Jak zbudować karmnik dla ptaków. Poradnik krok po kroku

2019-11-28 10:13 Katarzyna Józefowicz
karmnik-dla-ptakow
Autor: photos.com Warto zbudować dla ptaków karmnik w ogrodzie

Zimą ptaki często mają problemy ze znalezieniem pożywienia. Warto zbudować dla ptaków karmnik w naszym ogrodzie. Poradnik: jak zbudować karmnik dla ptaków. Ptaki w ogrodzie: dokarmianie.

Zima to trudny okres dla całej przyrody, zarówno dla roślin, jak i dla zwierząt. Niska temperatura i niesprzyjające warunki zmuszają rośliny do zapadnięcia w sen zimowy, a część ptaków do odlotu w cieplejsze rejony świata. Mimo to niektóre z ptaków pozostają w naszym kraju, choć przetrwanie zimy jest dla nich nie lada wyzwaniem. Bez pokarmu i schronienia nie zawsze uda im się doczekać następnego roku. Dlatego warto pomyśleć o dokarmianiu ptaków zimą. Aby jednak było ono skuteczne, powinno być prowadzone w odpowiedni sposób. Wysypanie ziarna bezpośrednio na ziemię lub parapet nie jest dobrym pomysłem, gdyż taki pokarm może szybko zgnić lub zostaje przykryty śniegiem. Znacznie większy pożytek będzie z karmy podanej ptakom w specjalnym karmniku dla ptaków.
Gotowy karmnik dla ptaków możemy kupić w sklepie, ale także zbudować go samodzielnie.

Jak zbudować karmnik dla ptaków

Do wykonania prostego karmnika dla ptaków będą potrzebne:

  • dwie drewniane, nieduże, najlepiej prostokątne deski (np. o wymiarach 20 x 30 cm)

  • cztery listewki szerokości 2–3 cm i długości równiej podstawie karmnika (np. dwie o długości 20 cm i dwie o długości 30 cm)

  • cztery kołki (dwa wyższe, np. o wysokości 20 cm i dwa niższe, np. o wysokości 15 cm)

  • gwoździe do połączenia elementów.

W rogach jednej z desek, która będzie podstawą karmnika, montujemy w równych odstępach kołeczki (dwa dłuższe z przodu, dwa krótsze z tyłu), następnie umieszczamy na nich drugą deseczkę i za pomocą gwoździ łączymy z kołeczkami. Do podstawy karmnika mocujemy boki z przygotowanych listewek, które zapobiegną wypadaniu pokarmu i ułatwią ptakom siadanie. Trzeba uważać, aby gwoździe nigdzie nie wystawały, gdyż mogłyby poranić ptaki.

Tak zbudowany karmnik dla ptaków zabezpieczy pożywienie przed śniegiem i deszczem oraz zapobiegnie wypadaniu umieszczonego w nim ziarna. Aby ptakom nie groziło niebezpieczeństwo ze strony drapieżników (np. kotów), należy umieścić karmnik w miejscu trudno dostępnym dla tych zwierząt. Dobrym miejscem jest przymocowanie karmnika do wbitej w ziemię, wolnostojącej metalowej rury.

Karmnik w ogrodzie
Autor: Archiwum serwisu Karmnik w ogrodzie

Zobacz wideo: Dobry karmnik dla ptaków

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE