Dobra wentylacja w saunie

2020-09-22 15:34 Konrad Koper
Budowa sauny. Nie zapomnij o dobrej izolacji i właściwej wentylacji
Autor: Piotr Mastalerz Prawidłową wentylację zapewni nawiew powietrza przez otwór pod piecem...

Sauna to osobne zamknięte pomieszczenie. Dlatego bardzo ważny jest system wentylacji sauny - trzeba doprowadzić do niej świeże powietrze, a odprowadzić zużyte. Podpowiadamy, jak prawidłowo wykonać skuteczną wentylację w saunie.

Kiedy planuje się w saunę w domu, należy zapewnić prawidłowy obieg powietrza wewnątrz oraz wokół niej. Błędy w systemie wentylacji mogą spowodować zawilgocenie sauny oraz pomieszczenia, w którym jest zamontowana. Mogą także prowadzić do przegrzewania się elementów znajdujących się wewnątrz sauny, a w skrajnym przypadku do zainicjowania pożaru.

Skuteczna wentylacja w saunie

W saunie bardzo ważne są dobra wentylacja i skuteczna wymiana powietrza. Wlot powietrza należy umieścić bezpośrednio pod piecem. Powierzchnia przekroju wlotu powietrza dla saun do użytku domowego wynosi mniej więcej 125 cm2. Wlot musi być zawsze w pełni otwarty. Powietrze zasysane przez wlot powinno pochodzić z tego samego pomieszczenia co to, które dostaje się przez drzwi. Jednym słowem, cyrkulacja powietrza do i z sauny powinna się odbywać w obiegu zamkniętym.

Wentylacja grawitacyjna w saunie

W zależności od rodzaju kabiny i pieca w saunach są stosowane dwa systemy wentylacji: naturalny (grawitacyjny) i mechaniczny. Wentylacja naturalna (grawitacyjna) w saunie - jej siłą napędową jest energia cieplna ogrzanego powietrza, która wymusza jego obieg. Aby umożliwić prawidłowe działanie takiego systemu, wlot powietrza musi się znajdować poniżej pieca, a wylot możliwie daleko od wlotu, tuż pod sufitem lub w suficie sauny. Taka wentylacja pozwala na zróżnicowanie temperatury w saunie. Nieco niższa panuje przy podłodze i na dolnej ławce, wyższa – na górnej ławce. Do prawidłowego działania wentylacji grawitacyjnej w saunie nie są potrzebne żadne dodatkowe urządzenia ani sterowanie.

Wentylacja mechaniczna w saunie

W systemie wentylacji mechanicznej w saunie konieczny jest elektryczny wentylator wyciągowy. Wlot świeżego powietrza montuje się tuż nad piecem w saunie lub w suficie, a wylot – po przeciwnej stronie przy podłodze. Drugi otwór wylotowy znajduje się tuż pod sufitem, ale podczas kąpieli w saunie jest zamknięty. Takie rozwiązanie wentylacji zapewnia bardziej wyrównaną temperaturę w saunie na wszystkich poziomach ławek.

Sauna w domu? Zobacz etapy budowy sauny

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE
dAWID
|

Dawid

Tomasz
|

Wykonanie samodzielne sauny nie jest tak skomplikowane jak się by mogło wydawać. Dzięki takim informacją jak te zamieszczone w artykule, zbudowałem samodzielnie saunę.