Domek narzędziowy w ogrodzie – jaki domek na narzędzia wybrać, gdzie postawić, co można w nim przechowywać
Domek narzędziowy w ogrodzie przyda się do przechowywania narzędzi, ogrodowych mebli, roweru. Warto, by składzik na narzędzia dodatkowo zdobił ogród. Podpowiadamy, jaki domek narzędziowy wybrać, gdzie go postawić w ogrodzie i co można w nim przechowywać.
Autor: materiały prasowe Keter
Domek narzędziowy Oakland (fot. Keter)
Domek narzędziowy przyda się w każdym ogrodzie. Można w nim przechowywać narzędzia i urządzenia niezbędne do prac w ogrodzie, meble ogrodowe, nawozy i środki ochrony roślin, a nawet rowery. Wszystkie te przedmioty, zamiast rozrzucone w różnych zakątkach ogrodu, będą zgromadzone w jednym miejscu. Składzik na narzędzia warto urzadzić tak, by każda rzecz miała w nim swoje wyznaczone, stałe, łatwo dostępne miejsce. Dzięki temu wszystko będziemy „mieć pod ręką” i nie stracimy czasu na poszukiwania potrzebnego w danej chwili sprzętu czy preparatu.
>>Narzędzia ogrodnicze: przechowywanie narzędzi ogrodniczych
Domek narzędziowy do ogrodu: jakiej ma być wielkości?
Wielkość domku na narzędzia zależy od powierzchni ogrodu i miejsca, które na domek możemy przeznaczyć oraz od ilości rzeczy, które w nim planujemy przechowywać. Jednak nawet gdy ogród jest duży, nie przesadzajmy z rozmiarami składziku, bo może okazać się, że w rzeczywistości lepiej zbudować nieduży budynek gospodarczy. Z drugiej strony bardzo mała narzędziownia nie spełni swojej funkcji, bo po prostu niewiele się w niej zmieści. Nie warto budować składzików mniejszych niż 6 m2. Najlepiej, gdy domek na narzędzia jest zbudowany na planie kwadratu bądź prostokąta. W konstrukcji warto zaplanować otwory wentylacyjne i okna (zwłaszcza w tych większych budowlach). Domek na narzędzia powinien mieć drzwi szerokości co najmniej 90 cm. Można też połączyć go na przykład z drewutnią.
Jaki powinien być domek narzędziowy
Domek na narzędzia powinien być przede wszystkim funkcjonalny i praktyczny oraz tak zaplanowany, aby dostęp do wszystkich rzeczy w nim składowanych był łatwy. Powinien cechować się stabilnością i trwałością konstrukcji, być budowlą estetyczną i solidnie wykonaną. Powinien także dobrze komponować się zarówno z ogrodem, jak i z domem oraz innymi elementami malej architektury ogrodowej już znajdującymi się w ogrodzie. Dopasujmy więc do nich domek narzędziowy pod względem materiału, stylu i barwy. Materiał, z którego zbudowany będzie domek narzędziowy musi być odporny na deszcz, śnieg, słońce i inne niekorzystne warunki atmosferyczne. Jeśli wybierzemy domek narzędziowy z drewna, pamiętajmy o jego systematycznej konserwacji (przynajmniej co 2-3 lata). Składzik z tworzywa sztucznego nie wymaga specjalnego zabezpieczania, jest odporny na niekorzystne oddziaływanie wody, temperatury, promieniowania UV i śniegu, z zewnątrz może być wykończony wzorem nawiązującym do struktury drewna. Gdy zdecydujemy się na metalowy domek na narzędzia, dopasujmy go dobrze do ogrodowej aranżacji.
>>Altana: miejsce wypoczynku w ogrodzie. Jak ciekawie zaaranżować altanę [WIDEO]
Domek na narzędzia - wyposażenie
Podłoga domku na narzędzia powinna być ułożona równo z ziemią. Dzięki temu łatwo będzie tam można wjechać kosiarką czy taczkami. Powinna też być łatwa do utrzymania w czystości - znakomicie sprawdzą się płyty chodnikowe albo - jeśli domek posadowiony jest na wylewce - płytki ceramiczne. Wewnątrz należy zamocować półki (najlepiej na różnych wysokościach) i zamykaną szafkę na środki ochrony roślin, ustawić regały, szafy (jeśli powierzchnia na to pozwala), pojemniki i pudła do przechowywania drobnych przedmiotów (warto opisać, co zawierają - to duże ułatwienie przy szukaniu). Część narzędzi można powiesić na hakach przybitych do ścian.
Jeśli to możliwe dobrze przewidzieć miejsce na blat roboczy. Przyda się na przykład do przygotowywania rozsady, przesadzania roślin doniczkowych, czyszczenia cebul tulipanów czy przygotowywania preparatów do oprysku środkami ochrony roślin. Idealnie jest, jeśli do składziku jest też doprowadzona woda.
>>Badanie wody z własnego ujęcia na działce czy w ogrodzie
Gdzie postawić w ogrodzie domek narzędziowy?
Miejsce, gdzie ustawimy domek na narzędzia powinno być wybrane starannie. Najlepiej ustawić go w mniej reprezentacyjnej części ogrodu, ale tak, by można było do niego łatwo dojść i równie łatwo wyjmować z niego narzędzia czy urządzenia do pielęgnacji ogrodu. Warto doprowadzić do niego utwardzoną ścieżkę, a przed wejściem wyłożyć płytami chodnikowymi lub wybrukować niewielki placyk (umożliwi łatwe wyjechanie z domu kosiarką czy taczką, będzie też dobrym miejscem na przeprowadzenie drobnych napraw ogrodowych sprzętów).