Ogród naturalistyczny - jak stworzyć naturalny ogród

2019-03-06 14:39

Ogród naturalistyczny to dobry pomysł dla tych, którzy mieszkają poza miastem, a lubią swobodę i prostotę. Bo ogród naturalistyczny jest prosty w obsłudze, a do tego pełen malowniczych zakamarków.

Ogród naturalistyczny czerpie pomysły z natury, zdaje się być nie tknięty ręką ogrodnika. Jest idealnie wpisany w krajobraz: na leśnej działce przypomina polanę, a położony wśród pól - łąkę kwietną. Rosną w nim gatunki przybyłe z najbliższej okolicy (np. stokrotka, cykoria podróżnik), gdzie indziej uznawane za chwasty. W naturalistycznym ogrodzie czują się jak w domu, nie wymagają więc specjalnej opieki.

Aby założyć ogród naturalistyczny często wystarczy tylko korekta istniejącego zestawu roślin i lekkie uporządkowanie przestrzeni.

>>Przeczytaj też:

Ogród naturalistyczny - założenia projektu

Ogród naturalistyczny przenika się z otaczającym krajobrazem. Lepiej nawet, żeby nie miał granic, czyli ogrodzenia. Jeżeli już, wystarczy prosty płot z drewna lub kamienia. Elementy małej architektury ogrodowej wznoszone są z naturalnych materiałów (drewna, kamienia, cegły, żwiru), a kamienie, pnie i głazy ułożone są tak, by wyglądały, jakby upadły tutaj same.

Zasady projektowania ogrodu naturalistycznego
Motyle

Autor: GettyImages

Tworząc ogród naturalistyczny trzymaj się kilku zasad:
1. umiejętnie wpisz go w krajobraz, nie ingeruj zanadto w świat natury,
2. zadbaj o luźną formę nasadzeń, swobodną kompozycję, brak wyraźnych granic - posadź rodzime gatunki roślin, występujące w okolicy,
3. unikaj jaskrawych kolorów – kompozycja ma być raczej monochromatyczna, z barwnymi akcentami (np. kwiatów),
4. zrezygnuj z trawnika na rzecz łąki kwietnej i roślin okrywowych,
5. stosuj tylko naturalne materiały,
6. zbiorniki wodne mają wyglądać jak naturalne stawy, strumienie i kaskady,
7. ścieżki, placyki i inne nawierzchnie powinny przepuszczać wodę, wyłóż je więc starym brukiem, cegłą, drewnem, wysyp ziemią, żwirem lub korą,
8. ogród naturalistyczny ma być przyjazny dla zwierząt, roślin i owadów.

Ogród naturalistyczny - natura górą!

W naturalistycznym ogrodzie zrezygnuj z egzotycznych gatunków na rzecz swojskich roślin zdrowo rosnących u sąsiadów i w okolicy. Zapomnij o okazach szczepionych na pniu i roślinach formowanych, o żywopłotach i rabatach „od linijki” czy o angielskim trawniku.
Przy płocie posadź drzewa rosnące w okolicy, w cienistym miejscu - niezapominajki, paprocie, zawilce i bodziszki, a w słońcu - tawułki, astry, rozchodniki.

Stwórz w ogrodzie malownicze zagajniki, wrzosowiska, skalniaki (jeśli tylko pasują do siedliska) oraz miejsca przyjazne dla zwierząt - na przykład w bezpiecznych i gęstych zaroślach ptaki założą gniazda.
Staraj się o różnorodność gatunków roślin, sadź rośliny o jadalnych owocach lub nasionach (dla ptaków) i rośliny miododajne (dla owadów).

Wrzosowisko
Autor: Magdalena Michalak Wrzosowisko doskonale pasuje do ogrodu w stylu naturalistycznym

Rośliny polecane do ogrodu naturalistycznego

  • Drzewa do ogrodu naturalistycznego: brzozy, jesiony, buki, dęby, graby, lipy.

  • Krzewy do ogrodu naturalistycznego: trzmieliny, głogi, kaliny, dzikie róże, derenie.

  • Pnącza do ogrodu naturalistycznego: winobluszcze, powojniki.

  • Byliny i rośliny sezonowe do ogrodu naturalistycznego: krwawniki, jeżówki, lawendy, fiołki, zawilce, przylaszczki, konwalie, barwinki, bodziszki, chabry, pysznogłówki, nawłocie, dziurawce, dzielżany, rozchodniki, dzwonki, maki, dziewanny, słoneczniki, trawy ozdobne .

Ogród naturalistyczny - pielęgnacja

Ogród naturalistyczny nie wymaga uciążliwej pielęgnacji – rośliny dobrze dobrane do warunków rosną bujnie i zdrowo. Ogrodnik stara się je tylko trzymać w ryzach. Nie trzeba też podlewać i kosić trawników (łąkę kwietną kosimy dwa razy w sezonie), ogrodu w zasadzie się nie nawadnia. Jeżeli już, to troskliwie zbieraną deszczówką.

Ogród naturalistyczny ma niewielkie wymagania glebowe, a ziemię użyźnia się w nim kompostem i obornikiem. Nie stosuje się też chemii – ze szkodnikami pomogą się uporać ptaki i owady.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie