowe – służą do odstraszania ptaków mało płochliwych, np. gołębi, wron i szpaków. Mogą mieć postać armatek, np. zasilanych propan butanem. Niestety wystrzały są uciążliwe także dla ludzi.
Przy odstraszaniu ptaków sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku wspomnianego kreta – nie ma złotego środka, każde z powyższych rozwiązań może się sprawdzić lub zawieść. Na powyższe warto stawiać, gdyż nie wykazują negatywnego wpływu na środowisko. Ptaki, które mają pod dostatkiem pokarmu, niechętnie opuszczają dany teren, dlatego działania można uskutecznić wykorzystując kilka dostępnych metod. Zdarza się, że dopiero taka szeroko zakrojona ochrona drzew i krzewów owocowych przynosi zadowalające rezultaty.
Polecany artykuł:
Polecany artykuł: