Taras drewniany: jak zbudować taras z drewna

2020-02-06 13:07 Anna Okołowska, mat. wideo: TTV/x-news

Tarasy drewniane cieszą się dużą popularnością, ponieważ w naturalny sposób łączą dom z ogrodem. Podpowiadamy jak zbudować taras z drewna.

Drewniane tarasy buduje się chętnie, bo ich wykonanie nie jest zbyt pracochłonne. Wymaga jednak doboru odpowiedniego gatunku drewna i starannego montażu. Za to zyskujemy taras trwały, efektowny i taki, po którym nawet w chłodniejsze dni można chodzić boso.Bangkirai, cumaru, badi, ipe, tatajuba, massaranduba, sosna karelska, modrzew syberyjski, świerk, dąb – to tylko niektóre gatunki drewna dobrze znoszące trudne warunki panujące na tarasie, bez konieczności wcześniejszych i poważnych zabiegów zabezpieczających. Ponieważ jednak znajdą się na zewnątrz i będą poddawane działaniu promieni słonecznych, wilgoci, śniegu, zmiennych temperatur – warto je zabezpieczyć, na przykład pokryć olejem (bez tego zabiegu z czasem zszarzeją).

Budowa tarasu z drewna: podłoże pod drewniany taras

Podłoże pod drewniany taras musi być stabilne, twarde i równe. Z miejsca, w którym będzie taras, trzeba usunąć darń i wysypać tam 10-centymetrową warstwę tłucznia. Przedtem można jeszcze przygotować podsypkę z zagęszczonego piasku grubości około 10 cm – zabezpieczymy się w ten sposób przed wrastaniem chwastów. Można też zrobić podkład, układając na zagęszczonym piasku mniej więcej 10-centymetrową warstwę chudego betonu zazbrojonego metalową siatką. Taka posadzka musi mieć spadek około 3 proc. umożliwiający odpływanie wody.

Przeczytaj też: Jak zrobić taras na gruncie i na płycie betonowej. Taras ziemny krok po kroku >>>

Sposoby montażu drewnianego tarasu

  • Montaż drewnianego tarasu na tłuczniu. Najpierw co 50 cm ustawia się regulowane wsporniki, dzięki którym płaszczyzna tarasu zachowa odpowiedni spadek i wysokość dostosowaną do wysokości drzwi prowadzących na taras. Wsporniki położone najbliżej domu powinny być tak usytuowane, żeby ich górna granica była oddalona od ściany nie więcej niż 4-5 cm. Następnie, w rozstawie co 50 cm, mocuje się do nich legary – zawsze równolegle do budynku. Każdy z nich powinien być z dwóch stron przykręcony wkrętami. Na legarach układa się deski, mocując je wkrętami, blaszkami albo klejem. Sposób należy dostosować do usytuowania tarasu względem stron świata. Niezależnie od wybranej metody między deskami trzeba zostawiać 5-10-milimetrowy odstęp, by umożliwić pracę drewna. Uwaga! Im dłużej na deskach będzie się utrzymywała woda deszczowa i będą pozostawać wilgotne, tym lepiej dla kondycji drewna. Dlatego należy układać je ze spadkiem nieprzekraczającym 2 proc. albo całkowicie z niego zrezygnować. Największym bowiem zagrożeniem dla drewnianej posadzki jest duże nasłonecznienie. W wysychającym drewnie dochodzi do skrętu włókien, który prowadzi do wypaczenia elementów.
  • Montaż drewnianego tarasu na betonie. Betonowy podkład trzeba pokryć poliuretanową powłoką malarską, która zabezpieczy go przed zaplamieniem związkami garbnikowymi wypłukiwanymi z drewna podczas deszczu. Na takim podłożu poza wspornikami można też rozstawić kliny z tworzywa sztucznego albo przykleić drewniane podkładki. Kliny rozstawiane są co 50 cm. W każdym miejscu układa się po dwa kliny Knudsen z polietylenu, które po obu stronach mają ostre i naprzemienne zęby stabilizujące połączenia i pozwalające na zwiększenie wysokości o 0,5 cm. Dodatkowo taras można podnieść, układając na klinach plastikowe klocki należące do systemu Knudsen. Dzięki różnym kombinacjom tych elementów możliwe jest podniesienie poziomu powierzchni tarasu od 5 mm aż do 30 cm. Do klinów i wsporników wkrętami z dwóch stron mocuje się legary. Jeżeli chcemy ułożyć pod nimi drewniane podkładki, musimy je wyciąć z drewna oleistego i przykleić do podkładu, pokrywającklejem wszystkie ich boki. Do legarów mocuje się deski – przykręcając je wkrętami, mocując blaszkami albo przyklejając (gdy korzystamy z drewnianych podkładek). Należy używać klejów poliuretanowych i MS polimerów przeznaczonych do stosowania na zewnątrz.

Nie przegap:

Jak zrobić taras zagłębiony. Wyjście z piwnicy do ogrodu >>>

Po zamontowaniu drewnianego tarasu

Deski tarasowe trzeba dokładnie umyć środkami czyszczącymi delikatnie ługującymi drewno i spłukać myjką ciśnieniową. Jeśli chcemy zabezpieczyć je przed patynowaniem, po wyschnięciu należy nałożyć na nie odpowiedni impregnat, a potem olej. Można się zdecydować na preparat olejowy zawierający barwiące dodatki i w ten sposób ujednolicić kolorystykę drewna.

O tym, czy taras będzie piękny także po kilku latach, przesądzają regularne zabiegi pielęgnacyjne. Najprostszy i najważniejszy z nich – zraszanie desek wodą – trzeba przeprowadzać w ciepłe, słoneczne dni. Dwa razy do roku konieczna jest gruntowna pielęgnacja. Należy dokładnie umyć taras myjką ciśnieniową, a następnie nałożyć olej – taki, jaki się stosuje do pokładów jachtów. Można to wykonać samodzielnie, nanosząc preparat pędzlem i nadmiar ścierając szmatką. Najlepiej robić to we wrześniu, w październiku, kwietniu lub maju.

Przeczytaj też:

Impregnacja drewna w ogrodzie: czym i jak zabezpieczyć ogrodowe elementy z drewna >>>

Lazura czy olej … Czym najlepiej chronić drewno?
Ekspert V33

Autor: V33

Dawid Antczak, doradca techniczny V33

Chcąc odpowiednio zabezpieczyć drewniane elementy w ogrodzie lub na elewacji, mamy do wyboru wiele produktów, dających różny efekt wykończeniowy, oraz posiadających różne właściwości. To, jaki produkt wybierzemy zależy od naszych własnych preferencji oraz od rodzaju powierzchni, którą chcemy zabezpieczyć.

Lazura ochronna pozostawia satynową, barwną powłokę, a dzięki wysokiej zawartości żywić trwale zabezpiecza drewno przed UV oraz działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Należy pamiętać, że lazura nie powinna być stosowana na powierzchnie poziome, na których długo zalega woda ani do zabezpieczania tarasów. Zawarte w tych produktach żywice nie są odporne na silne ścieranie, na jakie narażone są poziome powierzchnie tarasowe wokół domu.

Olej pozostawia matowe, naturalne wykończenie i pozwala na bezpośredni kontakt z drewnem. Wnika głęboko w drewno, impregnuje je, zabezpieczając przed działaniem wody. Dzięki filtrom UV chroni przed promieniowaniem słonecznym. Wymaga częstszej pielęgnacji niż lazury. Olej jest idealny na tarasy drewniane (olej do tarasów charakteryzuje się dużą odpornością na ścieranie) oraz meble ogrodowe, może być jednak stosowany także na powierzchnie pionowe.

Radzi: Dawid Antczak, doradca techniczny V33

MATERIAŁ PARTNERA

Materiał partnerski
Jak zabezpieczyć drewniany płot lazurą
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
barbara77
|

Drewno wygląda świetnie na tarasie. Z mężem też postanowiliśmy położyć deski drewniane. Po przejrzeniu rynku i zbadaniu za i przeciw wybraliśmy deski tarasowe thermory. Mąż je sam zamontował bo w sklepie wyliczono nam wszystkie potrzebne akcesoria a mąż ma nieco smykałki do tych spraw - 2 weekendy i taras zrobiony :-)

mirek44
|

ja postawiłem na bardziej trwałe niż drewno płyty tarasowe Finezja bruk-bet, efekt wyszedł świetny