Klony ozdobne - gatunki polecane do ogrodów: gdzie sadzić, warunki uprawy, jak pielęgnować

2018-06-18 12:01 Katarzyna Józefowicz

Klony ozdobne mogą być atrakcyjnym elementem ozdobnym ogrodu, szczególnie gdy wybierzemy gatunek lub odmiane o barwnych liściach. Poznaj najpopularniejsze gatunki klonów polecanych do sadzenia w ogrodach i dowiedz się, gdzie sadzić i jak je pielęgnować. Klony ozdobne do ogrodów.

Klony kojarzą się z wysokimi, okazałymi drzewami, które nadają się do sadzenia wzdłuż alei i w miejskich parkach. Istnieje jednak kilka gatunków klonów i ich odmian o bardziej kompaktowych rozmiarach, nadających się do uprawy w każdym, nawet małym ogrodzie. Ich piękne, często kolorowe liście, atrakcyjny pokrój lub niezwykła kora, mogą stać się jednym z mocniejszych akcentów dekoracyjnych ogrodu, dlatego warto przyjrzeć się tym ciekawym rośłinom nieco bliżej.

>>Przeczytaj też:

Klony ozdobne - uprawiane gatunki

Obecnie znanych jest około 150 gatunków klonów, ale w uprawie spotykanych jest tylko kilka z nich, w tym m.in.:

Poszczególne gatunki różnią się miedzy sobą wyglądem i wymaganiami, dlatego zanim zdecydujemy się na ich uprawę, musimy wiedzieć, czego oczekują.

Klony ozdobne - klon palmowy

Najbardziej popularny, najpiękniejszy i posiadający najwięcej wspaniałych odmian jest klon palmowy o atrakcyjnych, klapowanych, dłoniastych liściach. Jego niezwykle malowniczy pokrój idealnie pasuje do ogrodu japońskiego, ale doskonale sprawdza się też w ogrodzie nowoczesnym lub romantycznym. Klony palmowe szczególnie pięknie wyglądają nad wodą lub na tle górzystych wzniesień, o czym warto pamiętać, wybierając dla nich stanowisko.
Klon palmowy ma wiele atrakcyjnych odmian, różniących się między sobą pokrojem, wysokością oraz kształtem i barwą liści. Do ciekawszych należą:

  • 'Atropurpureum' (liście bordowe, wys. ok. 4-8m.),
  • 'Butterfly' (wys. o. 2-3 m.),
  • 'Bloodgood' (liście ciemnoczerwone, wys. 3-4 m.),
  • 'Crimson Queen' (liście bordowe, pokrój parasolowaty, wys. ok. 2 m.),
  • 'Garnet' (liście powcinane, czerwone, wys. ok. 2-3 m.),
  • 'Orange Dream' (pokrój wzniesiony, liście żółte, wys. ok. 4-5 m.),
  • 'Tsuma gaki' (barwa liści zmienna, wys. ok. 3 m.),
  • 'Dissectum Nigrum' (liście mocno powcinane, bordowe, pokrój parasolowaty, wys. ok.1,5-2 m.).

Niestety, klony palmowe mimo całego swojego piękna, nie w każdym ogrodzie sobie poradzą, gdyż są bardzo wymagające i niezbyt mrozoodporne. Najlepiej czują się na glebach ciepłych, wilgotnych, żyznych i próchniczych o lekko kwaśnym odczynie pH oraz na słonecznych lub półcienistych, zacisznych stanowiskach. Oczekują też podwyższonej wilgotności powietrza, dlatego dobrze rosną w pobliżu zbiornika wodnego. Nie powinny być jednak sadzone w chłodniejszych rejonach kraju, gdyż zimą łatwo przemarzają.

>>Przeczytaj też: Jak osłonić przed mrozem klon palmowy?

Klony ozdobne - klon japoński

Bliskim kuzynem klonu palmowego jest klon japoński. Oba gatunki są do siebie bardzo podobne, choć klon japoński posiada szersze i krótsze klapy liści. Nie może też pochwalić się tak wieloma ciekawymi odmianami co klon palmowy (najpopularniejsza to 'Aconitifolium' wys. ok. 10 m). Jest natomiast bardziej od niego odporny na mróz i lepiej znosi przejściową suszę.

Klony ozdobne - klon pensylwański

Zupełnie innymi walorami ozdobnymi może pochwalić się dorastający do 6-10 m wysokości klon pensylwański. Jego największą ozdobą jest ciekawa, zielonkawa, biało prążkowana kora oraz intensywnie żółte, jesienne zabarwienie liści. W młodym wieku drzewo jest dość wrażliwe na mróz i wymaga zimowego okrycia. Starsze egzemplarze lepiej radzą sobie z chłodem, mimo to powinny być uprawiane w cieplejszych rejonach kraju, na słonecznych i zacisznych stanowiskach oraz na żyznych, próchniczych i lekko wilgotnych glebach.

Klony ozdobne - klon strzępiastokory

Oryginalną i bardzo ciekawą korą może pochwalić się także klon strzępiastokory. Jego największą ozdobą jest czerwonawa lub pomarańczowo-brązowa kora, łuszcząca się obficie cienkimi, poskręcanymi pasami oraz przebarwiające się jesienią na czerwono duże liście. Drzewo wygląda bardzo dekoracyjnie i z pewnością zasługuje na uwagę, ale ponieważ osiąga duże rozmiary, nie w każdym ogrodzie się zmieści. Roślina preferuje półcień oraz żyzne, lekko wilgotne gleby i dobrze znosi niskie temperatury.

Klony ozdobne - klon polny

Kolejnym niezbyt wymagającym gatunkiem klonu jest klon polny. Drzewo osiąga wprawdzie duże rozmiary (może dorastać od 10 do nawet 20 m wysokości), ale posiada też kilka ciekawych odmian o bardziej kompaktowym pokroju (odmiany o jasnym zabarwieniu liści nie lubią pełnego słońca, które może je przypalać). Do ciekawszych należą m.in. 'Carnival' (liście białoobrzeżone, wys. 2-3 m), 'Nanum' (liście zielone, korona kulista, wys. 3-5 m), 'Pulverulentum' (liście zielone, biało nakrapiane, wys. ok. 4 m), 'Postelense' (liście żółtozielone, ogonki liściowe i młode pędy czerwone, wys. ok. 3 m).

Klony ozdobne - klon jesionolistny i klon pospolity

Najłatwiejsze w uprawie, mrozoodporne i mało wymagające są natomiast klon jesionolistny i klon pospolity (zwyczajny). Oba gatunki dobrze rosną w naszym klimacie i nie wymagają zimowego okrycia. Preferują żyzne, lekko wilgotne gleby oraz słoneczne lub półcieniste stanowiska. W naturze osiągają wprawdzie spore rozmiary, dorastając od 12-15 m (klon jesionolistny) do 30 m wysokości (klon pospolity), jednak posiadają kilka ciekawych i znacznie niższych odmian. Należą do nich m.in.:

  • klon pospolity: 'Globosum', 'Golden Globe', 'Novush', 'Tharandt', 'Paldiski', 'Crimson Sentry',
  • klon jesionolistny: 'Auratum', 'Kelly`s Gold', 'Elegans'. 'Aureomarginatum',  'Flamingo', 'Variegatum'.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE