Ogród naturalistyczny - jak stworzyć naturalny ogród

2019-03-06 14:39

Ogród naturalistyczny to dobry pomysł dla tych, którzy mieszkają poza miastem, a lubią swobodę i prostotę. Bo ogród naturalistyczny jest prosty w obsłudze, a do tego pełen malowniczych zakamarków.

Ogród naturalistyczny czerpie pomysły z natury, zdaje się być nie tknięty ręką ogrodnika. Jest idealnie wpisany w krajobraz: na leśnej działce przypomina polanę, a położony wśród pól - łąkę kwietną. Rosną w nim gatunki przybyłe z najbliższej okolicy (np. stokrotka, cykoria podróżnik), gdzie indziej uznawane za chwasty. W naturalistycznym ogrodzie czują się jak w domu, nie wymagają więc specjalnej opieki.

Aby założyć ogród naturalistyczny często wystarczy tylko korekta istniejącego zestawu roślin i lekkie uporządkowanie przestrzeni.

>>Przeczytaj też:

Ogród naturalistyczny - założenia projektu

Ogród naturalistyczny przenika się z otaczającym krajobrazem. Lepiej nawet, żeby nie miał granic, czyli ogrodzenia. Jeżeli już, wystarczy prosty płot z drewna lub kamienia. Elementy małej architektury ogrodowej wznoszone są z naturalnych materiałów (drewna, kamienia, cegły, żwiru), a kamienie, pnie i głazy ułożone są tak, by wyglądały, jakby upadły tutaj same.

Zasady projektowania ogrodu naturalistycznego
Motyle

Autor: GettyImages

Tworząc ogród naturalistyczny trzymaj się kilku zasad:
1. umiejętnie wpisz go w krajobraz, nie ingeruj zanadto w świat natury,
2. zadbaj o luźną formę nasadzeń, swobodną kompozycję, brak wyraźnych granic - posadź rodzime gatunki roślin, występujące w okolicy,
3. unikaj jaskrawych kolorów – kompozycja ma być raczej monochromatyczna, z barwnymi akcentami (np. kwiatów),
4. zrezygnuj z trawnika na rzecz łąki kwietnej i roślin okrywowych,
5. stosuj tylko naturalne materiały,
6. zbiorniki wodne mają wyglądać jak naturalne stawy, strumienie i kaskady,
7. ścieżki, placyki i inne nawierzchnie powinny przepuszczać wodę, wyłóż je więc starym brukiem, cegłą, drewnem, wysyp ziemią, żwirem lub korą,
8. ogród naturalistyczny ma być przyjazny dla zwierząt, roślin i owadów.

Ogród naturalistyczny - natura górą!

W naturalistycznym ogrodzie zrezygnuj z egzotycznych gatunków na rzecz swojskich roślin zdrowo rosnących u sąsiadów i w okolicy. Zapomnij o okazach szczepionych na pniu i roślinach formowanych, o żywopłotach i rabatach „od linijki” czy o angielskim trawniku.
Przy płocie posadź drzewa rosnące w okolicy, w cienistym miejscu - niezapominajki, paprocie, zawilce i bodziszki, a w słońcu - tawułki, astry, rozchodniki.

Stwórz w ogrodzie malownicze zagajniki, wrzosowiska, skalniaki (jeśli tylko pasują do siedliska) oraz miejsca przyjazne dla zwierząt - na przykład w bezpiecznych i gęstych zaroślach ptaki założą gniazda.
Staraj się o różnorodność gatunków roślin, sadź rośliny o jadalnych owocach lub nasionach (dla ptaków) i rośliny miododajne (dla owadów).

Wrzosowisko
Autor: Magdalena Michalak Wrzosowisko doskonale pasuje do ogrodu w stylu naturalistycznym

Rośliny polecane do ogrodu naturalistycznego

  • Drzewa do ogrodu naturalistycznego: brzozy, jesiony, buki, dęby, graby, lipy.

  • Krzewy do ogrodu naturalistycznego: trzmieliny, głogi, kaliny, dzikie róże, derenie.

  • Pnącza do ogrodu naturalistycznego: winobluszcze, powojniki.

  • Byliny i rośliny sezonowe do ogrodu naturalistycznego: krwawniki, jeżówki, lawendy, fiołki, zawilce, przylaszczki, konwalie, barwinki, bodziszki, chabry, pysznogłówki, nawłocie, dziurawce, dzielżany, rozchodniki, dzwonki, maki, dziewanny, słoneczniki, trawy ozdobne .

Ogród naturalistyczny - pielęgnacja

Ogród naturalistyczny nie wymaga uciążliwej pielęgnacji – rośliny dobrze dobrane do warunków rosną bujnie i zdrowo. Ogrodnik stara się je tylko trzymać w ryzach. Nie trzeba też podlewać i kosić trawników (łąkę kwietną kosimy dwa razy w sezonie), ogrodu w zasadzie się nie nawadnia. Jeżeli już, to troskliwie zbieraną deszczówką.

Ogród naturalistyczny ma niewielkie wymagania glebowe, a ziemię użyźnia się w nim kompostem i obornikiem. Nie stosuje się też chemii – ze szkodnikami pomogą się uporać ptaki i owady.

Sonda
W Twoim wymarzonym ogrodzie powinno znaleźć się:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie