Ogród nowoczesny. Jak urządzić nowoczesny ogród

2019-09-26 7:41

Ogród nowoczesny nie tylko towarzyszy nowoczesnej architekturze. Tworzy z nią estetyczną i funkcjonalną całość. Sposoby na aranżacje ogrodów w stylu nowoczesnym. Przewodnik dla tych, którzy chcą mieć nowoczesny dom z nowoczesnym ogrodem. Jak urządzić nowoczesny ogród.

W już istniejących ogrodach przydomowych aktualna moda nie wywołuje radykalnych przeobrażeń. Pomysły dotyczące aranżacji ogrodów odnoszą się raczej do detali albo rodzaju wykorzystywanych materiałów. Natomiast zmiany w kompozycji przestrzeni lub charakterze małej architektury ogrodowej następują wolno. Jednak coraz więcej osób chce mieć ogród nowoczesny, dopasowany do współczesnej architektury domu.

Wśród współczesnych nurtów budownictwa jednorodzinnego pojawiły się – jako opozycja do tych popularnych, a budowanych w stylu dworkowym – domy o powściągliwej, surowej bryle. Atutem aranżacji ogrodu przy takim domu jest funkcjonalność, ale też niepowtarzalny wygląd. Dużą rolę w takich aranżacjach ogrodów odgrywają materiały naturalne, jak kamień bądź drewno, często drewno egzotyczne użyte na przykład do budowy tarasów.

Aranżacje ogrodów: ogród nowoczesny

Wokół niezwykłego domu potrzebne jest otoczenie podkreślające jego walory, a więc ogród w stylu nowoczesnym. Taki ogród nowoczesny staje się częścią większej całości i traktowany jest jak element kompozycji architektonicznej. W aranżacjach ogrodów tego typu ważną rolę odgrywa przestrzeń. Jeśli tylko jest to możliwe, ogród nowoczesny powinien być otwarty na otaczający go krajobraz. Niech ujmuje prostotą rozwiązań.

Przeczytaj też:

Ogród w stylu nowoczesnym: jakie meble ogrodowe

Ogród nowoczesny to również minimalistyczna aranżacja tarasu i miejsca wypoczynku w ogrodzie. Eleganckie i funkcjonalne leżaki ogrodowe zachwycają prostotą formy. Wyglądają dobrze zarówno na nawierzchni z kostki granitowej, jak i na puszystej murawie, dlatego często widzimy je w ogrodzie nowoczesnym.

Proste linie, niewiele roślin, błysk aluminiowych mebli to wpływ stylu industrialnego na aranżacje ogrodów – estetyka zaczerpnięta z funkcjonalnych rozwiązań stosowanych w zakładach przemysłowych. Ważnymi elementami kompozycyjnymi w takich aranżacjach ogrodów są rozległe płaszczyzny trawnika, jednorodnej rabaty, tafli wody, nawierzchni lub wreszcie ściany domu, ogrodzenia, pawilonu ogrodowego.
Duże znaczenie w projektowaniu ogrodu nowoczesnego mają proste linie, czyste formy oraz brak ozdobników w elementach małej architektury. Obok drewna i kamienia często pojawiają się metal i beton. Rośliny w aranżacji ogrodu nowoczesnego nie dominują – pełnią funkcję służebną względem architektury.

ogród-nowoczesny
Autor: Andrzej Szandomirski

Aranżacje ogrodów: rośliny do ogrodu nowoczesnego

W nowoczesnych ogrodach roślin jest niewiele. Jeśli sadzone są w dużych grupach, tworzą zazwyczaj jednorodne barwne lub fakturowe płaszczyzny, mogą też wyglądać jak zielone kostki lub falujące łany. Do aranżacji ogrodów chętnie wprowadza się też – ze względu na ich architektoniczną formę – rośliny formowane.

W aranżacji ogrodu nowoczesnego jako silne akcenty wykorzystuje się solitery, czyli pojedyncze rośliny o wyrazistym pokroju (kolumnowe, o kulistych koronach lub wyrazistym rysunku konarów lub liści). Zabiegiem kompozycyjnym, służącym do powiązania ogrodu nowoczesnego z architekturą, jest gra światła i cienia między wybranymi roślinami a płaszczyzną elewacji bądź ogrodzenia. Walory architektury można też podkreślić rytmem, jaki uzyskamy, stosując powtarzalność nasadzeń. Za pomocą roślin można nie tylko akcentować, ale też łagodzić surowe formy architektoniczne w aranżacji ogrodów.

Polecany artykuł:

Projekt ogrodu nowoczesnego
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie