Dokarmianie ptaków zimą w ogrodzie. Czym karmić ptaki?

2021-01-15 15:20
Dokarmianie ptaków
Autor: thinkstockphotos.com Kiedy zima jest śnieżna i mroźna warto dokarmiać ptaki w ogrodzie. Zadbajmy o odpowiedni karmnik, który trzeba systematycznie czyścić i dobry pokarmPamiętajmy, że ptaki się przyzwyczajają i będą przylatywać w poszukiwaniu pokarmu.

Zimą, kiedy temperatury spadają poniżej zera, warto dokarmiać ptaki. Pamiętajmy, by robić to konsekwentnie, ponieważ ptaki się przyzwyczajają. Podpowiadamy, jak i czym karmić ptaki w ogrodzie.

Gdy zaczynają się zimowe mrozy i pada śnieg, wiele ptaków przylatuje do ogrodów w poszukiwaniu pokarmu. W miastach możemy spodziewać się odwiedzin gołębi, sierpówek (synogarlic), wróbli i mazurków, sikor bogatek i modrych, kosów i niekiedy szpaków, a także srok, wron siwych, gawronów i kawek. Im dalej od zgiełku miejskiego, tym więcej pojawi się gatunków mniej związanych z człowiekiem, jak dzięcioły, sójki, gile (przylatujące z północy na zimę), trznadle, sikory sosnówki, ubogie i czubatki, paszkoty czy jemiołuszki. Będą szukać nasion i owoców, które pozostały na pędach drzew, krzewów, bylin i roślin jednorocznych, a także owadów, larw i poczwarek zimujących w bruzdach kory i w suchych liściach.

Czy dokarmiać ptaki zimą?

Zdania co do tego są podzielone. Można się spotkać zarówno z opinią, że w ten sposób niepotrzebnie ułatwia się przetrwanie osobników słabych, jak i z taką, że dokarmianie ptaków zimą jest konieczne. Jednak o ptaki warto zadbać zwłaszcza wtedy, gdy zima jest ciężka i mróz długo trzyma. Pamiętajmy jednak, że jeżeli zdecydujemy się zaoferować w ogrodzie ptakom dokarmianie, musimy to robić codziennie aż do ocieplenia. Ptaki będą przylatywać zimą do karmnika nawet ze znacznej odległości – jeśli będzie pusty, mogą być tak wyczerpane, że nie zdołają już zdobyć pokarmu. Nadmierna strata energii może spowodować ich śmierć. Zatem aż do ocieplenia codziennie należy uzupełniać pokarm: dosypywać nasiona i sprawdzać stan słoniny.

Dokarmianie ptaków zimą - jaki pokarm dla ptaków?

Wiele energii dostarczają ptakom ziarna słonecznika i rozdrobnione łuskane orzechy, ale możemy też wysypywać siemię lniane, płatki owsiane skropione olejem. Pokarm zależy też od tego, jakie ptaki będą korzystały z karmnika. Jeśli wróble to może być to proso i drobne kasze, jeśli gołębie to sprawdzi się pszenica i grube kasze, sikory lubią słonecznik łuskany i słoninę. Proso można kupić w sklepie zoologicznym, pszenicę na bazarach czy w sklepach ze zdrową żywnością.

Zimą można również wieszać kawałki niesolonej słoniny albo pojemniczki napełnione mieszaniną smalcu z nasionami (skorzystają z nich nie tylko sikorki i wróble, ale też dzięcioły oraz sroki). Słonia może wisieć do dwóch tygodni, po tym czasie należy ją wymienić na świeżą. W sklepach ogrodniczych można też kupić gotowy pokarm dla ptaków. Pamiętajmy o tym, że kiedy temperatura podniesienie się powyżej 0 przestajemy dokarmiać ptaki.

Aby nie zaszkodzić ptakom konieczne jest systematyczne czyszczenie karmnika z pozostałości ziaren, jak i odchodów. Najlepiej jeśli karmnik ma wysuwana podłogę, którą można wyłożyć papierem, tacką plastikową czy folią. Mniej pracochłonną formą dokarmiania ptaków jest wieszanie gotowych kul, które można kupić w sklepach zoologicznych i ogrodniczych.

Sprawdź też:

Pokarm dla ptaków nie może być wilgotny, spleśniały, nieświeży, solony ani przyprawiany. By pokarm dla ptaków nie zamakał, karmnik powinien mieć spadzisty daszek wychodzący poza obrys dna. Trzeba go umocować w takim miejscu w ogrodzie czy przed domem, aby koty nie miały dostępu do posilających się ptaków. Nie należy stosować pokarmu, który jest szkodliwy dla ptaków, np. resztek pieczywa, ciast, wędlin, czy żółtego sera.

Światowy Dzień Ptaków. Co to za ptak? Sprawdź, czy byłbyś dobrym ornitologiem [QUIZ]

Pytanie 1 z 14
Co to za ptak? Rozpoznaj po zdjęciu
Światowy Dzień Ptaków. Co to za ptak? Sprawdź, czy byłbyś dobrym ornitologiem [QUIZ]
Dokarmianie ptaków zimą. Czym najlepiej?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie