Domowa siłownia - gdzie i jak ją urządzić? PORADNIK
Siłownia w domu już dawno przestała być kaprysem. To - w wielu przypadkach - po prostu odpowiednia inwestycja w swoje zdrowie. Nic bowiem nie pomaga go utrzymać, jak regularny wysiłek fizyczny. Z pewnością pandemia COVID-19 również zweryfikowała podejście do ćwiczeń w domu. Ale czy do tego potrzebna jest ogromna przestrzeń? Gdzie najlepiej urządzić siłownię w domu? Radzimy, jak to zrobić.
Systematyczne uprawianie sportu wymaga sprzyjających warunków. Nawet codzienna gimnastyka jest przyjemnością tylko wtedy, kiedy mamy odpowiednią przestrzeń. Zdaniem wielu amatorów regularnego wysiłku fizycznego najlepiej ćwiczyć w osobnym pomieszczeniu. Dlaczego? Wbrew pozorom ćwiczenia siłowe wymagają skupienia. Jeżeli mają być rzeczywiście efektywne, migający włączony telewizor czy rozmowy z innymi domownikami tylko przeszkadzają. Lepiej oderwać się na chwilę od rytmu domowego życia. Specjalne pomieszczenie, czyli właśnie siłownia w domu, które urządzone jest zgodnie ze swoim przeznaczeniem, tworzy właściwą, sprzyjającą ćwiczeniom atmosferę.
Gdzie szukać miejsca na domową siłownię?
Argumentem za przeznaczeniem na siłownię osobnego pokoju jest też charakter sprzętów do ćwiczeń. Są ciężkie, trudno je przesuwać. Ustawienie ich na właściwych miejscach bez konieczności wyciągania hantli spod szafy to niewątpliwie wygoda. Nie są ozdobą sypialni ani tym bardziej salonu. Ich widok może się czasem kłócić z nastrojem domowników. Ustawiając stepper czy „wioślarza” w sypialni, ryzykujemy, że miejsce, które powinno być azylem spokoju, będzie wyglądało jak sala tortur, a jeśli zaniechamy ćwiczeń, zacznie nam się kojarzyć z wyrzutami sumienia.
Do ćwiczeń potrzebna jest swoboda ruchu. W sypialni, pokoju, łazience jest zwykle mnóstwo przedmiotów, które ją ograniczają. Ten problem znają ruchliwe dzieci, którym wciąż zdarza się o coś uderzyć lub coś strącić. W specjalnym pomieszczeniu przeznaczonym tylko do ćwiczeń nie ma ryzyka, że coś zniszczymy. Zwróćmy uwagę na to, że do solidnych ćwiczeń zakłada się buty sportowe. Podłoga w miejscu, w którym ćwiczymy, powinna być wytrzymała i odporna na uderzenia. Taka, która najlepiej sprawdza się w siłowni, raczej nie nadaje się do sypialni czy salonu. W osobnym pomieszczeniu po prostu pokrywamy podłogę tanią, ale odporną wykładziną.
Zobacz galerię zdjęć: Domowa siłownia
Autor: Elena Kloppenburg, Unsplash
Kawałek podłogi i trochę przestrzeni to także miejsce na mini siłownię. Joga czy pilates nie potrzebują dużych sprzętów
Polecany artykuł:
Polecany artykuł:
Osobna siłownia - w sypialni czy w garażu?
Jakie powinno być pomieszczenie na domową siłownię? Konieczne minimum swobody ruchu zapewni pomieszczenie o wymiarach 2,5 x 3 m. Oprócz odpowiedniej powierzchni siłownia w domu musi mieć dobrą wentylację (nawiewniki, kratka wywiewna). Otwarcie okna nie powinno być jedynym sposobem wpuszczania świeżego powietrza. Wynika to stąd, że przy sportach siłowych należy unikać przeciągów. Otwieranie okna zimą w czasie ćwiczeń jest wręcz niewskazane. Okno w siłowni jest ważne, o ile oferuje ćwiczącym przyjemny widok, i może być potrzebne, aby uniknąć w małym pomieszczeniu wrażenia zamknięcia.
Domowa siłownia w łazience?
Pasjonaci, którzy do ćwiczeń na siłowni podchodzą z wielką powagą i zaangażowaniem, wolą miejsce w piwnicy lub przy garażu niż obok łazienki lub sypialni. Przemawia za tym oddalenie od domowego rozgardiaszu. Pamiętajmy jednak, że taka izolacja może być czasami niebezpieczna. W razie wypadku trudniej będzie wezwać pomoc. Dla osób, które wolą ćwiczyć w bardziej domowej atmosferze, właściwym miejscem na siłownię może być pokój przy sypialni. Pamiętajmy jednak o hałasie, jaki często wiąże się z ćwiczeniami. Urządzając siłownię na drugiej kondygnacji domu, powinniśmy zainwestować w gumowe maty na podłodze – odstawianie sztangi może „zatrząść” stropem. Bliskość łazienki wcale nie jest taka istotna – idąc do siłowni, przebieramy się w sportowe ubranie, po powrocie bierzemy prysznic, ale to nie znaczy, że tuż obok potrzebujemy specjalnej łazienki.