Karmnik dla ptaków - jak zbudować krok po kroku

2022-03-11 13:19
Karmnik dla ptaków
Autor: GettyImages Jesienią musimy pomyśleć o tym, by zimą ptaki miały zapewnione pożywienie

Zimą ptaki często mają problemy ze znalezieniem pożywienia. Warto zbudować dla ptaków karmnik w naszym ogrodzie. Poradnik: jak zbudować karmnik dla ptaków.

Zima to trudny okres dla całej przyrody, zarówno dla roślin, jak i dla zwierząt. Niska temperatura i niesprzyjające warunki zmuszają rośliny do zapadnięcia w sen zimowy, a część ptaków do odlotu w cieplejsze rejony świata. Mimo to niektóre z ptaków pozostają w naszym kraju, choć przetrwanie zimy jest dla nich nie lada wyzwaniem. Bez pokarmu i schronienia nie zawsze uda im się doczekać następnego roku. Dlatego warto pomyśleć o dokarmianiu ptaków zimą. Aby jednak było ono skuteczne, powinno być prowadzone w odpowiedni sposób. Wysypanie ziarna bezpośrednio na ziemię lub parapet nie jest dobrym pomysłem, gdyż taki pokarm może szybko zgnić lub zostaje przykryty śniegiem. Znacznie większy pożytek będzie z karmy podanej ptakom w specjalnym karmniku dla ptaków. Gotowy karmnik dla ptaków możemy kupić w sklepie, ale także zbudować go samodzielnie.

Karmnik dla ptaków - jaki powinien być?

Wielkość karmnika dla ptaków zależy od tego, jakie ptaki chcemy gościć – do dużego oprócz małych ptaków przylecą też gołębie, synogarlice, kosy, kwiczoły, sroki, kawki, gawrony i wrony, a nawet sójki czy mewy. Powinien mieć spadzisty daszek z okapem sięgającym poza obrys dna, aby pokarm nie zamakał. Ponieważ co jakiś czas trzeba go czyścić z resztek jedzenia i ptasich odchodów, na dnie karmnika dla ptaków można ustawić emaliowaną, aluminiową lub plastikową tacę albo wyłożyć go folią i po prostu wymieniać ją na nową. Trzeba go umocować w takim miejscu, aby koty nie miały dostępu do posilających się ptaków.

Karmnik dla ptaków - jak zbudować

Do wykonania prostego karmnika dla ptaków będą potrzebne:

  • dwie drewniane, nieduże, najlepiej prostokątne deski (np. o wymiarach 20 x 30 cm)
  • cztery listewki szerokości 2–3 cm i długości równiej podstawie karmnika (np. dwie o długości 20 cm i dwie o długości 30 cm)
  • cztery kołki (dwa wyższe, np. o wysokości 20 cm i dwa niższe, np. o wysokości 15 cm)
  • gwoździe do połączenia elementów.

W rogach jednej z desek, która będzie podstawą karmnika, montujemy w równych odstępach kołeczki (dwa dłuższe z przodu, dwa krótsze z tyłu), następnie umieszczamy na nich drugą deseczkę i za pomocą gwoździ łączymy z kołeczkami. Do podstawy karmnika mocujemy boki z przygotowanych listewek, które zapobiegną wypadaniu pokarmu i ułatwią ptakom siadanie. Trzeba uważać, aby gwoździe nigdzie nie wystawały, gdyż mogłyby poranić ptaki.

Tak zbudowany karmnik dla ptaków zabezpieczy pożywienie przed śniegiem i deszczem oraz zapobiegnie wypadaniu umieszczonego w nim ziarna. Aby ptakom nie groziło niebezpieczeństwo ze strony drapieżników (np. kotów), należy umieścić karmnik w miejscu trudno dostępnym dla tych zwierząt. Dobrym miejscem jest przymocowanie karmnika do wbitej w ziemię, wolnostojącej metalowej rury.

Jak zrobić dobry karmnik
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE