Sauna w ogrodzie – jak i gdzie zbudować ogrodową saunę?

2021-05-12 14:41

Dawniej wybudowanie sauny w ogrodzie uchodziło za pewnego rodzaju awangardę, a właściciel za ekscentryka. Dzisiaj trend rozwinął się na tyle, że koszt budowy znajduje się w zasięgu statystycznego właściciela działki, a sauny w ogrodzie przestały już dziwić.

Sauna w ogrodzie
Autor: GettyImages

Lecznicze działanie sauny znane jest nie od dziś – z takiej „kuracji” chętnie korzystali już starożytni Rzymianie. Poprawa krążenia, wydolności organizmu, wyglądu skóry czy samopoczucia to tylko niewielka część potencjalnych zalet. Zwykle z sauny korzysta się jednorazowo przez kilkanaście minut do dwóch kwadransów (zależnie od typu, wilgotności i temperatury). Dobroczynny wpływ na organizm to powód dla którego sauny coraz częściej widywane są w przydomowych ogrodach a nawet na działkach letniskowych. W jakich miejscach ogrodu najlepiej budować sauny?

Miejsce na saunę w ogrodzie - gdzie zbudować saunę?

Saunę można zbudować jako oddzielny obiekt w ogrodzie lub konstrukcję (kabinę), która znajduje się wewnątrz budynku (np. w domku letniskowym). Miejsce powinno być mało wyeksponowane, aby zapewnić jak największą prywatność. Jednocześnie należy uwzględnić praktyczne aspekty – dobry dostęp do źródła wody oraz prądu (potrzebnego m.in. do instalacji oświetlenia, ewentualnie pieca elektrycznego).

Sauna w ogrodzie
Autor: GettyImages Saunę można zbudować jako oddzielny obiekt usytuowany w ogrodzie

Jaką saunę wybrać do ogrodu?

Wybór saun dostępnych na rynku jest ogromny – dotyczy to zarówno rodzaju, użytych technologii i zastosowanych materiałów.

  • Najpopularniejsze są sauny mokre, nazywane rzymskimi. Można w nich zażywać przyjemnych gorących kąpieli parowych.
  • Zupełnie inny klimat panuje w saunach suchych (fińskich lub szwedzkich), w których wilgotność powietrza utrzymuje się na poziomie ok. 10%.
  • Pewną modyfikacją sauny suchej jest sauna solna korzystająca z dobrodziejstwa brył soli kamiennych.
  • W sprzedaży dostępne są także nowoczesne sauny na podczerwień.
  • Z bardziej tradycyjnych rozwiązań można jeszcze wybrać ruskie banie lub sauny śnieżne.

Pod względem budowy najczęściej stawia się na sauny tradycyjne zbliżone wyglądem do domków ogrodowych lub sauny-kabiny. Bardziej modernistyczne są sauny w kształcie kostek lub beczek.

Sauny można dopasować do stylu, w jakim urządzono ogród.

Rozmiary sauny w ogrodzie

Większe znaczenie praktyczne ma rozmiar sauny. Sauna dla jednej osoby ma min. wymiary 1,5x1,5 m. Sauna, z której będą korzystać dwie lub trzy osoby powinna mieć wymiary przynajmniej 2,5x2,5 m. Większe konstrukcje dają oczywiście większy komfort i możliwości, np. instalacji urządzeń podstawowych i dodatkowych.

Z czego zbudować saunę ogrodową i jak ją wykończyć?

Do budowy sauny wybiera się materiały odporne na wilgoć. Bardzo często jest to wytrzymałe drewno (świerk skandynawski, osika, cedr i jodła kanadyjska). Taki materiał pełni także funkcję aromaterapeutyczną. Rzadziej stosuje się nowoczesne elewacje, np. tynkowane. Wnętrze często wykańcza się drewnianymi panelami. Przestrzeń pomiędzy ścianami a panelami powinna być posiadać izolację cieplną (np. przez wykorzystanie wełny mineralnej). Odpowiednia podłoga jest odporna na wilgoć, nie stwarza ryzyka poślizgu i nie nagrzewa się szybko. Poza drewnem można wykorzystywać płytki ceramiczne i kamień. Dla poprawy bezpieczeństwa stosuje się m.in. drewniane kratownice. Ławki i inne użytkowe elementy wyposażenia często wykonuje się z tego samego materiału, którym wykończono saunę. Dzięki temu harmonijnie komponują się z wnętrzem. W większych saunach stosuje się nawet 2-3 poziomowe ławy, w saunie dla 1-2 osób jedna ława wystarczy.

Jak zbudować saunę w ogrodzie?

Najprostsze, lekkie, prowizoryczne sauny można osadzić na bloczkach betonowych – to wygodne rozwiązanie, także w aspekcie prawnym. Solidne obiekty, które mają służyć przez długie lata buduje się na fundamencie, rzadziej na drewnianym ruszcie. Samą nadbudowę można także zbudować z mocniejszych materiałów.

Technika budowy zależy od rodzaju sauny i projektu. Bardzo ważne – już po zbudowaniu konstrukcji – jest podłączenie mediów. Woda jest potrzebna do „zasilenia” prysznica, którym można się schłodzić po wizycie w saunie. Prąd jest niezbędny do instalacji oświetlenia, pieca elektrycznego (jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie), ewentualnie sprzętu dodatkowego (np: systemu nagłośnienia odpornego na wilgoć). Przy montażu piecu opalanego drewnem należy zadbać o dobrą wentylację.

Saunę warto wykończyć tak, aby komponowała się z otoczeniem. Już zawczasu można pomyśleć o ciekawych modyfikacjach np. ogrodzie na dachu, dobudowie barku, kuchni letniej czy zadaszonego tarasu. Najczęstsze błędy przy budowie sauny to niewłaściwie zamontowana elektryka (warto skorzystać z usługi fachowca), mało wydajny system wentylacji lub jej brak i brak zastosowania warstwy termoizolacyjnej.

sauna ogrodowa
Autor: GettyImages Wnętrze sauny najczęściej wykańcza się w drewnie
Sauna fińska w domu. Jak dbać o saunę suchą?
Sonda
W Twoim wymarzonym ogrodzie powinno znaleźć się:
O autorze
Michał Mazik
Michał Mazik
Michał Mazik - absolwent ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Autor kilkunastu książek o tematyce ogrodniczej i zielarskiej, w tym „Ogród z pasją”, „Zioła w ogrodzie i w domu", „Dary pszczół", „Przyroda Lublina". Współpracuje z mediami, producentami, zajmuje się zakładaniem ogrodów, prowadzi szkolenia branżowe, działa w marketingu. Praktykę zdobywał w Polsce (zakładanie i pielęgnacja ogrodów), Stanach Zjednoczonych (produkcja zieleni ozdobnej), Anglii (pielęgnacja farm malinowych i jeżynowych), Włoszech (sady jabłoniowe). Współpracował z holenderskimi firmami (tworzenie baz danych roślin, ogrodnicze technologie mobilne, konferencje branżowe). Należy do lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.