Obiekty małej architektury ogrodowej - jakie to obiekty według prawa budowlanego?

2013-02-08 11:35

Zgodnie z prawem budowlanym do obiektów małej architektury, które bez zezwolenia możemy ustawić w ogrodzie, należą m.in. kapliczki, figury, wodotryski, posągi, huśtawki, piaskownice, śmietniki.

Zgodnie z prawem budowlanym do obiektów małej architektury, które bez zezwolenia możemy ustawić w ogrodzie, należą m.in. kapliczki, figury, wodotryski, posągi, huśtawki, piaskownice, śmietniki.Prawo budowlane mówi, iż przez obiekty małej architektury należy rozumieć niewielkie obiekty, i jednocześnie wyszczególnia przykłady ich trzech kategorii w zależności od funkcji, jaką pełnią:• obiekty kultu religijnego,jak: kapliczki, krzyże przydrożne, figury;• obiekty architektury ogrodowej, na przykład posągi, wodotryski;• obiekty użytkowe służące rekreacji codziennej, stanowiące wyposażenie placów zabaw, jak: piaskownice, huśtawki, drabinki, oraz służące utrzymaniu porządku, na przykład śmietniki.Jest to przykładowe wyliczenie obiektów małej architektury (katalog otwarty), na którego podstawie można określić obiekty podobne, zbliżone ze względu na rozmiar i funkcję użytkową. Przykładowo do obiektów architektury ogrodowej zaliczyć można również ogród skalny czy murowany lub betonowy ogrodowy grill.Podstawa prawna: ustawa z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (j.t. DzU z 2006 r. nr 156, poz. 1118 z późn. zm.)

Mała architektura na prywatnych działkach nie wymaga zgłoszenia ani pozwolenia na budowę. Tak więc murki, pergole, grill, ognisko, strumyk można wykonać bez powiadamiania urzędu. Natomiast utwardzenie nawierzchni, zrobienie schodów wymaga zgłoszenia w starostwie. Z kolei altany i oczka wodne są budowlami, które zależnie od wielkości trzeba zgłosić lub uzyskać pozwolenie na ich budowę. Altany o powierzchni do 10 m² wymagają tylko zgłoszenia, ale wyłącznie wtedy, gdy działka ma co najmniej 500 m² powierzchni i planujemy nie więcej niż jedną altanę na każdych 500 m² działki. Dla oczek wodnych i basenów o powierzchni do 30 m² nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Wystarczy dokonać zgłoszenia w starostwie co najmniej 30 dni przed rozpoczęciem robót. Jeśli w tym czasie urząd nie wyrazi sprzeciwu w formie decyzji, można przystąpić do robót. Większe obiekty (altany, oczka, baseny) będą wymagały pozwolenia, co wiąże się z koniecznością wykonania projektu budowlanego.

Montaż kratki ogrodowej
Pozostałe podkategorie