Sauna parowa w domu. Jakie są zalety korzystania z sauny? Gdzie ją umieścić?

2021-02-18 15:04

Korzystanie z sauny parowej to dla naszego organizmu wiele korzyści. Wyjaśniamy, jakie zalety niesie ze sobą posiadanie sauny parowej w domu. Jak działa i w jakim miejscu w domu najlepiej ją umieścić?

Kąpiel w saunie. Samodzielny montaż sauny
Autor: Andrzej T. Papliński Jeśli nie ma odpowiedniego miejsca w domu, można umieścić ją na terenie posesji w oddzielnym małym domku

Każdy, kto był z wizytą w Skandynawii, miał zapewne szansę zetknąć się z sauną, bo w domach Finów czy Szwedów to niemal standard, podobnie jak u nas kominek. Finowie, uznawani za wynalazców sauny, uważają, że ma ona zbawienny wpływ na zdrowie i urodę oraz przeciwdziała starzeniu się organizmu. W Polsce nie ma wprawdzie długiej tradycji korzystania z sauny, ale są tacy – i jest ich coraz więcej – którzy doceniają jej walory i chcą ją mieć w swoim domu.

Rodzaje saun: sauna fińska, sauna parowa czy sauna infrared?

Różne rodzaje kąpieli w saunie 

Sauna to forma kąpieli w rozgrzanym powietrzu o temperaturze od mniej więcej 40 do blisko 120°C i wilgotności względnej od kilku do ponad 80%. Wartość tych parametrów decyduje o rodzaju sauny – czy jest to sauna sucha, sauna mokra, czy sauna parowa. W celu ustalenia właściwych warunków można się posłużyć prawem „sumy 110„ opisującym zależność między temperaturą a wilgotnością w saunie (tyle powinna wynosić suma temperatury – w stopniach Celsjusza – i wilgotności – w procentach). W tej samej kabinie można korzystać z różnych form kąpieli. Wybór zależy od upodobań użytkownika. 

Sauna parowa

Podczas kąpieli w saunie parowej temperatura powietrza nie przekracza 65°C (wynosi 40-65°C), a wilgotność jest wyższa niż 80%. Warunki charakterystyczne dla takiej kąpieli można uzyskać, instalując w saunie dwa urządzenia – zwykły piec i dodatkowo osobny generator pary – lub jedno, ale spełniające obie te funkcje, czyli piec typu kombi. Duża wilgotność i wysoka temperatura panujące w saunie parowej sprawiają, że organizm mocno się poci, ale nie towarzyszy temu dyskomfort odczuwany niekiedy w saunie suchej. Większość osób, w tym również małe dzieci, dobrze znosi takie warunki. Gorąca para wodna korzystnie wpływa na drogi oddechowe i przynosi ulgę przy dolegliwościach reumatycznych. Można ją przepuszczać przez zioła lub esencje zapachowe i zażywać w ten sposób inhalacji ziołowych. Sauna parowa to nie to samo co łaźnia parowa. Ta druga jest inaczej zbudowana, a kąpiel w niej odbywa się w temperaturze nie wyższej niż 55°C i przy bardzo dużej wilgotności.

Zalety korzystania z sauny parowej

Podczas kąpieli w tradycyjnej saunie ciało jest poddawane działaniu suchego i gorącego powietrza naprzemiennie z okresami ochładzania i dużej wilgotności. Naczynia krwionośne rozszerzają się, a zaraz potem kurczą, co je wzmacnia i przyspiesza krążenie krwi. Wraz z intensywnie wydzielanym potem z organizmu są usuwane toksyny i sól, której w codziennej diecie stosujemy zbyt dużo. Skóra staje się dzięki temu zdrowsza, bardziej elastyczna i gładka. Ekstremalne zmiany temperatury hartują organizm i mobilizują jego układ odpornościowy. Oddech przyspiesza i staje się głębszy.

Para wodna korzystnie wpływa na drogi oddechowe i je oczyszcza. Ciepło przynosi ulgę w bólach reumatycznych i korzonków oraz przy zapaleniu ścięgien i nadwerężeniu mięśni. Pomaga wrócić do formy po zwichnięciach stawów i złamaniach kości. Wysoka temperatura pobudza wydzielanie niektórych hormonów (w tym również endorfin, zwanych hormonami szczęścia), dlatego sauna korzystnie wpływa także na psychikę, uspokaja, pomaga się zrelaksować i odprężyć.

W przypadku niektórych schorzeń kąpiel w saunie może być zbawienna, są i takie, które ją wręcz wykluczają. Sauna nie jest wskazana dla osób cierpiących między innymi na ostre i przewlekłe schorzenia z podwyższoną temperaturą ciała, wysokie nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia, choroby układu nerwowego, płuc, nerek, wątroby, nowotwory złośliwe, cukrzycę czy zapalenie żył. W razie wątpliwości przed pierwszą wizytą w saunie warto skonsultować się z lekarzem.

Sauna w domu
Autor: Andrzej Szandomirski Domowa sauna nie ma dużych wymagań. W nowo powstającym domu miejsce na saunę najlepiej zarezerwować już podczas powstawania projektu. W istniejącym można ją zbudować przy okazji remontu

Miejsce na saunę parową w domu

Najłatwiej wybudować saunę, gdy zostanie uwzględniona w projekcie domu. Warto wtedy przeznaczyć na nią więcej niż jedno pomieszczenie i urządzić w nich: kabinę sauny, natrysk umożliwiający schładzanie ciała podczas kąpieli, miejsce na odpoczynek w trakcie i po kąpieli.

W domu już urządzonym należy rozważyć możliwość przeznaczenia na saunę jednego z pokoi, na przykład niepotrzebnej już sypialni dzieci, które się usamodzielniły i wyprowadziły. Po przebudowie w pokoju mogą się znaleźć: sauna, natrysk i minisiłownia. Jeśli tylko jest taka możliwość, dobrze jest zaprojektować bezpośrednie wyjście na świeże powietrze po kąpieli w saunie, na przykład na mały taras lub balkon.

Sauna w domu
Autor: Andrzej Szandomirski, Projekt domu: Wojciech Jan Spyra. Projekt wnętrz: SPYRAarchitekci i Jagiełło Krysiak Architekci Warto zaplanować w pobliżu sauny natrysk umożliwiający schładzanie ciała podczas kąpieli oraz przestrzeń, w której będzie można odpocząć w trakcie i po kąpieli, na przykład na leżakach. Projekt domu: Wojciech Jan Spyra. Projekt wnętrz: SPYRAarchitekci i Jagiełło Krysiak Architekci

Wyposażenie sauny parowej

Oprócz pieca w saunie powinny się znaleźć: wiaderko na wodę, łyżka lub czerpak do polewania kamieni, termometr, higrometry do pomiaru wilgotności.

Przeczytaj też:

Jak wybrać piec do sauny i dobrać jego moc? >>

Dodatkowe wyposażenie sauny to na przykład drewniane podgłówki, osłony do pieców, głośniki odporne na wysoką temperaturę (przyjemnie jest w saunie słuchać muzyki). Saunę można również wyposażyć w automaty dawkujące esencje zapachowe. W większych saunach zamiast łyżki do polewania kamieni wodą można zainstalować specjalny zawór otwierany przez pociągnięcie linki zamocowanej w suficie. Urządzenia tego typu wymagają doprowadzenia do sauny przewodu z zimną wodą.

Sauna w domu
Autor: GettyImages Wbrew pozorom sauna w domu to rozwiązanie dostępne dla wszystkich - ograniczeniem nie jest ani metraż domu czy mieszkania, ani budżet
ważne

Prąd w saunie

Ze względu na panujące warunki, w saunie należy się szczególnie ostrożnie obchodzić z urządzeniami zasilanymi energią elektryczną. Wymagania są ostrzejsze niż w łazience. Oprócz pieca dopuszcza się instalowanie opraw oświetleniowych, zegarów i czujników temperatury zasilanych indywidualnie z transformatora separacyjnego lub niskim napięciem – 12 lub 24 V. Oświetlenie na napięcie 230 lub 12 V może się znajdować w IV strefie, czyli na suficie lub na ścianach pod ławkami. Oprawy oświetleniowe powinny mieć tak zwaną podwójną izolację (II klasa ochronności). Wszystkie instalacje elektryczne w saunie powinny być wykonane przez elektryka z uprawnieniami.

Galeria zdjęć: prysznic w nowoczesnym wydaniu

Sonda
Czy chciałbyś mieć saunę w domu?
Pozostałe podkategorie