Jesion - czy to drzewo dobre do ogrodu? Gatunki, odmiany, warunki uprawy i zastosowanie jesionu

2020-11-13 10:08
Jesion
Autor: GettyImages Znanych jest około 60 gatunków jesionu

Jesion należy do najczęściej spotykanych i najwyższych drzew rosnących w naszym kraju. Choć osiąga spore rozmiary i nie w każdym ogrodzie się zmieści, to jest ceniony w różnego rodzaju zadrzewieniach ze względu na niewielkie wymagania. Czy jesion nadaje się do ogrodu? Jakie odmiany jesionu wybrać?

W naszych warunkach klimatycznych pospolicie występują dwa gatunki jesionu: najczęściej spotykany jesion wyniosły (Fraxinus excelsior) oraz jesion pensylwański (Fraxinus pennsylvanica). Obok nich bardzo często także uprawiany jest w naszym kraju i spotykany w parkach jesion mannowy (Fraxinus ornus).

Czym wyróżniają się jesiony?

  • Jesion wyniosły jest osiągającym spore rozmiary, szybko rosnącym, długowiecznym drzewem (żyje do 250 lat) o cylindrycznej, wysoko na pniu tworzącej się koronie. Konary wznoszą się pod ostrym kątem, pień jest smukły, prosty i pokryty ciemnoszarą, matową korowiną. Dorasta do ponad 40 m wysokości i należy do najwyższych drzew występujących w naszym kraju. Liście jesionu wyniosłego są złożone - jeden liść tworzy od 7 do 11 par listków (o długości ok. 6 cm i szerokości 3 cm) ułożonych naprzeciwlegle i listek szczytowy – jest to tzw. liść nieparzystopierzasty. Charakterystyczne są też owoce – jednonasienne, podłużne, zebrane w grona, spłaszczone orzeszki ze skrzydełkiem umożliwiającym rozsiewanie przez wiatr. Wprawni obserwatorzy zauważą także inną charakterystyczną cechę jesionu wyniosłego – czarne zabarwienie pąków.
  • Jesion pensylwański, także bardzo często spotykany w Polsce, to szybko rosnące, duże drzewo (dorasta do 20 m wysokości) o okrągłej koronie, nisko rozwidlonej i z wiszącymi dolnymi gałęziami. Jego liście również są złożone, długości do 20-30 cm, a jesienią wcześnie przebarwiają się intensywnie na żółto i opadają. Jest to odporny i mało wymagający gatunek, który często sadzony jest przy drogach i w parkach.

Drzewa liściaste do ogrodu. Polecamy najładniejsze gatunki drzew >>>

Jakie warunki lubi jesion?

Jesion toleruje różne gleby, ale najlepiej rośnie w miejscach żyznych i wilgotnych, na stanowiskach słonecznych lub półcienistych (młode nasadzenia wolą półcień lub cień, starsze są światłożądne). Jesiony są także odporne na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia powietrza, przez co głównie sadzi się je w zieleni publicznej - przy ulicach oraz w parkach. Przez swoje znaczne rozmiary i często dość ekspansywny wzrost rzadko sadzone są w ogrodach. Na szczęście dla właścicieli ogrodów, w sprzedaży można znaleźć wiele atrakcyjnych, często nie osiągających dużych rozmiarów odmian wspomnianych wyżej gatunków jesionów.

Ciekawe odmiany jesionów do ogrodów przydomowych

W sprzedaży znajdziemy przede wszystkim liczne i ciekawe, ozdobne z liści lub oryginalnego pokroju odmiany jesionu wyniosłego, jesionu pensylwańskiego i jesionu mannowego. Warto zwrócić uwagę np. na odmiany o karłowym lub powolnym wzroście, które nie osiągają dużych rozmiarów.

Warto wspomnieć tu o takich odmianach jesionu wyniosłego, jak:

  • jesion wyniosły 'Nana' - małe drzewo o gęstej i zaokrąglonej, geometrycznej koronie, które zwykle oferowane jest w formie piennej. Docelowo osiąga około 4 m wys. i około 2,5-4,5 m szerokości. Liście są złożone, zielone. Preferuje stanowisko słoneczne lub półcieniste, jest tolerancyjny, co do gleby, ale najlepiej czuje się na glebach żyznych i wilgotnych. Stosowany jest głównie w nasadzeniach miejskich, ale z powodzeniem może także stanowić pojedynczy akcent ozdobny w małych ogrodach.

Drzewa na pniu - jak powstają. Najpopularniejsze odmiany drzew szczepionych na pniu >>>

  • jesion wyniosły 'Pendula' – ciekawy płaczący pokrój korony – gałęzie początkowo rosną poziomo, z czasem parasolowato zwisają ku ziemi; dorasta do 10 m wysokości i 8 m szerokości; lubi stanowiska słoneczne i półcieniste; nie ma specjalnych wymagań, ale lepiej rośnie na glebach żyznych i wilgotnych. Dobrze będzie prezentował w ogrodach na większej przestrzeni trawnika lub nad stawem.

Drzewa płaczące do ogrodu. Ciekawe odmiany drzew o zwisającym pokroju >>>

Ciekawe są także inne odmiany jesionu wyniosłego o ciekawych barwach lub kształtach liści, np. 'Allgold', 'Aurea', 'Argenteovariegata', 'Variegata' czy 'Diversifolia'.

Na uwagę zasługują z pewnością także ciekawe odmiany jesionu pensylwańskiego, o atrakcyjnym zabarwieniu liści. Jednym z najbardziej atrakcyjnych jest jesion pensylwański 'Aucubifolia'. Jest to szybko rosnące drzewo, o niezwykłym, atrakcyjnym zabarwieniu liści - są one błyszczące, jasnozielone, z licznymi żółtymi plamami lub czasem całe żółte (podobnie, jak liście zimozielonego krzewu - aukuby japońskiej), bardzo dekoracyjne, latem zielenieją. Zwykle dorasta do 10-20 m wysokości, ale często oferowany jest w formie szczepionej na pniu.

Niezwykle ciekawym i atrakcyjnym jesionem, który warto posadzić w ogrodzie jest dorastający do około 3-4 m wysokości jesion mannowy 'Meczek'. Zwraca uwagę przede wszystkim stożkowatymi, delikatnymi, puszystymi kwiatostanami, złożonymi z licznych, drobnych, białych kwiatów o nitkowatych płatkach. Dekoracyjna jest także korona drzewa - u starszych okazów niemal idealnie kulista, zwarta i silnie zagęszczona, przez co uważana za jedną najładniejszych odmian jesionu.

Przeczytaj też:

Jak sadzić drzewa i krzewy

Drzewa liściaste - czy znasz ich nazwy?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się to drzewo?
robinia
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE