Wieża Hi-Fi z dostępem do internetu. Radio internetowe

2019-12-03 10:33
Wieża Denon CEOL-N10
Autor: materiały prasowe Denon CEOL-N10 umożliwia odtwarzanie płyt CD, streamowanie listy odtwarzania za pośrednictwem Spotify, Deezer Premium lub Tidal, korzystanie z radia internetowego oraz AirPlay2

Co zrobić, aby bez włączania laptopa słuchać rozgłośni radiowej nadającej np. z Hiszpanii, lub stacji grającej wyłącznie repertuar grupy Lady Pank? Odpowiedzią jest zakup radioodbiornika, amplitunera lub wieży Hi-Fi z możliwością podłączenia do internetu i korzystania z serwisów strumieniujących audio.

Wadą tradycyjnego radia FM jest to, że jego sygnał można odbierać tylko na ograniczonym obszarze. Minusem jest też stosunkowo mała liczba dostępnych stacji. O ile w dużych miastach ich wybór jest jeszcze dosyć spory, to poza nimi słuchać można już tylko największych rozgłośni ogólnokrajowych oraz małych nadawców lokalnych.   

Ograniczenia te spowodowały, że coraz większym zainteresowaniem klientów zaczynają cieszyć się urządzenia wyposażone w funkcje sieciowe, umożliwiające słuchanie muzyki z internetowych rozgłośni radiowych i serwisów tj. Spotify, Deezer czy Tidal. W przypadku tych nowoczesnych sprzętów zasięg przestaje być ograniczeniem, słuchać można nawet najbardziej egzotycznych audycji nadawanych z drugiego końca świata, bez konieczności włączania laptopa. 

Wieże z odbiornikami radia internetowego wyglądem nie różnią się od tradycyjnego sprzętu. Wyposażone są w wyświetlacz, przyciski i pokrętła, parę głośników stereo oraz pilota zdalnego sterowania. Urządzenia te, oprócz słuchania muzyki z tradycyjnych źródeł takich jak radio FM czy płyty kompaktowe, umożliwiają korzystanie z setek tysięcy rozgłośni internetowych, zasobów serwisów strumieniujących audio oraz za pośrednictwem domowej sieci Wi-Fi z plików zgromadzonych na dysku komputera lub serwera NAS. Poza tym muzykę można transmitować bezpośrednio ze smartfonu za pomocą interfejsu Bluetooth, DLNA a nawet NFC.

Wieża z Wi-Fi odtwarza muzykę z:

  • radia internetowego   
  • serwisów strumieniujących
  • serwera NAS
  • peceta lub laptopa
  • smartfonu lub tabletu

Jak działa internetowe radio

Radio Wi-Fi, w odróżnieniu od jego tradycyjnego odpowiednika, aby odbierać audycje potrzebuje dostępu do internetu. Zakupiwszy wieżę lub amplituner, należy go podłączyć do domowej sieci LAN za pośrednictwem kabla RJ-45 lub bezprzewodowo poprzez Wi-Fi. W następnym etapie urządzenie to łączy się z bazą jednego z obsługiwanych serwisów sieciowych, za pośrednictwem którego można słuchać muzyki z internetowych stacji radiowych z całego świata. W zależności od producenta wieży, mogą to być serwisy Tunein, Streema, Reciva, vTuner, Frontier Silicon lub inne. Po nawiązaniu połączenia, wybraniu i zapamiętaniu ulubionych stacji, można już zacząć słuchać radia. Strumieniowane są skompresowane pliki formatu MP3 lub WMA, zapewniające dobrej jakości dźwięk. Korzystając z internetowych rozgłośni radiowych za pośrednictwem sprzętu audio, nie trzeba ponosić żadnych opłat, a także słuchać irytujących reklam. Dzięki dostępowi do sieci można przebierać pośród tysięcy rozgłośni pogrupowanych według gatunku odtwarzanej muzyki, kraju pochodzenia, a nawet konkretnego wykonawcy.

Na co zwrócić uwagę kupując wieżę Hi-Fi

Kupując wieżę Hi-Fi należy zwrócić uwagę na markę i jakość wykonania. Sprzęt powinien być wyposażony w jak najwięcej nowinek technologicznych oraz cieszyć oko nowoczesnym designem. Dlatego lepiej wybrać firmę, która od wielu lat zajmuje się produkcją sprzętu audio, np. Denon, Panasonic, Pioneer, Sony czy Yamaha.

Wybierając model wieży Hi-Fi trzeba sprawdzić, ile stacji internetowych można zaprogramować w jego pamięci, czy współpracuje z serwisami typu Spotify oraz czy umożliwia odbieranie sygnału z analogowych stacji FM i cyfrowych DAB+. Wygodna jest możliwość utworzenia własnego konto online, dzięki któremu będzie można tworzyć rozszerzoną listę stacji, wygodnie ją przeglądać i odtwarzać ulubioną muzykę.

Oprócz gniazda Ethernet (LAN), wieża Hi-Fi powinna oferować możliwość bezprzewodowego połączenia z siecią Wi-Fi, komunikacji z urządzeniami zewnętrznymi poprzez protokół Bluetooth, mieć czytelny, kolorowy wyświetlacz, najlepiej z polskim menu. Wygodne jest pokrętło i fizyczne przyciski sterujące najważniejszymi funkcjami. Nie można tez zapominać o dobrze brzmiących głośnikach (o łącznej mocy przynajmniej 100 W) oraz wyjściu, umożliwiającym podłączenie dodatkowego głośnika niskotonowego (subwoofera). W obudowie nie powinno zabraknąć gniazda słuchawkowego, gniazda aux-in (do podłączenia innego źródła dźwięku) oraz gniazda USB (do odtwarzania muzyki z pendrive'a). Zgodność sprzętu z technologią DLNA pozwoli odtwarzać pliki audio udostępnione w sieci domowej, przydatna jest też funkcja wyłącznika czasowego oraz systemu RDS (Radio Data System), dzięki któremu na ekranie będą wyświetlane dodatkowe informacje na temat aktualnie odtwarzanej stacji. Całość powinna być obsługiwana za pomocą aplikacji mobilnej (iOS i Android) oraz pilota zdalnego sterowania. Posiadacze audioteki na płytach kompaktowych powinni się upewnić, że sprzęt ma wbudowany odtwarzacz CD obsługujący dodatkowo formaty MP3 i WMA. 

FS-W40 marki Pioneer
Autor: materiały prasowe FS-W40 marki Pioneer umożliwia wygodne odtwarzanie muzyki dzięki wbudowanemu, wysokiej jakości, dwupasmowemu modułowi WiFi. FS-W40 umożliwia szybki i łatwy dostęp do różnych usług transmisji strumieniowych audio, zbiorów muzycznych na lokalnych dyskach twardych i do wszechświata internetowych stacji radiowych. Bluetooth, AirPlay i Wbudowany Chromecast umożliwiają połączenie z tabletem lub smartfonem

Funkcja Spotify Connect

W 2018 roku firma Spotify udostępniła producentom sprzętu audio możliwość implementowania obsługi strumieniowania muzyki z serwisu bezpośrednio do urządzeń Hi-Fi. Dzięki tej nowej funkcjonalności możemy za pomocą amplitunera, miniwieży lub głośnika Wi-Fi słuchać muzyki bezpośrednio z serwisu strumieniującego Spotify. W tym przypadku smartfon pełni jedynie funkcję pilota zdalnego sterowania. Po wybraniu utworu, jest on pobierany do urządzenia audio, a podczas odtwarzania telefon nie ściąga danych, nie zużywa baterii i można swobodnie prowadzić rozmowy nie przerywając słuchania muzyki.

Cyfrowe radio DAB+

Amplituner lub wieża Hi-Fi wyposażona w łączność z internetem może również służyć do słuchania muzyki z tradycyjnych rozgłośni radiowych. Ale również tutaj zachodzą zmiany. Sygnał analogowy FM, z którego obecnie korzystają wszystkie stacje, będzie zastępowany sygnałem nadawanym wyłącznie na cyfrowych pasmach (tak jak to miało miejsce w przypadku naziemnej telewizji). Aby w przyszłości móc słuchać radia cyfrowego, odbiornik musi być wyposażony w tuner DAB+ (Digital Audio Broadcasting). Radio cyfrowe daje nowe korzyści. Możliwa będzie emisja większej liczby programów przy użyciu mniejszej liczby nadajników. Słuchacze dostaną większy wybór stacji, lepszą jakość dźwięku bez szumów i zakłóceń, uzupełnianego o treści tekstowe, np. tytuły piosenek, ich wykonawców, albumy z jakich utwory pochodzą czy komunikaty drogowe. Odbiorniki radia cyfrowego umożliwiają programowanie nagrywania audycji, pauzowania odtwarzania oraz rejestrowania sygnału w pamięci.

Obecnie w Polsce cyfrowo nadają tylko rozgłośnie Polskiego Radia. W przyszłości coraz więcej nadawców przechodzić będzie na nową technologię, ale na pojawienie się prywatnych stacji w standardzie cyfrowym trzeba jeszcze poczekać. Wszystkie odbiorniki wyposażone w cyfrowe tunery DAB+ odbierają również tradycyjne radio analogowe FM.

Internetowe radio z głośnika Wi-Fi

Oprócz wieży z wbudowaną obsługą sieci, do odtwarzania internetowego radia można również wykorzystać głośniki Wi-Fi. Dzięki połączeniu z siecią bezprzewodową, mogą one bez pośrednictwa smartfonu współpracować z dostawcami radia internetowego oraz z serwisami m.in. Tidal, Spotify czy Deezer. Wystarczy połączyć urządzenie z routerem, aby uzyskać dostęp do nieograniczonych zasobów serwisów strumieniujących muzykę, czy plików MP3 przechowywanych na dysku serwera NAS. Do wyszukiwania utworów i uruchamiania odtwarzania posłuży nam smartfon z Androidem. Użytkownicy urządzeń marki Apple mogą natomiast korzystać technologii przesyłania multimediów AirPlay 2. Inną funkcjonalnością, w jaką mogą być wyposażone głośniki Wi-Fi jest Multiroom. Dzięki niej głośniki podłączone do sieci mogą się ze sobą komunikować, można je łączyć w grupy tworząc domowy system muzyczny, synchronizować odtwarzany dźwięk w kilku pomieszczeniach, lub przekazywać go z jednego głośnika na drugi. Sterowanie systemem Multiroom odbywa się za pośrednictwem dedykowanej aplikacji mobilnej. Wybierając głośniki pracujące w lokalnej sieci Wi-Fi unikniemy plątaniny kabli i będziemy mogli odtwarzać muzykę z dowolnego źródła.

Przeboje wszech czasów. Czy wiesz, kto to śpiewa?

Pytanie 1 z 10
Kto jest wykonawcą "Nothing Else Matters"?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany