Jaki kupić telewizor? Poznaj parametry i wybierz telewizor najlepszy dla siebie

2019-06-12 15:16

Zakup telewizora to inwestycja na wiele lat. Jeżeli chcesz długo cieszyć się nowym nabytkiem, podejmij przemyślaną decyzję. Zastanawiając się jaki kupić telewizor, nie sugeruj się reklamami czy tym, co poleca sprzedawca w sklepie. W naszym poradniku podpowiemy, na co zwracać uwagę, dokonując wyboru wymarzonego sprzętu.

Samsung QLED Q85
Autor: materiały prasowe Telewizor z linii QLED marki Samsung wyłączony „upodobni się” do otoczenia, np. krajobrazu za oknem. Wystarczy zrobić jego zdjęcie smartfonem i przesłać je do urządzenia (funkcja Ambient). Ekran ma ponad miliard odcieni kolorów, funkcja Q Contrast sprawi, że zobaczysz każdy szczegół filmu nawet przy pełnym oświetleniu w pokoju. Na zdj. model QLED Q85

Kupno odbiornika TV to nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla osoby, która nie śledzi rynku i pojawiających się co chwila nowości. Do wyboru mamy wielu producentów oferujących modele telewizorów, różniące się rozmiarami ekranu, parametrami, dostępnymi funkcjami, zastosowanymi technologiami i oczywiście ceną. Aby zakup okazał się dobry, należy podjąć świadomą decyzję. W tym celu trzeba najpierw poświęcić odrobinę czasu, aby dowiedzieć się, na co zwracać uwagę i które parametry są istotne. Przyswoiwszy tę wiedzę, ze spokojem będzie można przejść do oferty sklepów z elektroniką i wytypować telewizor idealny dla siebie.

Przekątna ekranu dostosowana do pomieszczenia

Pierwszą ważną rzeczą jest dopasowanie rozmiarów telewizora do pokoju, w którym będzie zainstalowany. Mówi się, że im większy będzie TV, tym lepiej. Należy jednak pamiętać, że źle będzie wyglądał zarówno zbyt mały telewizor w wielkim salonie, jak i ogromny odbiornik w malutkiej sypialni. Jego przekątna musi być dopasowana do wielkości pomieszczenia, a ekran umieszczony w odpowiedniej odległości od sofy czy kanapy. Przyjmuje się, że dla telewizora 42-calowego minimalna odległość od oczu widza do wyświetlacza powinna wynosić ok. 1,5 m, przy 50 calach powinny to być najmniej 2 m, a przy 66 calach – 2,5 m. Wzrok powinien obejmować cały ekran bez konieczności rozglądania się. Nie należy też zapominać, że telewizor to element wyposażenia, który musi pasować do wystroju salonu. Obecnie w Polsce największą popularnością cieszą się telewizory o przekątnej 55 cali. Jest to optymalny wybór do przeciętnego mieszkania w bloku.

telewizor XG95 Sony
Autor: materiały prasowe Elementem wyróżniającym serię XG95 Sony na tle typowych telewizorów LCD jest technologia X-Wide Angle†, dzięki której jakość obrazu nie zależy od kąta oglądania. Wyposażenie tego telewizora obejmuje też Tryb kalibracji aplikacji Netflix, pozwalający oglądać obraz zgodnie z intencją reżysera, technologię X-Motion Clarity, zapewniającą bezkonkurencyjną płynność ruchu przy oglądaniu sportu, oraz technologię Acoustic Multi-Audio, stanowiącą źródło doskonałego dźwięku

Jaki kupić telewizor: różne typy paneli i rodzaje podświetlania

Rodzaj ekranu to najważniejsza z cech charakteryzujących telewizor. Aktualnie można kupić odbiorniki wyposażone w wyświetlacze LCD/LED, QLED (Quantum Dot) i OLED.

  • Telewizor LCD/LED

Najstarsza i najczęściej spotykana technologia to LCD/LED. Do wyboru są tutaj dwa typy matryc: ISP i VA. Wyświetlacz IPS nie zapewnia idealnej czerni i kontrastu, ale za to oglądany obraz jest bardzo dobrej jakości pod różnymi kątami. Telewizory z matrycą VA cechują się lepszą czernią i kontrastem, ale mają gorsze kąty widzenia (idealny obraz jest widoczny tylko, gdy siedzimy frontem do ekranu). Panel podświetlany jest diodami LED (w starszych konstrukcjach były to świetlówki, które zajmowały dużo miejsca i sprawiały, że telewizor był grubszy). Diody mogą być rozmieszczone na całej płaszczyźnie za ekranem (Full LED – lepsza jakość obrazu) lub tylko na jego krawędziach (Edge LED – nieco gorsza jakość obrazu). Zaletą technologii LED jest niższa cena sprzętu oraz szeroki wybór przekątnych – od małych po bardzo duże.  

  • Telewizor LCD/QLED

Telewizory klasy wyższej LCD/QLED są rozwinięciem technologii LED. Dzięki zastosowanej dodatkowej warstwie nanokryształów (kropek kwantowych Quantum Dot), urządzenia te emitują światło o czystej barwie. Potrafią dużo wierniej odwzorowywać kolory, mają lepszy kontrast i wyższą jasność – parametr istotny dla osób, które będą oglądać telewizję za dnia, w niezaciemnionych pomieszczeniach. Wyświetlacze QLED dostępne są w wielu różnych rozmiarach i są trwałe.

OLED 8K (model 88Z9)
Autor: materiały prasowe Firma LG Electronics poinformowała, że czerwcu br. rozpocznie w Korei Południowej przedsprzedaż pierwszego na świecie telewizora OLED 8K (model 88Z9). W Europie telewizor ten pojawi się w sprzedaży w trzecim kwartale 2019 r. Telewizor OLED 8K jest największym telewizorem z matrycą organiczną w ofercie LG. Zastosowano w im matrycę OLED zawierającą pond 33 miliony pikseli emitujących światło, która pozwala na uzyskanie najwierniejszego odwzorowania kolorów widocznych pod każdym kątem, a także nieskończenie dużego kontrastu i prawdziwej czerni. Dzięki rozdzielczości 8K Ultra HD (7680 x 4320), 88-calowy telewizor zapewnia wyjątkową ostrość obrazu, zawierającego 16-krotnie więcej pikseli niż przy rozdzielczości FHD i czterokrotnie więcej niż przy rozdzielczości UHD.
  • Telewizor OLED

Najnowocześniejsze obecnie telewizory klasy OLED wyposażone są w panele wykorzystujące organiczne diody LED, które same emitują światło. Ich ogromną zaletą jest doskonałe odwzorowanie czerni, idealny kontrast, płynność i reprodukcja kolorów. Wyświetlacze OLED pozwalają wygodnie oglądać obraz pod różnym kątem, nie generują zniekształceń, są energooszczędne, a ich obudowa może być bardzo cienka i smukła. Matryce tego typu mają dodatkowo bardzo krótki czas reakcji. Parametr ten jest ważny przede wszystkim dla graczy. OLED-y dostępne są w telewizorach 55-calowych i większych. Wadą tej technologii jest niższy poziom jasności, co negatywnie wpływa na jakość wyświetlanego obrazu w pomieszczeniach dobrze oświetlonych (za to genialnie sprawdzają się podczas nocnych seansów). Innym mankamentem jest stopniowe wypalanie się paneli. Kupując tego typu telewizor, warto jest wybierać pośród modeli wyprodukowanych nie wcześniej jak w 2018 roku. Ceny odbiorników tego typu są najwyższe.

telewizor C76 TCL
Autor: materiały prasowe W sztuczną inteligencję (AI), system Android 7.0, technologię WCG i HDR PRO został wyposażony telewizor z soundbarem z serii 4K C76 marki TCL. Jego ekran nie ma ramek, idealnie wpasuje się w aranżację każdego salonu

Jaki kupić telewizor: wysoka rozdzielczość

Kolejnym istotnym parametrem jest rozdzielczość. Im wyższa, tym więcej detali zobaczymy na ekranie. Obecnie za standard zapewniający najlepszą ostrość i klarowność obrazu przyjmuje się rozdzielczość 4K Ultra HD (3840x2160 pikseli). Rozważanie zakupu telewizora o niższej rozdzielczości Full HD (1920x 1080 pikseli) ma sens wyłącznie, gdy nie mamy wysokich wymagań lub po prostu brakuje nam funduszy.

Należy pamiętać, że sygnał nadawany jest standardowo w jakości Full HD. Aby w pełni wykorzystać możliwości telewizora Ultra HD, trzeba zdecydować się na płatne usługi premium serwisów VoD strumieniujących wideo w 4K (dostępne za pośrednictwem Smart TV, np. Netflix, Showmax czy HBO GO). Innymi sposobami na uzyskanie najwyższej jakości obrazu są podłączenie konsoli do gier (modele PlayStation 4 Pro, Xbox One X) lub odtwarzacza Blu-ray 4K UHD.

Wybierając telewizor 4K warto wiedzieć, że od jakiegoś czasu na rynku dostępne są tańsze odbiorniki, które spełniają minimalne wymogi standardu Ultra HD, ale oferują znacznie gorsze parametry techniczne. W porównaniu do pełnoprawnych wyświetlaczy 4K RGB, ekonomiczne matryce IPS RGBW telewizorów „prawie 4K” zawierają o wiele mniej subpikseli, co znacznie pogarsza jakość wyświetlanego obrazu. Ich niewątpliwą zaletą jest niższa cena.

Ekran LCD z serii Aquos marki Sharp
Autor: materiały prasowe Ekran LCD z serii Aquos marki Sharp ma rozdzielczość aż 8K. Został nagrodzony prestiżową nagrodą EISA 2018/19 za nowatorskie rozwiązania. Ekran z powodzeniem może pełnić funkcję telewizora

Jaki kupić telewizor: odświeżanie obrazu

Wybierając nowy telewizor powinno się sprawdzać parametr częstotliwości odświeżania obrazu (liczbę klatek obrazu wyświetlanych w ciągu sekundy). Im wyższa jest ta wartość, tym lepsza płynność ruchu i mniejsze smużenie w dynamicznych scenach akcji lub podczas transmisji sportowych. Modele dostępne na rynku oferują odświeżanie na poziomie od 60 Hz (spotykane już tylko w tanich modelach) do 300 Hz. Aby obraz w najnowszych grach na konsole był ostry i płynny, a odbiór filmów z odtwarzacza Blu-ray komfortowy, niezbędny będzie telewizor z odświeżaniem przynajmniej 120 Hz.

Technologia HDR w telewizorach 4K

Zastosowanie w telewizorach 4K technologii HDR (High Dynamic Range) ma za zadanie poszerzyć paletę kolorów i zakres tonalny oraz sprawić, że obraz będzie jeszcze bardziej naturalny i szczegółowy. Do wyboru są obecnie cztery formaty: HDR10, HDR10+, Dolby Vision i HLG, stosowane przez różnych producentów sprzętu. High Dynamic Range zapewnia dodatkowe wrażenia wizualne (zwłaszcza w grach), za którymi idą spore wymagania sprzętowe oraz wyższa cena. Tańszy model telewizora nawet, gdy w jego oznaczeniu widnieje napis „HDR” nie będzie w stanie wygenerować efektu odpowiednio wysokiej jakości. Technologia ta jest godna polecenia dla wszystkich fanów krystalicznego obrazu, którzy dysponują większym budżetem na zakup urządzenia LCD lub OLED z wyższej półki.

telewizor Krüger & Matz
Autor: materiały prasowe Cyfrowy tuner, rozdzielczość ekranu 4K i funkcja Smart TV są głównymi właściwościami modelu KM0265UHD-S marki Krüger & Matz
Warto wiedzieć

Odległość od telewizora

Nowoczesne telewizory nie wymagają już tak dużych odległości widza od ekranu jak kiedyś. Nadal jednak komfort oglądania programu zależy od odpowiedniej odległości od ekranu i od właściwego oświetle-\nia. Optymalna odległość widza od ekranu zależy od rozdzielczości obrazu, a dokładnie od liczby linii wyświetlanego obrazu (N). Są trzy popularne wartości rozdzielczości pionowej: SDTV – N = 576 linii, HDTV – N = 720 linii, HDTV – N = 1080 linii. Informację o rozdzielczości obrazu telewizora znajdziesz w instrukcji. Upraszczając, odległość minimalną i maksymalną (aby nie tracić drobnych szczegółów obrazu) od ekranu można policzyć. Najpierw trzeba zamienić długość przekątnej ekranu naszego odbiornika z cali na centymetry. 1 cal to 2,54 cm. Teraz skorzystaj z odpowiedniego wzoru:◗ dla odbiorników SDTV – N = 548 linii minimalna odległość wynosi: długość przekątnej ekranu w centymetrach x 3,8, a maksymalna: długości przekątnej ekranu w centymetrach x 5.◗ dla odbiorników HDTV – N = 720 linii, minimalna odległość wynosi: długość przekątnej ekranu w centymetrach x 2,5, maksymalna: długość przekątnej ekranu w centymetrach x 3,5.◗ dla odbiorników HDTV – N = 1080 linii minimalna odległość wynosi: przekątna ekranu w centymetrach x 1,6, maksymalna: długość przekątnej ekranu w centymetrach x 2,5.

LG SIGNATURE OLED R
Autor: materiały prasowe LG SIGNATURE OLED R to pierwszy i jedyny na świecie telewizor z rolowanym ekranem. Jego ekran z matrycą OLED gwarantuje niezrównaną jakość obrazu, a gdy nie jest używany może zostać wsunięty do niskoprofilowej obudowy. Telewizor może pracować w jednym z trzech trybów: Full View, Line View (z częściowo wsuniętym ekranem) oraz Zero View (z całkowicie schowanym ekranem), które są dostosowane do odtwarzania różnych rodzajów treści. Przynależność telewizora do segmentu Premium wyraźnie potwierdzają wszystkie elementy designu, od obudowy ze szczotkowanego aluminium po maskownicę głośników z wysokogatunkowej tkaniny wełnianej, wyprodukowanej przez duńską firmę Kvadrat
telewizor LG SIGNATURE OLED R
Autor: materiały prasowe Telewizor LG SIGNATURE OLED R

Sprytne Smart TV

Smart TV to inteligentny system operacyjny telewizora, dający dostęp do internetu, wielu aplikacji, serwisów społecznościowych, usług VoD (Ipla, Player, Netflix) i prostych gier. Technologia ta zmienia odbiornik w domowe centrum rozrywki i pozwala wykorzystać telewizor do czegoś więcej niż tylko oglądanie filmów czy granie na konsoli. Urządzenie Smart TV należy podłączyć do szybkiego internetu, za pośrednictwem sieci Wi-Fi lub za pomocą kabla Ethernet. Jedną z funkcjonalności dostępnych za pośrednictwem Smart TV jest sterowanie telewizorem za pomocą gestów pilotem. Można w ten sposób przełączać kanały, czy regulować głośność. Inną ciekawostką jest kontrolowanie urządzenia za pomocą komend głosowych. Przykładowo, dzięki aplikacji Skype, za pośrednictwem dodatkowej kamerki i mikrofonu można prowadzić pogawędki wideo z rodziną i przyjaciółmi.

W zależności od producenta, wyróżniamy następujące systemy: Samsung - Smart Hub (Tizen), Panasonic - My Home Screen, Sony, Sharp, TCL, Philips - Android TV oraz LG - webOS TV.

Design i wyposażenie telewizorów

Telewizor coraz częściej funkcjonuje w przestrzeni jako element dekoracyjny i m.in. dlatego producenci telewizorów zatrudniają wysokiej klasy specjalistów, którzy tworzą produkty o ponadczasowym designie. Szeroki wybór modeli pozwala na dobranie idealnego do swojego pomieszczenia. Warto zwrócić uwagę na jakość wykonania i przed zakupem obejrzeć telewizor z każdej strony, aby upewnić się, czy odpowiada naszym wymaganiom i obietnicom producenta. To szczególnie ważne w przypadku telewizorów z półki cenowej do 3 tys. zł. – tutaj warto sprawdzić, czy elementy wykonane są z aluminium, czy jest to zwykły plastik. Do tego dochodzi szereg akcesoriów, które ulepszają lub ułatwiają korzystanie z telewizora. Mogą to być soundbary, funkcjonalne piloty połączone z możliwościami smart TV lub smart remote – czyli dodatkowy pilot do sterowania głosowego.

telewizory TCL z serii ES56 oraz ES58
Autor: materiały prasowe Innowacyjne technologie zapewniające wysoką jakość obrazu oraz głęboki i czysty dźwięk, nowoczesny design, a także system Android TV, dający nieograniczony dostęp do aplikacji – oto nowe telewizory TCL z serii ES56 oraz ES58 o niewielkich przekątnych 32’’ i 40’’
Ekspert radzi

Dźwięk

Najlepszy dźwięk otrzymamy podłączając do telewizora kolumny z systemem nagłośnienia, ale w niektórych flagowych modelach znajdziemy rozwiązania zaspokajające potrzeby wymagającego audiofila – Telewizory robią się coraz cieńsze, a to sprawia, że na głośniki pozostaje coraz mniej miejsca. Alternatywnym rozwiązaniem są głośniki wysunięte z przodu telewizora, które dają efekt porównywalny do systemu nagłośnienia (soundbar) lub możliwość bezprzewodowego podłączenia np. słuchawek przez Bluetooth – dodaje Marek Maciejewski, dyrektor rozwoju produktu w Europie w firmie TCL, producenta telewizorów, którego fabryka znajduje się w Żyrardowie.

Zakrzywiony ekran

Zakrzywienie ekranu nie polepsza wrażeń wizualnych z odległości, z której najczęściej oglądamy telewizję, czyli 2-4 metrów. Dodatkowo, telewizory z takim ekranem zajmują więcej przestrzeni i trzeba za ten wariant dodatkowo zapłacić. Warto wziąć to pod uwagę przy zakupie nowego sprzętu. Zakrzywione ekrany zostały zaprojektowane z myślą o zdolnościach odbiorczych ludzkich oczu, dlatego lepiej sprawdzają się jako monitory desktopowe używane do pracy biurowej, w której odległość odbiorcy od ekranu jest znacznie krótsza. W przypadku telewizorów tego typu, aby w pełni doświadczać ich możliwości, użytkownicy muszą siedzieć bardzo blisko ekranu (1-2 m przy 55 calach).

Legendy polskiej telewizji. Potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 10
Jaki program prowadził Jan Suzin?
Jan Suzin