Leżaki ogrodowe – jak wybrać najlepszy leżak do ogrodu, na balkon i taras

2021-04-22 14:42
Leżaki ogrodowe Keter
Autor: Keter Elegancki leżak ogrodowy Daytona znakomicie sprawdzi się w otoczeniu domu, na tarasie lub balkonie

Leżaki ogrodowe są modne! Coraz chętniej, wybierając meble do ogrodu czy na taras, decydujemy się na zakup ogrodowych leżaków. Podpowiadamy jak wybrać najlepszy leżak do ogrodu, na balkon i taras. Leżaki drewniane, plastikowe, metalowe, z technorattanu - na jaki się zdecydować?

Panuje moda na leżaki ogrodowe. To idealny mebel do letniego wypoczynku. Wybór odpowiedniego leżaka nie jest jednak prosty. Sklepy są pełne różnych modeli, idealnych na balkon, taras i do ogrodu. Czym się kierować przy zakupie? Przede wszystkim zadajmy sobie pytanie, do czego leżak ma służyć? Do wylegiwania się i opalania, czy do zatopienia w lekturze? Ustawimy go w ogrodzie, na tarasie, balkonie czy nad ogrodowym basenem? A może planujemy przenosić go z miejsca na miejsce? Ważna jest również trwałość i uroda mebla. Przede wszystkim jednak musi być wygodny i stabilny. Jaki leżak wybrać?

>>Przeczytaj też: Jak stworzyć ładne i funkcjonalne miejsce wypoczynku w ogrodzie

Leżaki ogrodowe - jaki powinien być?

Najwygodniejsze leżaki mają regulowany kąt pochylenia oparcia, co umożliwia siedzenie i leżenie. Powinny mieć też podnóżek i podłokietniki, na których można oprzeć ręce i które ułatwiają wstawanie. Na rynku dostępne są też wygodnie wyprofilowane modele bez regulacji, umożliwiające tylko jedną pozycję ciała (siedzenie lub leżenie). Przy zakupie koniecznie trzeba je wypróbować. Leżak nie może być zbyt wąski (min. 50 cm) ani za krótki - przeznaczony do leżenia powinien mieć co najmniej 160 cm długości. Jeżeli planujemy go często przenosić wybierzmy składany, lekki model lub cięższy, ale na kółkach. 

>>Zobacz zdjęcia leżaków ogrodowych

Leżaki ogrodowe Keter
Autor: Keter Nowoczesny i wygodny leżak ogrodowy Jaipur to znakomite dopełnienie otoczenia domu lub tarasu

Leżaki ogrodowe – wybór materiału

Ważny jest wybór materiału, z którego leżak jest wykonany. Za najtrwalsze uchodzą: technorattan, aluminium i drewno egzotyczne. Leżaki plastikowe są za to lekkie i łatwe do utrzymania w czystości. Można się też zdecydować na modele z łączonych materiałów, np. z metalu i tworzywa sztucznego, drewna i tkaniny.

Leżaki ogrodowe drewniane

Leżaki drewniane są estetyczne, miłe w dotyku, ładnie komponują się z roślinnością. Zazwyczaj drewniany jest tylko stelaż, rzadziej cały mebel. Często są składane - przykładem są modne lekkie leżaczki z drewna i tkaniny. Ich wadą jest spory ciężar, dlatego dobrze, żeby miały kółka. Mogą być wykonane z drewna krajowego lub egzotycznego. Te pierwsze wymagają corocznej konserwacji, drugie (np. z drewna bangkirai, teaku, akcji) są bardziej trwałe, ale i je warto raz w roku zaolejować, inaczej stracą ładną barwę. Leżakom z drewna egzotycznego nie przeszkadza krótki kontakt z wodą, mogą więc stać obok basenu czy stawu, a zimę mogą spędzać w ogrodzie (najlepiej pod pokrowcem).

Leżaki ogrodowe z technorattanu

Leżaki z technorattanu cieszą się największym powodzeniem, gdyż są wygodne, lekkie, wytrzymałe, odporne na wilgoć, mróz i promienie UV (zimą wystarcza im pokrowiec). Często mają metalowy stelaż, co zwiększa ich stabilność. Mimo że technorattan to sztuczne tworzywo, wygląda naturalnie i często do złudzenia imituje naturalne plecionki. Jest łatwy w konserwacji (wystarcza woda i gąbka), pasuje do ogrodu w każdym stylu, dostępny jest w różnych kolorach.

>>Przeczytaj też: Meble rattanowe: dlaczego warto wybrać meble z rattanu na taras

Leżaki ogrodowe z tworzywa sztucznego

Największą zaletą leżaków z tworzywa sztucznego jest lekkość, łatwość w konserwacji (wystarcza mycie) i niska cena. Wbrew obiegowej opinii wśród nich można spotkać modele bardzo ciekawe wzorniczo. Są odporne na kaprysy aury, nie trzeba ich więc chować przed deszczem. Kupując je wybierajmy jednak leżaki z tworzywa o bardzo dobrej jakości, z kilkuletnią gwarancją. Wyroby słabej jakości pod wpływem wahań temperatury i promieni UV stają się kruche, matowieją i łatwo pochłaniają brud.

Leżaki ogrodowe metalowe

Z metalu na ogół wykonuje się tylko stelaż leżaka, a resztę (oparcie i siedzisko) z innego materiału, np. z mocnej wodoodpornej tkaniny, technorattanu czy z naturalnych plecionek. Te ostatnie łatwo niszczeją, powinny więc stać na zadaszonym tarasie. Najlepsze są leżaki ze stelażem z aluminium – lekkim, trwałym i nie wymagającym konserwacji. Konstrukcje ze stali (oksydowanej, ocynkowanej, chromowanej, powleczonej plastikiem) też służą długo, ale są cięższe.

>>Przeczytaj też: Meble do ogrodu, na balkon i taras: jakie meble wybrać?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają