Hamak ogrodowy - hamak do ogrodu i na taras. Jak wybrać hamak?

2019-07-23 7:51
Hamak ogrodowy
Autor: GettyImages Hamak to niemal obowiązkowy element miejsca wypoczynku w ogrodzie

Ogrodowy hamak to jeden z najprzyjemniejszych sprzętów wypoczynkowych chętnie instalowany w ogrodzie, na przestronnym balkonie lub na werandzie. Wybór dostępnych w sprzedaży modeli jest bardzo duży. Na jakie parametry zwrócić uwagę przed zakupem hamaka do ogrodu? Poznaj rodzaje hamaków, które można kupić w sklepach stacjonarnych i internetowych.

Hamak ogrodowy należy do ważnych - wręcz obowiązkowych - elementów wyposażenia strefy wypoczynku, zarówno tych urządzonych w ogrodzie, jak i na tarasie czy balkonie. Przydaje się do szeroko pojętego wypoczynku na świeżym powietrzu: drzemki, lektury książek lub po prostu lenistwu. Sposób i efektywność relaksu w pewnym stopniu zależy od rodzaju (typu) hamaka, jego konstrukcji i zastosowanych materiałów.

Hamaki ogrodowe – wymiary i maksymalne obciążenie

Pierwszymi elementami, na które powinno się zwracać uwagę przy zakupie hamaka, są jego wymiary oraz maksymalne obciążenie. Poszczególne modele, w zależności od technologii czy wytrzymałości materiałów, mają zmienne parametry i mogą znacznie różnić się pod tym względem.

 • Utarło się jednak, że dla wygody dorosłego użytkownika hamak powinien mieć przynajmniej 190-200 cm długości (może być znacznie dłuższy, nawet 3-4 m). Minimalna szerokość, która zapewnia komfort i bezpieczeństwo używania wynosi około 130 cm. Hamaki o szerokości powyżej 150 cm umożliwiają jednoczesne korzystanie przez dwie osoby. Hamaki dla dzieci dopasowuje się względem ich wieku (i wzrostu), ich szerokość nie powinna być mniejsza niż 110-120 cm.
 • Obciążenie hamaka dopasowuje się do wagi użytkowników pozostawiając oczywiście pewną, kilku dziesięciokilogramową granicę bezpieczeństwa. Dobrej jakości modele oparte na solidnej konstrukcji wytrzymują obciążenia nawet do 300 kg.

>>Przeczytaj też: Meble do ogrodu, na balkon i taras: jakie meble wybrać?

Hamak do ogrodu - z jakich materiałów?

Hamak może być wykonany z siatki lub tkaniny. Pierwszy typ jest łatwy w montażu i demontażu, ale może rozciągać się i finalnie jest mniej wytrzymały. Dlatego większą popularnością cieszą się hamaki z tkaniny (także ze względów estetycznych). W sprzedaży dostępne są:

 • hamaki z bawełny - wygodne, wytrzymałe, „oddychające”, ale chętniej wykorzystywane pod zadaszeniem,
 • hamaki nylonowe - komfortowe, lekkie, często zabierane w podróże,
 • hamaki polipropylenowe - odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, szybko wysychające,
 • hamaki wełniane z lamy - ciepłe, polecane na chłodne wieczory,
 • hamaki z jedwabiu spadochronowego - miękki, oddychający materiał,
 • hamaki durasolowe - odporne na warunki atmosferyczne.

W „skład” hamaku wchodzi ponadto zestaw montażowy lub konstrukcja stelażowa. Ostatni element może być zbudowany z drewna (różne gatunki) lub metalu (np. stal i aluminium).

Impregnacja drewna w ogrodzie: czym i jak zabezpieczyć ogrodowe elementy z drewna>>

Hamak ogrodowy
Autor: GettyImages Hamak rozpięty na stelażu można postawić w dowolnym miejscu w ogrodzie

Typy hamaków ogrodowych

 • Hamak tradycyjny – jest montowany za pomocą lin lub instalowany w stelażu. Jest uniwersalny, zajmuje mało miejsca. Design i kolorystyka to sprawa indywidualnych upodobań.
 • Hamak-fotel – to hit ostatnich lat, szturmem zdobywający popularność w ogrodach i na balkonach. Przypomina nieco huśtawkę. W odróżnieniu od większość hamaków służy głównie do odpoczynku w pozycji siedzącej.
 • Hamak-namiot – to obudowany hamak chroniący przed słońcem, wiatrem i częściowo przed deszczem. Posiada daszek i osłony boczne. Jest chętnie używany przez dzieci.
 • Hamak z drążkiem – łatwiej można go naciągnąć, dzięki czemu wchodzenie jest wygodniejsze. Naciągnięty hamak jest jednak mniej głęboki i stwarza większe ryzyko wypadnięcia. Dlatego z reguły ten typ służy do wypoczynku dla dorosłych.

Hamaki różnią się wyglądem także pod względem rejonu pochodzenia. Hamaki brazylijskie najczęściej posiadają frędzle a wykonane są głównie z bawełny. Tradycyjne hamaki meksykańskie mają formę plecionki (siatka). Są wygodne – dostosowują się do kształtu ciała. Największą różnorodność kolorystyczną posiadają ręcznie wykonane, niezwykle barwne hamaki ekwadorskie. Podobne zalety posiadają hamaki kolumbijskie – a ze względu na zwiększoną szerokość są jeszcze wygodniejsze. Hamakiem można podkreślić walory danego miejsca przez wybór modelu wielobarwnego lub o krzykliwej barwie. Natomiast aby sprzęt harmonijnie wkomponować w daną partię ogrodu, lepiej postawić na stonowane kolory.

Montaż i konserwacja hamaka
Hamak ogrodowy

Autor: GettyImages

Hamak zamontowany na stelażu ustawiony na tarasie

Montaż i konserwacja hamaka zależą od modelu i użytych materiałów.

Hamaki montuje się na linach (np. przyczepionych do drzew) lub na stelażu. Sposób konserwacji hamaka zależy od tkaniny – warto kierować się instrukcją producenta (pranie ręczne, moczenie, itp.). Większość typów można prać, ale przy użyciu delikatnych detergentów.

Hamak ogrodowy
Autor: GettyImages Wiszący kosz można przymocować do grubego konara drzewa
O autorze
Michał Mazik
Michał Mazik
Michał Mazik - absolwent ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Autor kilkunastu książek o tematyce ogrodniczej i zielarskiej, w tym „Ogród z pasją”, „Zioła w ogrodzie i w domu", „Dary pszczół", „Przyroda Lublina". Współpracuje z mediami, producentami, zajmuje się zakładaniem ogrodów, prowadzi szkolenia branżowe, działa w marketingu. Praktykę zdobywał w Polsce (zakładanie i pielęgnacja ogrodów), Stanach Zjednoczonych (produkcja zieleni ozdobnej), Anglii (pielęgnacja farm malinowych i jeżynowych), Włoszech (sady jabłoniowe). Współpracował z holenderskimi firmami (tworzenie baz danych roślin, ogrodnicze technologie mobilne, konferencje branżowe). Należy do lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają