Smart TV, czyli inteligentny telewizor. Tizen, Android TV, webOS czy My Home Screen?

2019-06-13 14:42

Telewizor wyposażony w smart TV to centrum dowodzenia domową rozrywką. Podłączony do internetu oferuje dostęp do serwisów VOD, YouTube`a, Facebooka, Twittera, pozwala rozmawiać ze znajomymi przez Skype`a, przeglądać strony WWW i grać w gry.

Smart TV
Autor: Gettyimages Telewizory Smart TV oferują dostęp do olbrzymiej bazy filmów i treści wideo, z których możemy korzystać bezpłatnie, np. YouTube, jak i płatnych, np. Netflix, czy HBO GO. Telewizor smart TV umożliwia przeglądanie stron internetowych i korzystanie z social media (Twitter, Facebook)

Technologia smart TV pozwala wykorzystać odbiornik nie tylko do oglądania telewizji, filmów z odtwarzacza Blu-ray czy grania na konsoli. System operacyjny telewizora za pośrednictwem internetu daje dostęp do wielu aplikacji, usług VOD, serwisów społecznościowych, a także do prostych gier. Jest przy tym intuicyjny i umożliwia wygodne wyszukiwanie treści online. W zależności od producenta sprzętu, wyróżnić można cztery systemy:

  • Tizen z interfejsem Smart Hub (Samsung),
  • Android TV (Sony, Sharp, Philips),
  • webOS (LG),
  • My Home Screen (Panasonic).

Charakterystyki wszystkich tych rozwiązań opisujemy w dalszej części tego artykułu. Aby bezstresowo cieszyć się z dobrodziejstw smart TV, wymagane jest łącze o dużej przepustowości. Urządzenie smart TV można podłączyć do internetu za pośrednictwem domowej sieci Wi-Fi lub LAN.

Smart TV: telewizor Samsung RU8002
Autor: materiały prasowe Samsung RU8002 łączy świetną jakość obrazu, sprawny system Smart TV z ogromnym wyborem aplikacji, teraz z aplikacją Apple TV i wsparciem AirPlay 2, oraz minimalistyczny design. Dzięki temu możemy cieszyć się ulubioną rozrywką w nowym wydaniu

Smart TV: usługi audio i wideo na życzenie

Najatrakcyjniejsza funkcjonalność, jaką oferuje smart TV jest dostęp do darmowych i płatnych usług VOD (Video on Demand) czyli wideo na życzenie. Gdy w tradycyjnej telewizji nie ma nic ciekawego, możemy skorzystać z serwisów CANAL+, Netflix, Ipla, Kinoplex, Player, Showmax, HBO GO, Prime Video czy YouTube, oferujących bogatą kolekcję filmów, seriali i programów na żądanie.

Przeczytaj też:

Ogromną zaletą korzystania ze smart TV jest wygoda. Zamiast oglądać film na laptopie czy pececie, możemy cieszyć się najwyższą jakością audio i wideo, siedząc wygodnie na sofie przed dużym ekranem telewizora. Zwolennicy cyfrowej muzyki z pewnością korzystać będą z serwisów Spotify, Tidal czy Deezer, które również dostępne są na platformie smart TV.

Smart TV: komunikacja i serwisy społecznościowe

Kolejną zaletą smart TV jest możliwość używania telewizora do komunikacji online. W jego systemie zainstalować można takie aplikacje jak Skype, Facebook czy Twitter. Za pomocą komunikatora Skype można na dużym ekranie prowadzić wideorozmowy z rodziną i przyjaciółmi. Do dyspozycji jest też dostęp do serwisów społecznościowych, poczty e-mail, przeglądarki stron WWW, a nawet bankowości online. Część aplikacji jest preinstalowana fabrycznie. Dodatkowe pozycje należy pobrać za darmo ze sklepu internetowego producenta.

Jeśli nie posiadasz Smart TV możesz korzystać z wielu funkcjonalności tego rozwiązania dzięki nowoczesnemu dekoderowi BOX - dzięki temu nie musisz wymieniać całego telewizora.

Obsługa interfejsu smart TV

Pod względem wygody obsługi, telewizorom wciąż daleko do komputera czy tabletu. Sterowanie może być frustrujące, gdy do dyspozycji jest wyłącznie tradycyjny pilot, umożliwiający przesuwanie kursora po wirtualnej klawiaturze za pomocą strzałek. Wpisanie jakiegokolwiek tekstu jest wtedy żmudne i czasochłonne. Nowsze rozwiązania oferują klawiaturę fizyczną, która bardzo ułatwia obsługę systemowego interfejsu. Nie zmienia to faktu, że korzystanie np. z internetu jest bardziej skomplikowane niż na komputerze.

Wieloma telewizorami można też sterować za pomocą komend głosowych albo za pośrednictwem urządzeń mobilnych (smartfon lub tablet). Inną możliwością jest kontrolowanie telewizora za pomocą gestów pilotem. Można w ten sposób przełączać kanały, czy zmieniać poziom głośności.

Samsung - system Tizen z interfejsem Smart Hub 

Interfejs Smart Hub systemu Tizen jest bardzo estetyczny i intuicyjny. Działa płynnie, zapewniając szybki dostęp do usług online. Pod ręką są zawsze ostatnio oglądane elementy, menu ma kształt animowanego paska wypełnionego miniaturkami, za pomocą których można uruchamiać ulubione aplikacje i zmieniać opcje. Zawartość paska można dowolnie aranżować i dodawać własne elementy. Smart Hub udostępnia kilkaset aplikacji m.in. do oglądania wideo, słuchania muzyki, komunikacji, przeglądania wiadomości czy sprawdzania prognozy pogody. System Tizen umożliwia synchronizację odbiornika z urządzeniami mobilnymi Samsunga. Dzięki aplikacji Smart View, smartfon lub tablet mogą posłużyć jako wygodny pilot do telewizora. Możliwe jest też przesyłanie multimediów i obsługa za pośrednictwem poleceń głosowych.

LG - system webOS

Menu webOS wyświetlane jest w dolnej części ekranu i składa się z czytelnych kolorowych kafelków, których kolejność można modyfikować. Każdy z nich reprezentuje inny element lub funkcję np. uruchamia zainstalowaną aplikację czy wybiera podłączone do telewizora urządzenie. System umożliwia instalowanie wielu popularnych aplikacji, a jego działanie jest bardzo płynne. Możliwe jest też szybkie zmienianie parametrów audio i wideo, oraz obsługa za pomocą specjalnego pilota Magic Remote, oferującego sterowanie gestami. WebOS dzięki swojej przejrzystości i intuicyjności jest dobrym wyborem dla seniorów. Funkcja sterowania głosem (z rozpoznawaniem mowy naturalnej) sprawia, że korzystanie z systemu jest dziecinnie proste, a funkcja Magic Zoom jak wirtualna lupa pozwala błyskawicznie powiększyć wybrany fragment ekranu.

Sony, Sharp, Philips - system Android TV 

Znany ze smartfonów i tabletów system firmy Google, podobnie jak w przypadku urządzeń mobilnych, oferuje największą ilość aplikacji, jakie możemy zainstalować na telewizorze. Fakt ten z pewnością docenią zwolennicy gadżetów i nowinek technicznych. Interfejs Android TV, w zależności od producenta telewizora może się różnić wyglądem. Użytkownicy mogą skorzystać ze specjalnych wersji aplikacji i gier dostępnych w sklepie Google Play. Są one dostosowane do dużych przekątnych ekranu i obsługi za pomocą pilota. System umożliwia również przesyłanie multimediów pomiędzy urządzeniami z Androidem. OS firmy Google może przytłaczać ilością dostępnych funkcji i opcji konfiguracyjnych. Mniej wymagające osoby, które chcą korzystać tylko z podstawowych funkcjonalności smart TV mogą się poczuć w tym gąszczu nieco zagubione.

Panasonic - system My Home Screen

My Home Screen powstał na bazie systemu Firefox OS. Po uruchomieniu wita użytkownika bardzo minimalistycznym interfejsem, na którym widoczne są zaledwie trzy ikony, odpowiedzialne za kanały TV, aplikacje i urządzenia. Oczywiście zestaw ten można dowolnie rozszerzać o własne skróty do ulubionych usług, programów telewizyjnych czy ustawień. Podstawowe zalety systemu Panasonica to szybkość działania i estetyczny, dopracowany wygląd. Minusem jest z kolei mały wybór aplikacji możliwych do zainstalowania. My Home Screen obsługuje polecenia głosowe, ale komend należy nauczyć się na pamięć.

Granie na Smart TV

Telewizor Smart TV nie zastąpi konsoli do gier, takiej jak Xbox One czy Sony PlayStation. Mniej wymagający użytkownicy znajdą tu jednak spory wybór gier znanych ze smartfonów np. Tetris, Pac-Man, Angry Birds. Podczas zabawy do sterowania używa się pilota lub smartfona. Obsługę może ułatwić podłączenie do telewizora dodatkowej klawiatury i myszy bezprzewodowej. Innym dodatkiem, jaki warto dokupić jest kamerka.

Czy jesteś prawdziwym fanem telewizji?

Pytanie 1 z 10
Z jakiego programu pochodzi ten kadr?
Zdjęcie
Nasi Partnerzy polecają