Zielona woda w stawie. Sprawdzone sposoby na staw bez glonów

2019-07-02 8:17 Elżbieta Borkowska-Gorączko

Zielona woda w stawie to sygnał, że w wodzie rozwija się za dużo glonów - są one szczególnie kłopotliwe w małych i płytkich oczkach wodnych, gdzie woda łatwo się nagrzewa i glony mają świetne warunki wzrostu. Poznaj sprawdzone sposoby na staw bez glonów.

Glony szczególnie kłopotliwe są w małych i płytkich oczkach wodnych, gdzie woda łatwo się nagrzewa i glony mają świetne warunki wzrostu. Problemów z nimi nie ma zwykle w dużych zbiornikach, w których posadzone są różne rośliny wodne. Tuż po założeniu stawu może się on co prawda zazielenić, ale glony znikną po około 2-3 tygodniach, gdy zapanuje równowaga biologiczna, jak w naturalnych sadzawkach.

Jak nie dopuścić do zielonej wody w oczku wodnym

Staw czy oczko wodne zanieczyszczone glonami jest mało estetycznym widokiem. Bardzo duża liczba glonów może być zagrożeniem dla znajdujących się tam ryb i roślin. W ekstremalnych przypadkach glony mogą być przyczyną obumierania życia w stawie. Najlepszym sposobem na zwalczanie glonów w oczku wodnym jest zapobieganie i niedopuszczanie do ich powstawania.

Sprawdzone sposoby na staw bez glonów

  • zrób zbiornik głębokości co najmniej 50 cm (jeśli są w nim tylko rośliny), 1 m (jeśli hodujesz w nim ryby);
  • nie przekarmiaj ryb, pokarm syp raz dziennie, w takiej ilości, żeby ryby zjadły go w ciągu 5 minut; jeśli będzie go więcej opadnie na dno, zgnije i stanie się świetną pożywką dla glonów;
  • nawoź ostrożnie otoczenie stawu - jeśli dostaną się do niego minerały dostarczane roślinom uprawianym wokół zbiornika, będą z nich korzystać glony;
  • ograniczaj dostęp światła - glony masowo rozmnażają się w wodzie nagrzanej słońcem;
  • sadź rośliny podwodne, gdyż produkują tlen potrzebny mikroorganizmom oczyszczającym wodę;
  • połóż na dnie ażurowe worki wypełnione kwaśnym torfem - związki uwalnianie w czasie jego leżakowania hamują wzrost glonów.

>>Przeczytaj też: Oczko wodne ROŚLINY: jak dobrać rośliny wodne do oczka wodnego

Jak usunąć glony ze stawu - metody zwalczania glonów

Jeśli glonów jest bardzo dużo, opisane sposoby ograniczenia ich ilości w stawie mogą nie wystarczyć i konieczne stanie się ich zwalczanie ręczne, chemiczne lub za pomocą filtrów.

  • Ręczne - długie, nitkowate glony najłatwiej wyłowić, nawijając je na zanurzony w wodzie kij. W stawach wyłożonych folią należy uważa, żeby nie zrobić w dnie dziur.

  • Chemiczne - w sklepach ogrodniczych jest duży wybór środków niszczących glony (na przykład Algafin, Green away, Trigger 3, Aqua Clear, Algide). Preparaty te stosujemy z umiarem (raz na sezon), bo choć na opakowaniu mają informację, że są nieszkodliwe dla zwierząt i roślin wodnych, mogą hamować wzrost tych ostatnich. Poza tym obumarłe glony opadają na dno i rozkładając się, stają się pożywką dla nowych glonów. Uważajmy, żeby przez pomyłkę nie kupić preparatu do basenów kąpielowych, bo zawarte w nim związki są szkodliwe dla roślin wodnych.

  • Za pomocą filtrów - mechanicznych, biologicznych lub filtrów, wytwarzających promienie ultrafioletowe (filtry UV). Kupując filtr, zwracamy uwagę na jego wydajność. Filtr spełni swoje zadanie tylko wtedy, gdy cała woda w zbiorniku zostanie przefiltrowana raz na 10 godzin.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Anonymous
|

Na jesieni wlałam preperat TRIGGER-3 do oczka na zielona wodę , i po 2 miesiącach woda zaczęła się klarować . Potem nastały duże mrozy i pod grubą warstwa lodu (30 cm) i 30 cm wody pod lodem wszystkie moje karasie ozdobne żyją , a woda juz nie jest zielona . Wczoraj ponownie wlałąm preperat TRIGGER-3 i czekam na rezultat . Piekny widok jak ryby w słoncu wygrzewają się w trzcinie . Pozdrawiam

tesia27
|

Nie wiem jak mam sie pozbyć zielonej wody w oczku wodnym
Próbowałam wszystkiego ale to nic nie pomaga - co mam zrobić - znacie odpowiedz na mój kłopot ????

pump
|

Podstawa to dobrze natleniona woda! Najlepszy jest strumyk lub napowietrzacz.

śledz
|

mozna uzyc sarczan miedzi??

xd
|

mozna uzyc wapna

tomyahoo
|

bardzo dobry opis walki z kwitnieniem zbiorników wodnych,ale zabrakło jednej istotnej informacji a mianowicie ruch wody,przepływ są czynnikiem chamującym rozwój glonów

alachol
|

gdzieś słyszałam,żeby dodac do oczka wodnego rozcieńczone w wodzie wapno nie próbowałam bo nie wiem jakie wapno i w jakiej proporcji a boję się o ryby.Czy ktoś słyszał o tym ?

www.oczkowodne.net
|

najlepszym i sprawdzonym sposobem na czystą wodę są rośliny ,dużo roślin jest b.dobrą konkurencją dla glonów.Lampa UV to ostateczność ponieważ wyjaławia wodę , ulegają zniszczeniu także minerały potrzebne roślinom.Jeśli słoma to jęczmienna a nie z pszenicy.

Anonymous
|

i to tylko UV,on jeden pomógł mi na zieloną wodę

szpec
|

trzeba dać słomę z pszenicy (najlepiej w pończosze) SKUTECZNIE HAMUJE ROZWÓJ GLONÓW!!!! polecam też małże - dobrze filtrują wodę