Sauna fińska (sauna sucha) w domu. Ważne kwestie związane z budową sauny fińskiej

2021-02-18 15:42
Sauna fińska w domu
Autor: Andrzej T. Papliński

Nasz poradnik jest dla tych, którym marzy się sauna fińska w domu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze miejsca na budowę sauny w domu. Z jakich materiałów powinna być wykonana sauna fińska? Jak przebiega, i ile czasu trwa montaż domowej sauny? A także, jak należy o nią dbać, żeby sprawnie działała.

W zbudowanej w domu kabinie sauny można korzystać z czterech rodzajów kąpieli. W zależności od warunków panujących w jej wnętrzu – temperatury i wilgotności względnej – będą to: sauna sucha, mokra, parowa, infrared (na podczerwień).

Sauna fińska w domu. Jak dbać o saunę suchą?

Sauna fińska (sauna sucha)

Najtrudniejsze” warunki panują w saunie fińskiej, znanej także jako sauna sucha. Temperatura jest bardzo wysoka (90-110°C), a wilgotność przeciwnie – bardzo niska – mniej więcej 10% (czyli o 30-50% niższa od tej, do której jesteśmy przyzwyczajeni w pomieszczeniach mieszkalnych). Powietrze o takich parametrach sprawia, że człowiek intensywnie się poci, ale jego skóra błyskawicznie wysycha. Włosy bardzo się nagrzewają, aż zaczynają parzyć.

Ważne kwestie przed budową sauny fińskiej w domu

  • Sauna fińska: zasilanie

W przypadku pomieszczenia o kubaturze 4,5 m kw. sauna fińska może być bez problemu zasilana piecem jednofazowym.

Przeczytaj też:

Jak wybrać piec do sauny i dobrać jego moc? >>

Powyżej tej wielkości potrzebny będzie piec do sauny o większej mocy, zasilany trójfazowo. Jeżeli w domu nie ma takiego zasilania, to niestety montaż i budowa sauny w większym rozmiarze nie wchodzi w grę.

  • Sauna fińska: wentylacja

Potrzebna jest sprawna wentylacja w pomieszczeniu, w którym będzie sauna fińska, bądź w pomieszczeniu sąsiednim.

  • Sauna fińska: podłoga

Bardzo ważne jest to, aby w pomieszczeniu, w którym ma być zamontowana sauna sucha była wykończona podłoga. W saunie, poza drewnianymi rusztami, nie ma odrębnej podłogi. Służy za nią posadzka ułożona w pomieszczeniu. Dlatego przed pracami montażowymi posadzkę należy wykończyć, najlepiej ułożyć terakotę lub płytki ceramiczne.

Ile czasu zajmuje montaż sauny fińskiej

Montaż sauny kabinowej to kwestia kilku godzin. W przypadku sauny fińskiej budowanej na miejscu w domu to kwestia 2 dni. Pierwszego dnia odbywa się wykonanie konstrukcji nośnej - wtedy również wykonuje się elementy wnętrza, przede wszystkim montuje ławki. Drugiego dnia odbywa się wykończenie sauny wraz z montażem pieca i akcesoriów.

Przeczytaj też:

Jak prawidłowo wykonać wentylację w saunie? >>

Sauna w domu
Autor: GettyImages Wbrew pozorom sauna w domu to rozwiązanie dostępne dla wszystkich - ograniczeniem nie jest ani metraż domu czy mieszkania, ani budżet

Z jakich materiałów robi się sauny fińskie

Najbardziej popularnym materiałem do wykończenia ścian i sufitów w saunie fińskiej jest świerk skandynawski. Jest to materiał z sękami, naturalny, to nie jest niczym zabepieczone drewno. 

Wewnętrzne ściany sauny muszą być wykonane z paneli z odpowiedniego gatunku drewna, grubości co najmniej 12 mm. Do budowy sauny najczęściej stosuje się: świerk skandynawski, jodłę kanadyjską cedr, który jest idealnym materiałem na saunę. Ważne jest, aby drewno do sauny miało jak najmniej sęków i minimalną ilość żywicy

Jak dbać o saunę fińską

W saunie fińskiej należy przede wszystkim utrzymywać czystość. Myć regularnie ławki z racji tego że najczęściej się brudzą i wymagają czyszczenia.

Bardzo ważne jest w przypadku pieca elektrycznego, aby dbać o stan kamieni. Co jakiś czas należy wszystkie kamienie wyjąc i sprawdzić czy nie są pokruszone. Te pokruszone kamienie należy usunąć i zastąpić nowymi. To bardzo ważne, ponieważ kamienie po pewnym czasie użytkowania zaczynają się kruszyć. Wówczas układają się ściśle między grzałkami przez co ograniczona jest cyrkulacja powietrza, co w następstwie powoduje wzrost temperatury ponad dopuszczalną w samym piecu i uszkodzenie elementów grzejnych. 

Galeria zdjęć: funkcjonalna i modna łazienka

Sonda
Czy chciałbyś mieć saunę w domu?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie