Drzewa liściaste do ogrodu. Polecamy najładniejsze gatunki drzew

2018-04-17 12:40
Młode drzewa liściaste
Autor: Piotr Mastalerz Młode drzewka liściaste trzeba regularnie podlewać, a także nawozić do czasu, aż podrosną i dobrze się ukorzenią w ziemi, czyli zwykle przez kilka pierwszych lat po posadzeniu. W tym czasie kształtuje się także ich korony, usuwając gałęzie, które się krzyżują, rosną w niepożądanym kierunku lub są zbyt gęste. Projekt ogrodu: Olga Dobrowolska

Drzewa liściaste są ważnym elementem ogrodu. Gdy urosną, trudno je przesadzić. Dlatego podczas planowania ogrodu zastanów się, jakie gatunki drzew liściastych wybrać i gdzie je posadzić, żeby w przyszłości nie sprawiały kłopotu. Popularne drzew liściaste: przegląd.

Pomyśl, zanim posadzisz drzewa liściaste na działce

O tym, na jakie gatunki i odmiany drzew liściastych możemy sobie pozwolić, decyduje ilość miejsca na działce. Zanim posadzimy wybrane drzewo, trzeba się dowiedzieć, jaka będzie przybliżona średnica jego korony po kilkudziesięciu latach, oraz rozważyć, ile miejsca zajmą korzenie (przyjmuje się, że sięgają 50-100 cm poza zasięg korony; im większe drzewo, tym dalej). To pozwoli zorientować się, w jakiej odległości od budynku, ogrodzenia, basenu czy poprowadzonych pod ziemią instalacji powinno rosnąć wybrane przez nas drzewo.

Czytaj też: przesadzanie dużych drzew >>>

Drzewa posadzone przy tarasie
Autor: Piotr Gorączko Drzewo posadzone przy tarasie może zastąpić dach czy ogrodowy parasol. Tym bardziej że nie tylko daje cień, lecz poprawia również mikroklimat.

Drzewa liściaste w ogrodzie - plusy i minusy

Drzewa liściaste poprawiają mikroklimat – osłaniają przed palącym słońcem, powstrzymują wiatr, zwiększają wilgotność powietrza, dostarczają tlenu, zatrzymują kurz i zanieczyszczenia. Osłaniając ogród, zwiększają też poczucie prywatności i chronią przed hałasem.

Jeżeli jednak drzewa są zbyt duże, mogą sprawiać kłopot, szczególnie w małym ogrodzie. Niekiedy zabierają całe światło, pochłaniają też większość wody i substancji odżywczych z podłoża. Pod ich koronami wytrzymują tylko rośliny cieniolubne i mało wymagające.

Sprawdź też: co sadzić pod koronami drzew >>>

Drzewa do małego ogrodu

Także ludzie, użytkownicy zacienionego ogrodu, odczuwają pewien dyskomfort. Takich kłopotów można uniknąć, wybierając do niewielkiego ogrodu drzewa, których korony nawet po wielu latach nie przekroczą kilku metrów średnicy.

Wiele osób nie sadzi drzew liściastych w ogrodzie w obawie, że nic pod nimi nie urośnie. Tymczasem teren osłonięty ich koronami to dobre miejsce dla roślin cieniolubnych, które w naturze wchodzą w skład runa leśnego. Pod drzewami można też posadzić rośliny cebulowe takie jak cebulice, kokorycze, krokusy, przebiśniegi czy zawilce gajowe. Zakwitają wczesną wiosną, gdy promienie słońca docierają do ziemi przez bezlistne korony, a zamierają, kiedy na gałęziach pojawią się liście.

Drzew liściaste w ogrodzie
Autor: Piotr Mastalerz Drzewa to najlepsza oprawa ogrodu. W ich towarzystwie ładnie się prezentują inne rośliny. Projekt ogrodu: Olga Dobrowolska
Zdaniem eksperta

Drzewa liściaste jako element kompozycji ogrodu

Bardzo istotną sprawą w planowaniu ogrodu i ogrodowych kompozycji jest estetyka. Czasami wystarczy jeden wyjątkowo atrakcyjny egzemplarz drzewa, który stanie się centralnym punktem kompozycji. To jemu podporządkowane zostaną pozostałe jej elementy. Dobrym rozwiązaniem (choć nie zawsze możliwym) jest optyczne połączenie ogrodu z wysoką zielenią sąsiednich działek oraz położonymi dalej grupami wyniosłych drzew. Dzięki temu osoby przebywające w ogrodzie będą miały wrażenie, że otacza je rozległy teren, a przy tym powstanie dobre tło, na którym nasze drzewa będą się wyraźnie rysować.

Pamiętajmy, że drzewa liściaste przeznaczone do oglądania z bliska – a tak jest w małym ogrodzie – powinny być szczególnie efektowne. Możemy zdecydować się na drzewa o niezwykłym pokroju (kolumnowym, kulistym, stożkowym), szczególnie uformowanej koronie (zwisającej, parasolowatej), o liściach o wyjątkowym kształcie lub na drzewa o ładnie przebarwiających się liściach jesienią czy też obficie kwitnących i owocujących.

Sprawdź też: wierzba mandżurska w ogrodzie >>>

Drzewa liściaste, które mają zwarte korony o regularnym kształcie, wprowadzają do kompozycji ogrodu porządek – smukłe o pokroju kolumnowym są elementem dynamizującym, zaś te o kulistych czy parasolowatych koronach – statycznym i uspokajającym. Drzewa kwitnące tworzą nastrój romantycznej lekkości, a te, drzewa których liście przebarwiają się jesienią na złoto lub purpurowo, rozjaśniają otoczenie nawet w pochmurne i deszczowe dni.

Sadzenie i pielęgnacja drzew liściastych

Drzewa liściaste sprzedawane w donicach możemy sadzić przez cały sezon. Roślinę umieszczamy w dole (dwukrotnie większym niż jej bryła korzeniowa) wypełnionym ziemią ogrodową wymieszaną pół na pół z kompostem. Drzewo przywiązujemy do palika. Wokół pnia formujemy zagłębienie średnicy 40-60 cm, w którym po podlaniu i po deszczu będzie się gromadzić woda – dzięki temu nie odpłynie na boki, a przesiąknie do systemu korzeniowego. Aby zapobiec wyrastaniu chwastów, ziemię wokół posadzonego drzewa warto wyściółkować odkwaszoną korą, wiórami lub skoszoną trawą. Przez pierwsze lata uprawy drzewa trzeba podlewać i nawozić, później, kiedy korzenie roślin rozrosną się i będą penetrowały dużą powierzchnię, nie jest to konieczne. Można też poprawić kształt roślin, przycinając wybrane pędy.

Ładne i popularne drzewa liściaste do ogrodu

  • Klon palmowy dorasta do 10 m. Tworzy bardzo malowniczą, rozłożystą koronę. Uprawiane są odmiany o różnym zabarwieniu liści i sile wzrostu. Klon może rosnąć w słońcu i półcieniu w próchnicznej i dość wilgotnej glebie. Młode rośliny są wrażliwe na mróz.
  • Jarząb Koehnego (japoński) ma około 5 m. Ciemnozielone liście jesienią stają się czerwone. Białe kwiaty w luźnych, szerokich gronach rozwijają się w czerwcu, białe owoce (jadalne) dojrzewają w sierpniu. Dobrze rośnie w przeciętnej glebie. Te drzewa są  odporne na mróz i zanieczyszczenia powietrza.
  • Surmia bignoniowata i jej odmiana 'Aurea' mają 10 m, wymagają stanowiska słonecznego i osłoniętego od wiatru. Białe kwiaty, zebrane w rosnące pionowo kwiatostany, rozwijają się w lipcu i sierpniu. Owoce to długie torebki przypominające strąki.
  • Brzoza brodawkowata 'Youngii' to drzewo, które osiąga 6 m wysokości. Ma charakterystyczny pokrój, który zawdzięcza powyginanym, zwisającym gałęziom. Kora jest biała i gładka. Lubi stanowiska słoneczne lub cieniste.
  • Oliwnik wąskolistny dorasta do 5 m. Koronę ma nieregularną o powyginanych konarach. Miododajne, słodko pachnące kwiaty rozwijają się w czerwcu. Najlepiej rośnie w miejscach słonecznych i suchych. Lubi gleby wapienne, znosi lekkie zasolenie.
  • Jabłonie ozdobne (rajskie) mają kilka metrów wysokości. W maju drzewa pokrywają się masą białych lub różowych kwiatów, pod koniec lata dojrzewają dekoracyjne owoce. Najlepiej czują się w miejscach słonecznych, na glebach piaszczysto-gliniastych. Są odporne na mróz.
  • Buk pospolity 'Purple Fountain' dorasta do 8 m wysokości przy 3 m średnicy. Jesienią liście przebarwiają się na żółto. Najlepiej rośnie na glebach żyznych i umiarkowanie wilgotnych, w pełnym słońcu.
  • Wiśnie ozdobne dorastają do 10 m wysokości. W kwietniu i maju gałęzie obsypane są delikatnymi różowymi lub białymi, często pełnymi kwiatami. U niektórych odmian kwiaty przyjemnie pachną. Wiśnie lubią słońce, dobrze rosną w średnio żyznej glebie.
  • Magnolia pośrednia (magnolia Soulange’a) osiąga 8 m wysokości. Jej biało-różowe kwiaty rozwijają się przed rozwojem liści. Wymaga stanowiska słonecznego i zacisznego, gleb żyznych i lekko kwaśnych. Młode rośliny trzeba okrywać na zimę.
  • Jarząb pospolity kwitnie w maju i czerwcu, jesienią dojrzewają czerwone owoce. Wymagania glebowe ma niewielkie. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych.

Wideo: pielęgnacja drzew owocowych

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE