Ogród nowoczesny. Jak urządzić nowoczesny ogród

2019-09-26 7:41

Ogród nowoczesny nie tylko towarzyszy nowoczesnej architekturze. Tworzy z nią estetyczną i funkcjonalną całość. Sposoby na aranżacje ogrodów w stylu nowoczesnym. Przewodnik dla tych, którzy chcą mieć nowoczesny dom z nowoczesnym ogrodem. Jak urządzić nowoczesny ogród.

W już istniejących ogrodach przydomowych aktualna moda nie wywołuje radykalnych przeobrażeń. Pomysły dotyczące aranżacji ogrodów odnoszą się raczej do detali albo rodzaju wykorzystywanych materiałów. Natomiast zmiany w kompozycji przestrzeni lub charakterze małej architektury ogrodowej następują wolno. Jednak coraz więcej osób chce mieć ogród nowoczesny, dopasowany do współczesnej architektury domu.

Wśród współczesnych nurtów budownictwa jednorodzinnego pojawiły się – jako opozycja do tych popularnych, a budowanych w stylu dworkowym – domy o powściągliwej, surowej bryle. Atutem aranżacji ogrodu przy takim domu jest funkcjonalność, ale też niepowtarzalny wygląd. Dużą rolę w takich aranżacjach ogrodów odgrywają materiały naturalne, jak kamień bądź drewno, często drewno egzotyczne użyte na przykład do budowy tarasów.

Aranżacje ogrodów: ogród nowoczesny

Wokół niezwykłego domu potrzebne jest otoczenie podkreślające jego walory, a więc ogród w stylu nowoczesnym. Taki ogród nowoczesny staje się częścią większej całości i traktowany jest jak element kompozycji architektonicznej. W aranżacjach ogrodów tego typu ważną rolę odgrywa przestrzeń. Jeśli tylko jest to możliwe, ogród nowoczesny powinien być otwarty na otaczający go krajobraz. Niech ujmuje prostotą rozwiązań.

Przeczytaj też:

Ogród w stylu nowoczesnym: jakie meble ogrodowe

Ogród nowoczesny to również minimalistyczna aranżacja tarasu i miejsca wypoczynku w ogrodzie. Eleganckie i funkcjonalne leżaki ogrodowe zachwycają prostotą formy. Wyglądają dobrze zarówno na nawierzchni z kostki granitowej, jak i na puszystej murawie, dlatego często widzimy je w ogrodzie nowoczesnym.

Proste linie, niewiele roślin, błysk aluminiowych mebli to wpływ stylu industrialnego na aranżacje ogrodów – estetyka zaczerpnięta z funkcjonalnych rozwiązań stosowanych w zakładach przemysłowych. Ważnymi elementami kompozycyjnymi w takich aranżacjach ogrodów są rozległe płaszczyzny trawnika, jednorodnej rabaty, tafli wody, nawierzchni lub wreszcie ściany domu, ogrodzenia, pawilonu ogrodowego.
Duże znaczenie w projektowaniu ogrodu nowoczesnego mają proste linie, czyste formy oraz brak ozdobników w elementach małej architektury. Obok drewna i kamienia często pojawiają się metal i beton. Rośliny w aranżacji ogrodu nowoczesnego nie dominują – pełnią funkcję służebną względem architektury.

ogród-nowoczesny
Autor: Andrzej Szandomirski

Aranżacje ogrodów: rośliny do ogrodu nowoczesnego

W nowoczesnych ogrodach roślin jest niewiele. Jeśli sadzone są w dużych grupach, tworzą zazwyczaj jednorodne barwne lub fakturowe płaszczyzny, mogą też wyglądać jak zielone kostki lub falujące łany. Do aranżacji ogrodów chętnie wprowadza się też – ze względu na ich architektoniczną formę – rośliny formowane.

W aranżacji ogrodu nowoczesnego jako silne akcenty wykorzystuje się solitery, czyli pojedyncze rośliny o wyrazistym pokroju (kolumnowe, o kulistych koronach lub wyrazistym rysunku konarów lub liści). Zabiegiem kompozycyjnym, służącym do powiązania ogrodu nowoczesnego z architekturą, jest gra światła i cienia między wybranymi roślinami a płaszczyzną elewacji bądź ogrodzenia. Walory architektury można też podkreślić rytmem, jaki uzyskamy, stosując powtarzalność nasadzeń. Za pomocą roślin można nie tylko akcentować, ale też łagodzić surowe formy architektoniczne w aranżacji ogrodów.

Polecany artykuł:

Projekt ogrodu nowoczesnego
Sonda
W Twoim wymarzonym ogrodzie powinno znaleźć się:
Pozostałe podkategorie