Wybieramy odtwarzacz UHD Blu-ray. Najwyższej jakości filmy na BD

2019-12-16 13:31 Sebastian Malinowski
Blu-rey UHD 4K Samsung
Autor: materiały prasowe Samsung Rozdzielczość UHD 4K oznacza, że dzięki odtwarzaczowi Samsung Ultra HD Blu-ray zobaczysz czterokrotnie więcej szczegółów, niż w przypadku poprzednich odtwarzaczy Samsung

Kompletując zestaw kina domowego nie można zapomnieć o odtwarzaczu Ultra HD Blu-ray. Tylko taki sprzęt pozwala cieszyć się najwyższej jakości materiałami audio i wideo, a także oglądać filmy ze starszych płyt DVD, „klasycznych” płyt Blu-ray, oraz słuchać muzyki z krążków CD-Audio, SACD i plików MP3.

Filmy w rozdzielczości Ultra High Definition stają się coraz bardziej powszechne, ale aby delektować się świetnym dźwiękiem i obrazem, trzeba zakupić odtwarzacz płyt UHD Blu-ray, telewizor 4K oraz zestaw głośników. Obserwując dynamiczny rozwój serwisów strumieniujących wideo, można się zastanawiać, czy zakup odtwarzacza Blu-ray ma jeszcze sens. Mimo że streaming to bardzo wygodna forma dostępu do filmów online, to jednak nie gwarantuje ona najwyższej jakości oglądanego materiału. W porównaniu do tego, co oferują serwisy strumieniujące, wideo i audio pochodzące z płyty Ultra HD Blu-ray nadal nie mają sobie równych. Oglądając film w domowym zaciszu można się poczuć jak w sali kinowej.

Co zyskujemy wybierając standard UHD

Odtwarzacz UHD Blu-ray to przede wszystkim rozrywka na najwyższym możliwym poziomie, niezależna od przepustowości łącza internetowego oraz bez stratnej kompresji. Płyta oprócz doskonałych parametrów obrazu i dźwięku, daje dostęp do materiałów nieosiągalnych w serwisach strumieniujących wideo, np. do specjalnych wydań kolekcjonerskich, scen usuniętych z końcowej wersji filmu, alternatywnych zakończeń, różnych wersji dubbingu, dodatkowych materiałów takich jak wywiady z twórcami i aktorami itd.

Decydując się na odtwarzacz UHD Blu-ray zyskujemy także dodatkowe funkcje, np. możliwość strumieniowania muzyki ze smartfona, korzystania z technologii DLNA pozwalającej odtwarzać pliki wideo zgromadzone na dysku sieciowym (NAS), a np. dzięki funkcji MiraCast można jednocześnie oglądać obraz na ekranie urządzenia mobilnego oraz telewizora. Odtwarzacz Ultra HD Blu-ray zapewnia również wsteczną zgodność ze starszymi formatami płyt, co pozwala cały czas korzystać ze zgromadzonej kolekcji płyt audio i wideo. Dodatkowo urządzenia te mogą łączyć się bezprzewodowo z internetem i pobierać aktualizacje oprogramowania.

Odtwarzacz Blu-ray UHD: podstawowe parametry

Wybór odtwarzacza Blu-ray UHD nie jest bardzo skomplikowany. Mimo to, aby zbudować kino domowe z prawdziwego zdarzenia, warto jest poznać najważniejsze informacje na temat samej technologii oraz funkcjach, w jakie powinien być wyposażony dobry odtwarzacz.

Płyty Ultra HD Blu-ray korzystają z tej samej technologii, co „tradycyjne” nośniki Blu-ray, różnią się jednak pojemnością, co pozwala zmieścić film cztery razy lepszej jakości niż na dotychczasowym krążku Blu-ray. Oprócz pojemności 50 GB (wykorzystywanej na tradycyjnych dwuwarstwowych Blu-ray), dostępna jest nowa pojemość UHD 66 GB (dwie warstwy) oraz 100 GB (trzy warstwy). Prędkość bitowa może osiągać nawet 128 Mbit/s, co w połączeniu z zastosowaniem kodeka HEVC pozwala uzyskać obrazu i dźwięk o najwyższej jakości (im wyższy bitrate, tym obraz jest bardziej szczegółowy).

Format UHD Blu-ray oferuje rozdzielczość 3840×2160 zamiast dotychczasowej 1920×1080, dostępnej na zwykłych płytach Blu-ray (płyty DVD oferują tylko 720×576). Oprócz wyższej rozdzielczości, filmy zapisane w nowym standardzie mają szerszą paletę kolorów, obsługują technologię HDR, oraz wykorzystują najnowsze systemy dźwięku przestrzennego Dolby Atmos i DTS: X. Obraz odtwarzany jest bardzo płynnie z prędkością 48 lub nawet 60 klatek na sekundę.

Odtwarzacze tego typu nośników optycznych są stosunkowo niedrogie, natomiast za najnowszy film w wysokiej jakości 4K UHD Blu-ray trzeba zapłacić więcej. Nowości kosztują ok. 140 zł, za ten sam tytuł na zwykłej płycie Blu-ray zapłacimy 70 zł, a wersja DVD kosztować będzie już tylko 40 zł. Popularnymi producentami odtwarzaczy Blu-ray są firmy: Sony, Panasonic, LG, Samsung i Philips. Współczesne modele są kompatybilne wstecz i pozwalają odtwarzać audio i wideo również z płyt CD, DVD i BD.

Standardy dźwięku przestrzennego

Jeśli poszukujemy najwyższej jakości dźwięku to również, zdecydowanie najlepszym wyborem jest płyta UHD BD. Wybierając odtwarzacz Blu-ray do kina domowego, należy upewnić się, jakie obsługuje standardy dźwięku. Filmy na płytach UHD Blu-ray zapisywane są z dźwiękiem Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby True HD, DTS, DTS-HD, LPCM, a coraz częściej dostępne są najnowsze technologie dźwięku przestrzennego DTS:X i Dolby Atmos, które pozwalają cieszyć się efektami audio identycznymi z kinowym oryginałem. Aby odtworzyć dobrej jakości dźwięk potrzebny będzie przynajmniej wielogłośnikowy soundbar, a najlepszym wyborem będzie porządny zestaw kina domowego.

Wybieramy odtwarzacz Blu-ray: ważne funkcje dodatkowe

Odtwarzacze Blu-ray, w zależności od kategorii cenowej, mogą być wyposażone w wiele dodatkowych funkcji, pozwalających uzyskać doskonałą jakość obrazu i dźwięku. Poniżej prezentujemy te najważniejsze:

  • Obsługa standardu DLNA

Przeznaczona do odtwarzania multimediów przesyłanych pomiędzy urządzeniami podłączonymi do domowej sieci. Pozwala udostępniać filmy i muzykę przechowywaną, np. na dysku domowego serwera NAS.

  • Skalowanie 4K

Funkcja podnoszenia jakości odtwarzanego wideo ze standardowych płyt DVD i Blu-ray do jakości UHD. Dzięki niej uzyskujemy obraz o znacznie poprawionych parametrach, ostrzejszy i bardziej realistyczny.

  • Obsługa HDR (High Dynamic Range)

Technologia ta zwiększa jasność, poszerza paletę kolorów i zakres tonalny oraz sprawia, że obraz jest bardziej naturalny i szczegółowy. Dostępne formaty szerokiego zakresu dynamiki to HDR10, HDR10+, Dolby Vision i HLG. W połączeniu z rozdzielczością UHD, HDR maksymalnie zwiększa realizm wyświetlanego obrazu, zakres i głębia wyświetlanych kolorów.

  • Obsługa Wi-Fi

Umożliwia odtwarzanie multimediów z internetu, dostęp i bezpośrednie wyświetlanie treści z innych urządzeń cyfrowych połączonych z domową siecią lokalną oraz pobieranie aktualizacji oprogramowania sterującego urządzeniem.

  • Wyświetlanie obrazu 3D

Umożliwia oglądanie filmów trójwymiarowych. Oprócz odtwarzacza potrzebny jest telewizor z funkcją 3D oraz specjalne okulary.

  • Obsługa wysokiej jakości audio

Jeśli chcesz używać odtwarzacza Blu-ray do słuchania muzyki, wybierz model obsługujący płyty nagrane w formacie SACD (Super Audio Compact Disc), na których muzyka zapisana jest w wysokiej jakości 192 kHz/24 bity.

  • Funkcja Smart View

Pozwala na odtworzenie filmu z krążka BD na ekranie smartfonu oraz używanie telefonu jako pilota zdalnego sterowania.

  • Poszerzona paleta barw

Pozwala uzyskać większą liczbę odcieni i realistyczne odwzorowanie kolorów.

  • MiraCast

Jednoczesne odtwarzanie obrazu na ekranie urządzenia mobilnego oraz telewizora.

  • Interfejs Bluetooth

Umożliwia sparowanie odtwarzacz Blu-ray ze smartfonem, słuchanie muzyki z serwisów online, zdalne wybieranie utworów i regulację głośności.

Jakie formaty obsługuje odtwarzacz Blu-ray

Dobry odtwarzacz Blu-ray powinien obsługiwać jak najwięcej popularnych formatów plików audio, wideo oraz zdjęć. Standardy dotyczące filmów to przede wszystkim Blu-ray, Blu-Ray 3D, DivX, Xvid, AVI, WMV, AVCHD, MP4, MOV, MTS, ASF i MKV. Dobrze by odtwarzacz akceptował wszystkie standardy płyt: DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD-R/RW, BD-R, BD-RE, DVD-Video, krążki z muzyką CD-Audio, SACD, DVD Audio oraz pliki MP3, AAC, WMA, WAV, FLAC. Zdjęcia najczęściej zapisywane są w formatach JPEG, PNG, GIF i BMP.

Podłączamy odtwarzacz Blu-ray: komplet niezbędnych złączy

Odtwarzacz Blu-ray trzeba podłączyć do amplitunera lub telewizora, dlatego przed wyborem urządzenia należy sprawdzić, w jaki zestaw gniazd wyposażone jest urządzenie. Podstawowym interfejsem jest HDMI, przeznaczony do transmisji obrazu oraz dźwięku. Dla zwolenników wysokiej jakości audio niezbędne jest wyjście optyczne, do obsługi funkcji sieciowych niezbędny jest port Ethernet oraz moduł Wi-Fi pracujący w standardzie 802.11ac. Oba umożliwiają połączenie odtwarzacza z routerem i komunikację z internetem (np. w celu aktualizacji oprogramowania sterującego) oraz dostęp do danych zgromadzonych na dyskach NAS, Dropbox czy do serwisów np. YouTube czy Netflix. Nie może zabraknąć portów USB, dzięki którym będzie można odtwarzać filmy z nośników zewnętrznych, przydają się również wyjścia analogowe RCA i RS-232C, liniowe wyjście audio oraz wyjście słuchawkowe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE