Jak samodzielnie zbudować prosty kompostownik. Instrukcja krok po kroku

2018-09-21 15:56 Michał Mazik

Dobrze przefermentowany kompost to jeden z najlepszych nawozów naturalnych. Dlatego warto mieć w ogrodzie kompostownik. Podpowiadamy jak zbudować prosty kompostownik.

Gotowe kompostowniki, często z tworzywa sztucznego, można kupić w sklepach ogrodniczych. Jednak przy odrobinie „smykałki” majsterkowicza, można zaoszczędzić i zbudować kompostownik samodzielnie. Co więcej, do budowy kompostownika używa się materiałów łatwo dostępnych, często składowanych w gospodarstwach domowych. Później taka konstrukcja ograniczy po części problem utylizacji odpadków organicznych i jednocześnie zapewni tworzenie wartościowego (i prawie darmowego) nawozu organicznego.

>>Przeczytaj też: Kompost: doskonały nawóz organiczny

Miejsce pod kompostownik

Kompostownik - niezależnie od naszych umiejętności budowlanych - raczej nie zwiększy walorów estetycznych ogrodu. Jego konstrukcja z założenia jest prosta i praktyczna, warto więc ustawić ją w mniej reprezentatywnej części ogrodu. Optymalnie „działa” w miejscu stosunkowo słonecznym, gdzie procesy fermentacyjne przebiegają najsprawniej.

Budowa kompostownika: potrzebne materiały

Do budowy kompostownika potrzebne będą:

  • cztery drewniane paliki (100–140 cm długości),
  • kilka płaskich desek (100–120 cm długości),
  • czarna folia,
  • siatka,
  • worek torfu.

Budowa kompostownika: kolejność prac

Na początku należy wytyczyć granice kompostownika i oczyścić wybrany teren. Kompostownik można budować po części zagłębiony w ziemi (np. wykopując dół o głębokości 40–50 cm). Po wyrównaniu terenu, w czterech rogach należy wbić paliki. Optymalnie konstrukcja powinna mieć wysokość nie większą niż 100 cm. Do palików mocuje się z trzech stron siatkę, a do niej z kolei przytwierdza czarną folię (można użyć zszywek lub drutu). Czwarta ściana natomiast powstanie z desek, które będą układane od wewnątrz wraz z dodawaniem odpadków do pryzmy. Deski należy skrócić tak, aby „zatrzymywały” się na palikach. Drewniane elementy (przed lub po budowie) warto zaimpregnować. Na dno warto jeszcze wsypać warstwę torfu. Taki kompostownik jest gotowy do użytkowania.
Co pewien czas można wymieniać podziurawioną folię perforowaną. Warto jednakże jej używać, gdyż zwiększa temperaturę w kompostowniku i przyśpiesza rozkład odpadów organicznych.

>>Przeczytaj też: Kompostowanie – w czym, jak i co kompostować, by otrzymać dobry kompost

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE