Taras drewniany. Jak wybrać odpowiednie deski tarasowe?

2019-09-17 14:15 Anna Kazimierowicz

Nawierzchnię tarasu drewnianego wykonuje się oczywiście z desek tarasowych. Mniej oczywisty jest jednak wybór konkretnych desek na taras, bo tych jest bardzo wiele. Czy zdecydować się na drewno egzotyczne, czy na drewno krajowe? A może lepiej wykończyć taras termodrewnem?

Deski tarasowe cieszą się niezmienna popularnością. Ciekawą propozycją jest też drewno poddane obróbce termicznej, dzięki której materiał naturalny ma zwiększoną odporność na czynniki atmosferyczne. Kupić można same deski lub gotowe systemy tarasowe, czyli deski w komplecie z legarami oraz elementami mocującymi.

Deski tarasowe z drewna egzotycznego

Na tarasie sprawdzi się drewno twarde, o jak największej gęstości, odporne na warunki atmosferyczne. Z gatunków egzotycznych do zastosowań zewnętrznych najlepsze są tek, ipe (lapacho), bangkirai, cumaru. Zawierają one bardzo dużo substancji oleistych, dlatego nie chłoną wody, nie ulegają łatwo inwazji grzybów i pleśni. Twarde drewno egzotyczne jest odporne na ścieranie, więc taras z niego może być wykonany nawet równo z poziomem gruntu. Naniesiony piasek nie zniszczy szybko nawierzchni.

Deski tarasowe z drewna europejskiego i drewna krajowego

Z gatunków europejskich stosuje się deski z modrzewia syberyjskiego i sosny karelskiej. Drewno drzew rosnących na Dalekiej Północy ma bardzo małe przyrosty roczne, więc jest twarde i stabilne. Srebrnoszary kolor naturalnie patynującego modrzewia syberyjskiego jest przez wielu uważany za najpiękniejsze wybarwienie drewnianego tarasu. Spośród rodzimych gatunków najczęściej wykorzystuje się jesion, dąb, modrzew europejski, sosnę, świerk. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się na tarasie gatunki liściaste.

Porada Eksperta EkoTeak
Kompozyt drewna

Autor: EkoTeak

Sklad kompozytu drewna

Na co zwrócić uwagę przy wyborze produktów z kompozytu drewna?

Coraz większa grupa Klientów staje przed dylematem związanym z wyborem odpowiedniego materiału do wykończenia nawierzchni tarasowych (balkonowych). Wiąże się to z bardzo dużą różnorodnością tych materiałów. Jednym z coraz częściej wybieranych rozwiązań na pokrycie tarasów i balkonów jest kompozyt drewna.
Kompozyt drewna to najprościej mówiąc, drewno połączone z tworzywem sztucznym.
Najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze produktów kompozytowych jest rodzaj tworzywa sztucznego, na bazie którego są one produkowane. Najbardziej odpornym na trudne warunki atmosferyczne, czynniki mechaniczne (zarysowania), a także najmniej nagrzewającym się na słońcu jest polichlorek winylu (popularnie zwany PVC). Drugim ważnym czynnikiem przy wyborze dobrej jakości produktu jest stosunek udziału procentowego w/w tworzywa sztucznego do udziału procentowego drewna naturalnego. Im te proporcje są bardziej zrównoważone w stosunku do siebie – tym produkt charakteryzuje się niższą absorpcją wilgoci, a im niższa absorpcja – tym większa żywotność produktu.

MATERIAŁ PARTNERA

Kompozyt drewna
Autor: EkoTeak Taras z desek kompozytowych Link: http://ekoteak.pl/murator/

Termodrewno na taras

Jeszcze lepiej będzie się zachowywać termodrewno. Obróbce termicznej poddaje się najczęściej drewno jesionowe, bukowe, dębowe i sosnowe. Termodrewno powstaje przez poddanie drewna działaniu wysokiej temperatury (150-220 st.C) bez użycia środków chemicznych. Dzięki temu zabiegowi materiał jest trwalszy i stabilniejszy niż naturalny. W trakcie tego procesu w drewnie zostają zabite wszelkie mikroorganizmy, więc jest ono odporniejsze na działanie grzybów i pleśni. Znacznie zmniejszone zostały skurcz i pęcznienie, dlatego w niesprzyjających warunkach atmosferycznych drewno nie ulegnie takim odkształceniom jak naturalne. Na skutek działania wysokiej temperatury wzrosła kruchość drewna, więc należy zachować większą ostrożność podczas montażu na wkręty, bo w trakcie skręcania deska może się rozłupać. Obróbka termiczna zmienia kolor drewna. Rodzimy jesion może wyglądać jak gatunek egzotyczny.

warto wiedzieć

Parametry desek na taras

Wilgotność desek i paneli na taras powinna wynosić 20-30%. Żeby elementy długo wytrzymały na zewnątrz, powinny być zrobione z drewna struganego, impregnowanego ciśnieniowo, powleczone olejem bądź nasycone innym preparatem ochronnym. Zabezpieczać trzeba każde drewno, także egzotyczne i termodrewno. W przeciwnym wypadku jego żywot będzie krótszy. Ponadto po pewnym czasie deski zszarzeją pod wpływem promieniowania UV. Drewno musi być zabezpieczone ze wszystkich stron, a nie tylko z wierzchu. Należy także pamiętać o ochronie płaszczyzn cięcia, dlatego podczas montażu tarasu najpierw trzeba dociąć deski, potem je zabezpieczyć i dopiero zamocować. Nie wolno zapominać o ochronie legarów przed korozją biologiczną. Drewno należy zabezpieczyć przed działaniem czynników atmosferycznych, grzybów i pleśni.

Taras drewniany - jak zbudować, jak mocować deski, jak konserwować?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Impregnacja desek tarasowych

Trzeba szukać takich preparatów, które mają wyraźnie określone przeznaczenie – do tarasów. Wielu producentów wskazuje nawet, czy produkt powinno się stosować do drewna egzotycznego, czy do rodzimego. Najlepszy jest olej do tarasów, bo pozwala drewnu oddychać – oddawać zgromadzoną wilgoć, a jednocześnie zdecydowanie ogranicza jej wnikanie w strukturę desek. Innym sposobem zabezpieczenia desek tarasowych jest ich impregnowanie. Powinno się używać do tego preparatów z filtrami UV lub z barwnikami, które same pełnią tę funkcję ochronną. Zabiegi pielęgnacyjne należy powtarzać zgodnie z zaleceniami producenta. Tarasy olejowane najlepiej jest konserwować dwa razy w roku.

CZTERY PORY ROKU w ogrodzie
Cztery Pory Roku

Autor: GettyImages

Chcesz zobaczyć, jak zmienia się ogród w kolejnych porach roku i jakie prace należy wykonać w poszczególnych miesiącach roku?
Szukasz ciekawych pomysłów na urządzenie i aranżacji ogrodu?
Potrzebujesz porad dotyczących pielęgnacji roślin?
Zajrzyj na stronę naszej nowej akcji "CZTERY PORY ROKU"!
Znajdziesz tam wiele cennych wskazówek, które pomogą Ci urządzić i pielęgnować ogród. Zapraszamy!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Adam
|

Jesli deski kompozytowe to tylko te ktore maja PCV a nie HDPE bo te z HDPE czyli z przetworzonych opakowań plastikowych są bardzo podatne na odksztalcenia pod wpływem temperatury oraz bardzo traca kolor. HDPE to najtanszy zamiennik PCV ktore jest drozsze ale za to bardzo trwale dlatego okna plastikowe są z PCV a nie innego półproduktu. Zanim kupicie deske kompozytowa sprawdźcie jaki ma sklad. Jeszcze jedna ważna rzecz to ilosc mączki drzewnej - nigdy nie moze byc jej wiecej niz 50% gdyz w innym wypadku bwdzue bardzo krucha i jej właściwości oraz trwalosc bedzie duzo gorsza.
Deski z HDPE oraz te z wieksza zawartoscia mączki drzewnej to produkty w 99% Chińskie.

jarmin
|

zdecydowalem sie postawic na drewno ogrodowe altus w swoim ogrodzie, ktore pomimo tego ze jets wykonane z betonu zupelnie go nie przypomina! :)