Sala kinowa w domu: projekt. Jak urządzić pokój kinowy

2019-12-16 14:05

Projektujemy salę kinową w domu. Jeśli decydujemy się na umieszczenie kina domowego w osobnym (przeznaczonym wyłącznie do projekcji filmów), pomieszczeniu, mamy największe możliwości stworzenia idealnych warunków.Sprawdź, jak urządzić pokój kinowy.

sala kinowa w piwnicy
Autor: Piotr Mastalerz Sala kinowa w domu urządzona w piwnicy. Projekt domu i wnętrz: Jarosław Kubicki z zespolem cube architekci

Decydując się na salę kinową w domu w osobnym pomieszczeniu, ważne jest - jeszcze na etapie projektowania budynku - skupienie się nawet na szczegółach, bo w przyszłości to one zdecydują o komforcie oglądania ulubionych filmów czy słuchania muzyki. Jeżeli odpowiednio wcześnie powiemy architektowi o naszym zamiarze, będzie on mógł podjąć współpracę z firmami, które fachowo rozplanują i wyposażą salę kinową w domu. Najważniejsze jest wcześniejsze położenie instalacji kablowej. Profesjonalny instalator zapewni nam odpowiednie umiejscowienie poszczególnych elementów systemu kina domowego i przygotowanie pod niego okablowania.

Podstawowym warunkiem, aby pomieszczenie spełniało funkcję sali kinowej, jest dobra akustyka i wyciszenie. Jeśli chcemy urządzić w domu pokój telewizyjny, szukajmy projektów, które mają pokój sąsiadujący z salonem, ale z nim niepołączony. Orientacja takiego pomieszczenia względem stron świata nie ma właściwie żadnego znaczenia, gdyż okna i tak powinny być zasłaniane.

Sala kinowa w domu w piwnicy

Najlepszym pomieszczeniem na osobną salę kinową w domu będzie piwnica: łatwo ją zaciemnić (okna piwniczne są zazwyczaj małe, można zatem całkowicie odciąć światło dzienne), a solidne - zazwyczaj betonowe - ściany dobrze tłumią dźwięki; problemem może być jedynie jej wysokość. Jeśli nie jest to jednak możliwe, w innym miejscu też możemy stworzyć dość dobre warunki do oglądania filmów, musimy tylko pamiętać o skutecznym wygłuszeniu takiego pomieszczenia. Na jakość odtwarzanego dźwięku niekorzystnie wpływają pomieszczenia o gładkich, równoległych ścianach, zatem ściany w pokoju kinowym powinny być chropowate i nierównoległe.

Sala kinowa w domu: projekt

Zdaniem akustyków najgorszym rozwiązaniem jest sala kinowa w domu o zwielokrotnionych proporcjach (idealny prostopadłościan), w której szerokość jednej ze ścian jest równa jej wysokości, a druga jest na przykład dwukrotnie dłuższa. Powstający w głośnikach dźwięk - odbijając się wielokrotnie od ścian - nakłada się na siebie, tworzy pogłos lub falę stojącą, przez co nie nadaje się do słuchania. Jednak w sytuacji, kiedy projektujemy salę kinową od początku do końca, łatwo tego uniknąć. Ściany takiego pomieszczenia można wyłożyć specjalnymi matami wygłuszającymi lub tekturowymi opakowaniami po jajkach (najtańsze rozwiązanie). Alternatywą może być na przykład pokój kinowy na planie nieregularnego wielokąta.

pokój kinowy w domu
Autor: Piotr Mastalerz Miękkie obicia ścian oraz nierówny sufit rozbijają fale akustyczne i redukują pogłos w pokoju kinowym. Projekt domu: Michał Owadowicz

Dysponując osobnym pomieszczeniem na salę kinową w domu, które będzie służyć wyłącznie do celów projekcyjnych, możemy pozwolić sobie też na zastosowanie wszystkich elementów, które wpływają na jakość dźwięku i obrazu bez obawy, że nie będzie to wyglądało zbyt estetycznie. Możemy więc na przykład pomalować ściany w pokoju kinowym na ciemny kolor - choćby czarny, zaokrąglić rogi pomieszczenia, w narożnikach zainstalować piramidki rozpraszające ze specjalnej gąbki, która ograniczy odbicia dźwięku, zawiesić tkaninę na suficie (ważne jest, aby stanowił on jednolitą konstrukcję - sufit podwieszany nie jest dobrym rozwiązaniem) czy wytłumić ściany (na przykład przy pomocy specjalnej tapety).

Osobne pomieszczenie, o ile jest ono dość duże, daje też możliwość wyboru dowolnego zestawu kina domowego. Z powodzeniem możemy zainstalować w nim zarówno telewizor, jak i bardziej wymagający (odpowiednia odległość, lepsze zaciemnienie) projektor multimedialny z ekranem. 

Nasi Partnerzy polecają