Jak pomóc ptakom przetrwać zimę?

2022-12-15 12:08

Czy dokarmianie ptaków zimą to dobry pomysł? Jedni uważają, że należy pomagać ptakom przetrwać zimę, inni że nie należy tego robić – ptaki powinny radzić sobie same. Jak zatem pomóc ptakom przetrwać zimę?

Dokarmianie ptaków
Autor: Gettyimages Wielkość karmnika zależy od tego, jakie ptaki chcemy gościć

Zdania co do tego, czy dokarmiać ptaki zimą, są podzielone. Gdy jednak zima jest ciężka: mroźna, śnieżna i do tego długa, warto w tym czasie zadbać o ptaki.

Zimowe dokarmianie ptaków

  • Dokarmiać ptaki powinno się wyłącznie zimą – w inne pory roku ptaki świetnie poradzą sobie same i dokarmianie nie jest konieczne.
  • Dokarmiać ptaki trzeba mądrze, tak aby nie czynić zwierzętom szkody.
  • Jeśli zdecydujemy się rozpocząć dokarmianie, musimy to robić codziennie, aż do ocieplenia.

>>Przeczytaj też: Rośliny ozdobne o kolorowych owocach atrakcyjne zimą dla ptaków

Miejsce na karmnik

Pożywienie dla ptaków wykładajmy zawsze w tym samym miejscu – ptaki przyzwyczają się do niego i zawsze tutaj będą przylatywać. Powinno to być miejsce zaciszne i osłonięte przed wiatrem. Miejsce to jednocześnie powinno być odsłonięte, ponieważ ptaki unikają miejsc o ograniczonej przestrzeni, skąd trudno im uciec w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia. Karmnik można ustawić też na zewnętrznym parapecie okna.

Odpowiedni karmnik dla ptaków

Karmnik dla ptaków powinien posiadać spadzisty daszek chroniący pokarmy przed deszczem i śniegiem, najlepiej z okapem sięgającym poza obręb dna (żeby włożony do karmnika pokarm nie zamakał). Najlepiej, jakby miał także osłonę przed zachodnim oraz północnym wiatrem. Jednocześnie ptaki muszą mieć możliwość łatwego i dolotu do karmnika i szybkiego odlotu z karmnika.

Ponieważ co jakiś czas trzeba go czyścić z resztek jedzenia i ptasich odchodów, przydatna jest w karmniku wysuwana podłoga, którą łatwo można wyczyścić z pozostałości pożywienia i z ptasich odchodów. Jeśli nie ma takiej podłogi, warto na dnie położyć emaliowaną, aluminiową lub plastikową tacę (co jakiś czas ja wyjmujemy i czyścimy) albo wyłożyć go folią i po prostu wymieniać ją na nową.

Karmnik trzeba zamontować w takim miejscu, aby koty nie miały dostępu do posilających się ptaków.

Karmnik dla ptaków - jak zbudować krok po kroku >>>

Czym dokarmiać ptaki?

  • Nie wolno podawać ptakom spleśniałego pieczywa, ponieważ powoduje u nich dolegliwości gastryczne. Jeśli na dokarmianie przeznaczamy pieczywo, to tylko czerstwe, i koniecznie podzielone na niewielkie kawałki, które ptaki będą mogły łatwo przełknąć.
  • Słonina, którą wieszamy na gałęziach drzew musi być surowa, bez przypraw i nie może wisieć dłużej niż 3–4 tygodnie – po tym czasie jełczeje.
  • Ptakom można wysypywać nasiona słonecznika (łuskane bądź w łupinach), rozdrobnione łuskane orzechy, siemię lniane, konopie, proso, różne kasze, pszenicę, owies, płatki owsiane. Do karmników można też wykładać pokrojone kawałki jabłka.

Pokarm nie może być wilgotny, spleśniały, nieświeży, solony czy przyprawiany.

Jak zrobić dobry karmnik