Mała architektura w ogrodzie. Jakie obiekty należą do małej architektury ogrodowej
Przyjęło się, że prawie wszystkie konstrukcje i obiekty w ogrodzie potocznie zaliczane są do małej architektury w ogrodzie. W praktyce lista jest jednak zawężona i nie uwzględnia budynków oraz budowli – ujęto to w prawie budowlanym. Podpowiadamy jakie obiekty należą do małej architektury ogrodowej.
Autor: Piotr Gorączko
Szemrzący strumyk lub choćby niewielkie oczko wodne to chyba najbardziej sprzyjający relaksowi zakątek w ogrodzie. By w pełni docenić jego urok, warto otoczyć go gęstą ścianą zieleni oddzielającą go od pozostałych ogrodowych zakamarków i ustawić przy nim choć niewielką ławeczkę.
Zgodnie z literą prawa większe ogrodowe obiekty to budynki i budowle, te najmniejsze to właśnie mała architektura ogrodowa. Z przyzwyczajenia niewłaściwie zalicza się do niej altany, pawilony, a także murki oporowe. To stwarza ryzyko pojawienia się problemów prawnych. Tymczasem do małej architektury należą:
- obiektu kultu religijnego (np. kapliczki),
- posągi i wodotryski,
- inne obiekty architektury ogrodowej (np. kratownice),
- obiekty użytkowe służące utrzymaniu porządku i codziennej rekreacji.
Ta ostatnia grupa jest szeroka i obejmuje m.in. elementy placu zabaw, śmietniki (niemurowane), grill murowany a nawet budy dla psa.
Definicje prawne nie określają wszystkich obiektów przynależących do grupy małej architektury w ogrodzie. W praktyce można to uprościć – wszystkie niewielkie konstrukcje czy ozdoby i elementy, które teoretycznie mogą być łatwo przeniesione zalicza się do małej architektury.
Ze względu na niedużą zajmowaną powierzchnię nie wymagają pozwolenia na budowę. Nie ma także konieczności zgłaszania. W razie wątpliwości lepiej zapytać o to w urzędzie niż zabierać się do budowy bez przygotowania. Zgłoszenia obiektów małej architektury dotyczą jedynie budowy w miejscach publicznych.
Mała architektura ogrodowa - obiekty zdobiące ogród
W ogrodzie warto wprowadzić wiele elementów, które go zdobią i nadają mu styl.
- Trejaż – to drobna konstrukcja składająca się z dwóch ażurowych ścian (najczęściej z drewna lub metalu), połączonych u góry poziomą belką. Jest chętnie obsadzana roślinami.
- Kratownica – często wchodzi w skład trejażu, ponadto służy do rozdzielania poszczególnych partii ogrodu i zasłaniania mniej atrakcyjnych miejsc. Tak jak trejaż jest podporą dla pnączy.
- Bramka różana – przypomina trejaże, ale jest zwieńczona półokręgiem. W szczególności wykorzystuje się ją w ogrodach romantycznych. Tradycyjnie jest obsadzana różami z grupy ramblersów, które charakteryzuje duża wytrzymałość na niekorzystne warunki, bujny wzrost i luźny pokrój.
Pergola, trejaż, krata. Konstrukcje do podtrzymania pnączy >>>
- Wodotryski – mogą być samodzielnymi obiektami lub wchodzą w skład oczka wodnego. Nadają ogrodowi życia, dostarczają wody ogrodowym gościom i mieszkańcom, a ich szum ma działanie kojące.
Mała architektura ogrodowa - obiekty użytkowe
- Ławki – mogą być zbudowane z różnych materiałów: drewna, metalu, a nawet betonu. Materiał wykonania i design dopasowuje się do stylu urządzania ogrodu. Umieszcza się je w zacisznych miejscach lub partiach ogrodu z ciekawym widokiem. Często miejsca do siedzenia lokalizuje się przy ścianach budynku.
Ławeczka w ogrodzie. Ogrodowe ławki - ZDJECIA>>>
- Huśtawka – ustawia się ją w strefie rekreacyjnej ogrodu (dla wszystkich) lub w przydomowym placu zabaw (dla dzieci). W zależności od kategorii wiekowej użytkowników może znacznie różnić się wyglądem. Te dla najmłodszych to bocianie gniazda, później maluchom buduje się huśtawki z zabezpieczonym siedliskiem. Huśtawki dla dorosłych mają często postać ruchomych ławek lub wiszących foteli.
Huśtawka ogrodowa – jak wybrać najlepszą huśtawkę do ogrodu? >>>
- Piaskownica, domek ze zjeżdżalnią, itp. - to podstawowe i lubiane przez dzieci elementy placów zabaw. Plac zabaw powinno się usytuować w miejscu oddalonym od głównej furtki lub bramy wjazdowej, najlepiej jeśli jest widoczne z okna często użytkowanego pomieszczenia.
- Ogrodowy hamak – może znajdować się na stelażu w ogrodzie, na tarasie lub jest przymocowany między drzewami.
Hamak ogrodowy - hamak do ogrodu, na balkon i taras. Jak wybrać hamak? >>>
- Meble ogrodowe – najczęściej ustawia się je na tarasie, w patio lub w altanie. Optymalne jest miejsce zlokalizowane blisko drzwi wejściowych.
- Posągi i inne ozdoby – powinno się je dopasować do stylu ogrodu i nie przesadzać z ich liczbą. W ogrodzie orientalnym często są to kamienne latarenki i figury Buddy. W ogrodach angielskich stosuje się m.in. ozdoby przedstawiające zwierzęta lub zegary słoneczne. W ogrodach rustykalnych tradycyjnie wykorzystuje się sprzęty i urządzenia gospodarstwa (beczki, koła, wozy drabiniaste, kanki na mleko, stare rowery). W ogrodach nowoczesnych stawia się na stonowane ozdoby o nowoczesnym, surowym designie (np. awangardowe figury, pojemniki z betonu, podświetlane donice, lustra).
- Kompostownik, zbiornik na deszczówkę – to elementy, które ze względu na wątpliwą dekoracyjność raczej umieszcza się w mało wyeksponowanych zakątkach. Warto wprowadzić je do ogrodu z powodów ekologicznych i ekonomicznych.
Jak samodzielnie zbudować prosty kompostownik. Instrukcja krok po kroku >>>
- Strumyk ogrodowy – podobnie jak elementy powyżej nie wymaga pozwolenia. Szczególną popularnością cieszą się suche, kamienne strumyki atrakcyjnie udekorowane zielenią. Powinny łączyć poszczególne elementy, np. ogród skalny z oczkiem wodnym.
Polecany artykuł: