Zamówienie projektu ogrodu krok po kroku. Jak zamówić projekt ogrodu?

2021-06-30 8:53
Projekt ogrodu
Autor: www.thinkstockphotos.com Projekt wymarzonego ogrodu zamówić można w spejalistycznych firmach zajmujących się architekturą krajobrazu

O zamówieniu projektu ogrodu najlepiej pomyśleć wtedy, gdy mamy już w ręku projekt domu. Gdzie i jak zamówić projekt ogrodu i nie popełnić błędów. Jak zamówić projekt ogrodu? Co powinien zawierać projekt ogrodu. Jak podpisać umowę? Zamówienie projektu ogrodu krok po kroku.

Podejmując decyzję o budowaniu domu, zazwyczaj myślimy o stworzeniu wygodnej siedziby otoczonej wspaniałym ogrodem. Jak stop-klatki migają w nas obrazy widziane w katalogach, książkach, folderach, podczas wyjazdów wakacyjnych i wycieczek. Własne wyobrażenie o tym, jak powinno wyglądać otoczenie naszego przyszłego domu, ma zapewne każdy członek rodziny. Rolą projektanta ogrodu jest zdefiniowanie wszystkich tych potrzeb, skonfrontowanie ich z rzeczywistością i urealnienie, czyli przeprowadzenie selekcji.

Zamówienie projektu ogrodu: o czym rozmawiać z projektantem?

Przed rozpoczęciem prac trzeba omówić z projektantem nasze oczekiwania. Im więcej potrzeb sprecyzujemy, tym bardziej będziemy zadowoleni z efektu końcowego. Jakie elementy uwzględnić przy projektowaniu ogrodu?

 • Styl życia rodziny. Inaczej będzie wykorzystywany ogród, gdy mamy małe dzieci, inaczej, gdy mieszkają z nami rodzice emeryci, a inaczej, gdy domownikom towarzyszą psy. Istotne przy projektowaniu ogrodu będzie również to, czy lubimy spotkania towarzyskie, czy wolimy może wypoczynek w ciszy i samotności. Wszystko to wpłynie na dobór roślin, wyposażenie ogrodu i charakter małej architektury.
 • Sposób użytkowania ogrodu. Istotne jest, kto na co dzień będzie się zajmował pielęgnacją roślin, jak wyglądają nasze plany wakacyjne i czy ktoś w tym czasie zostaje w domu. Te informacje zdecydują o doborze roślin oraz o sposobie ich podlewania. Kolejny aspekt to potrzeby poszczególnych członków rodziny: miłośników sportu, majsterkowiczów czy wielbicieli rzadkich roślin ozdobnych. Może potrzebne będzie oddzielne pomieszczenie na narzędzia, warsztat lub oranżeria, a to zwiększy koszty inwestycji.
 • Estetyka. Jeśli mamy sprecyzowany typ ogrodu, jaki najbardziej nam odpowiada (naturalistyczny, ekologiczny, klasyczny, japonizujący, żwirowy itd.), warto o tym poinformować projektanta – obejrzeć wspólnie z nim katalogi i pisma, zaznaczając pomysły i rozwiązania, które szczególnie przypadną nam do gustu. Wybór stylu ogrodu i jego wyposażenie (rodzaj użytych materiałów, zastosowane urządzenia, ilość detali wykonywanych na podstawie indywidualnych projektów, dobór roślin i ich wielkość) wpłyną na koszty ogrodu.
 • Pielęgnacja. Jedną z najważniejszych kwestii, jaką powinniśmy rozważyć, jest to, czy będziemy dbać o ogród we własnym zakresie, czy prace te powierzymy specjalistom. Jeśli samodzielnie –to ile czasu będziemy mogli na nie poświęcać i czy po prostu lubimy to robić.
 • Możliwości finansowe. Kwota, jaką dysponujemy, powinna wystarczyć na dokumentację projektową i założenie ogrodu. Trzeba ją wyraźnie określić. Jeżeli okaże się niewystarczająca, a nie chcemy ograniczyć programu zagospodarowania, projektant może podzielić inwestycję na etapy. Będziemy je realizować w miarę napływu środków finansowych.

Zamówienie projektu ogrodu: podpisanie umowy z projektantem ogrodu

Współpracę z firmą projektującą ogrody należy rozpocząć od omówienia zakresu prac projektowych, ustalenia kosztów usługi i podpisania umowy. Możemy zamówić projekt wraz z wykonaniem (wtedy często nie płacimy za projekt, bo firma zakłada ogród na podstawie szkiców). Tu – mimo że propozycja wydaje się atrakcyjna – czai się niebezpieczeństwo. Może się przecież zdarzyć, że będziemy mieć zastrzeżenia co do sposobu współpracy. Jeśli przystępujemy do projektowania ogrodu w optymalnym momencie, czyli gdy mamy projekt domu, ale jeszcze nie rozpoczęliśmy budowy, trudno się z takim wyprzedzeniem umówić na konkretny koszt wykonania ogrodu. Zapewne trzeba byłoby wracać do negocjacji kosztów po budowie, a obie strony i tak mogłyby się czuć oszukane. Lepiej zatem podpisać oddzielną umowę na projekt i oddzielną na realizację. Dzięki temu w sytuacji, gdy nie będziemy zadowoleni z dotychczasowych usług, będziemy mogli do zagospodarowania ogrodu wynająć inną firmę, która zrealizuje projekt.

Zazwyczaj formularz, czyli zarys umowy, w którym wyszczególnione są zamawiane elementy opracowania, ich cena i terminy wykonania, przygotowuje firma. Nie należy jednak godzić się na każdą propozycję, ale negocjować ceny.

Projekt ogrodu - dlaczego warto zlecić go projektantowi?
Warto wiedzieć

Projekt koncepcyjny ogrodu

Projekt koncepcyjny ogrodu powinien zawierać:

 • co najmniej dwie propozycje rzutów terenu przedstawiających zagospodarowanie przestrzeni z uwzględnieniem elementów przyszłego ogrodu (układ roślinności, nawierzchnie, mała architektura);
 • wizualizacje ważnych fragmentów projektu (projektant może zamiast tego przygotować makietę – trójwymiarowy model).

Najlepiej dla obu stron będzie, jeśli zamknięcie etapu koncepcji zostanie potwierdzone pisemnie lub mailowo.

Projekt wykonawczy ogrodu

Projekt wykonawczy przygotowywany jest na podstawie zatwierdzonej przez inwestora koncepcji. Powinny się w nim znaleźć:

 • rzut zagospodarowania terenu wykonany w skali (zwykle 1:100, 1:200), na którym przedstawione są obiekty dokładnie zlokalizowane i zwymiarowane, podane gatunki i odmiany roślin, ich liczba w skupinach i na rabatach;
 • projekty częściowe dotyczące przewidywanych prac ziemnych oraz odwodnienia, budowy nawierzchni, małej architektury, oświetlenia, systemu nawadniającego;
 • kosztorys wstępny zawierający spis ilościowy roślin, materiałów do budowy nawierzchni instalacji oraz małej architektury, a także zestawienie kosztów realizacji projektu z cenami poszczególnych prac, roślin i materiałów.

Na projekcie wykonawczym zaznaczone powinny być:

 • rośliny: zaznaczone nazwy gatunków i odmian, liczba sztuk, zwymiarowane skupiny i trawniki;
 • nawodnienie: zwymiarowany przebieg rur i linii kroplujących; podane parametry istotnych elementów;
 • oświetlenie: rozrysowany układ przewodów elektrycznych z wymiarowaniem i charakterystycznymi parametrami.

Projekt ogrodu
Autor: GettyImages Projekt ogrodu
Projekt ogrodu - dlaczego warto zlecić go projektantowi?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie