Chromecast – ze smartfona na TV. Jak działa chromecast

2019-09-25 15:51

Jeśli twój telewizor nie jest wyposażony w Smart TV, nie możesz korzystać z serwisów strumieniujących wideo, a pobrane z internetu filmy oglądasz z pamięci USB, zainstaluj przystawkę Chromecast i ciesz się multimediami przesyłanymi bezprzewodowo.

Chromecast
Autor: Gettyimages Chromecast to urządzenie, które łączy się z domową siecią Wi-Fi i pozwala na bezprzewodowe strumieniowanie obrazu z komputera lub smartfona na ekran telewizor

Dostęp do aplikacji i serwisów strumieniujących wysokiej jakości materiały wideo jest możliwy nie tylko na współczesnych telewizorach typu Smart TV. Zamiast kupować nowy odbiornik za kilka tysięcy złotych, możesz zdecydować się na przystawkę Chromecast wyprodukowaną przez firmę Google. Zapłacisz za nią jedną dziesiątą tej kwoty i będziesz mógł za pośrednictwem domowej sieci Wi-Fi bez problemu przesyłać obraz i dźwięk z laptopa, smartfona lub tabletu wprost na duży ekran telewizora. Dzięki Chromecastowi komunikacja bezprzewodowa jest możliwa z telewizorami starszej generacji, które nie mają wbudowanej karty Wi-Fi, ani dostępu do internetu. Przystawkę podłącza się do odbiornika, następnie trzeba wykonać szybką konfigurację, po której gadżet jest gotowy do pracy, a stary telewizor zyskuje całkiem nową funkcjonalność. Z tego artykułu dowiesz się, jak działa Chromecast i jakie oferuje funkcje.

Chromecast: co to jest? I jak działa?

Elektronika transmitera zamknięta jest w zgrabnym, estetycznie wykonanym plastikowym pudełku w kształcie krążka. Podłącza się go z tyłu telewizora do portów HDMI (sygnał) i USB (zasilanie). Podczas pracy urządzenie wykorzystuje łączność bezprzewodową Wi-Fi w standardzie 802.11 b/g/n/ac o częstotliwości 2,4 GHz i 5,0 GHz. Z Chromecastem współpracują specjalne aplikacje, zarówno na komputery, jak i urządzenia mobilne. Wyświetlają one dodatkową ikonę przesyłania (cast), dzięki której (np. w przypadku telefonu), do przystawki przekazywane jest wyłącznie polecenie, które treści mają być strumieniowane. Chromecast pobiera je samodzielnie z sieci z pominięciem sterującego urządzenia mobilnego. Dzięki temu na telefonie można w tym samym czasie wykonywać inne czynności (wysyłać SMS-y, przeglądać internet) albo po prostu zablokować ekran, a transmiter pracować będzie niezależnie dalej, odtwarzając wideo ze wskazanego źródła. Inną zaletą Chromacasta jest możliwość współpracy z bezprzewodowymi głośnikami, co pozwala odtwarzać muzykę w wielu pomieszczeniach.

Chromecast umożliwia też mirroring, czyli transfer ekranu z urządzenia mobilnego lub komputera na telewizor. Z tej funkcjonalności korzysta się wtedy, gdy np. serwis udostępniający filmy online nie jest dostępny w wersji dedykowanej (nie wyświetla się ikona cast) i jego zawartość trzeba przesyłać „na żywo”, bezpośrednio z okna przeglądarki stron WWW. W ten sposób można na ekranie telewizora (lub za pośrednictwem projektora multimedialnego) wyświetlać okno np. Facebooka, Twittera, wygodnie korzystać z serwisów muzycznych Deezer czy Spotify oraz innych usług VOD.

Przystawka Chromecast współpracuje także z aplikacjami do katalogowania multimediów np. Plex (www.plex.tv). Program ten tworzy bibliotekę filmów, muzyki i zdjęć zgromadzonych na dysku komputera, umożliwiając ich bezprzewodowe przesyłanie z komputera do telewizora. Poza tym Chromecast świetnie nadaje się do wyświetlania pokazów zdjęć z telefonu na ekranie telewizora. Natomiast w trakcie bezczynności transmiter może wyświetlać zegar, pokazy slajdów dostarczanych przez Google lub wybrane zdjęcie z telefonu, jako wygaszacz ekranu.

Chromecast: instalacja i konfiguracja 

Jedynym warunkiem, jaki musi spełnić telewizor, jest obecność standardowego interfejsu multimedialnego HDMI. Przystawkę należy podłączyć do portu HDMI, oprócz tego Chromecast wymaga zasilania za pośrednictwem gniazdka Micro-USB (może być pobierane z odbiornika TV lub za pomocą zasilacza sieciowego). Po podłączeniu należy przełączyć telewizor na odbiór ze źródła, do którego podłączony jest Chromecast. Oczywiście musimy mieć dostęp do domowej sieci Wi-Fi, z którą łączą się inne urządzenia tj. pecet, laptop, tablet czy smartfony.

W przypadku przystawki Chromecast w wersji Ultra, do oglądania najwyższej jakości filmów potrzebny będzie telewizor z rozdzielczością ekranu 4K, obsługujący technologię HDR. Aby płynnie przesyłać wysokiej jakości audio i wideo niezbędne będzie połączenie sieciowe o prędkości nie mniejszej niż 25 Mb/s.

Konfiguracja przebiega zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. Jest to bardzo prosta czynność, kreator prowadzi użytkownika krok po kroku. Należy nadać urządzeniu nazwę i połączyć je z domową siecią Wi-Fi. Chromecast umożliwia też aktywowanie trybu gościa. Pozwala to współpracować z przystawką urządzeniom korzystającym z innych, niż domowa sieci. W kolejnym kroku należy zainstalować na smartfonie aplikację Google Home i skonfigurować środowisko pracy. Gdy to zrobimy, aplikacja rozpocznie wyszukiwanie urządzeń w sieci Wi-Fi, po chwili automatycznie rozpozna i połączy się z Chromecastem, wyświetlając na telefonie i telewizorze kod, który należy zaakceptować. Po nawiązaniu połączenia urządzenia są sparowane i gotowe do współpracy. W obsługiwanych aplikacjach mobilnych (np. YouTube czy Netflix) pojawi się dodatkowa ikona przesyłania audio i wideo do telewizora.

Chromecast: wymagania, wersje i cena

Oprócz telewizora z portem HDMI, Chromecast potrzebuje urządzeń, które będą źródłem nadawanego sygnału audio i wideo. Transmiter jest kompatybilny z urządzeniami pracującymi pod kontrolą systemów Android, iPhone (iOS), MacOS i Windows. Pecet lub laptop powinny pracować pod kontrolą „okienek” minimalnie w wersji Vista, z zainstalowaną przeglądarką stron WWW Chrome. Smartfony i tablety z Androidem w wersji co najmniej 5.0 muszą mieć zainstalowaną apkę Google Home. Wymienione aplikacje potrzebne będą aby wykonać pierwszą konfigurację przystawki. 

Aktualnie najnowsze produkty z serii to Chromecast 3 i Chromecast Ultra. Pierwszy umożliwia strumieniowanie filmów w jakości 1080p przy 60 klatkach na sekundę, reaguje ponadto na głosowe polecenia. Chromecast Ultra jest odpowiedzią na rosnące potrzeby zwolenników kina w domu, obsługuje rozdzielczość 4K i technologię HDR10 oraz odtwarza materiały zgodne ze standardem Dolby Vision. Urządzenie zostało wyposażone w wydajniejszy procesor oraz port Ethernet, dzięki któremu można przesyłać filmy za pośrednictwem przewodowej sieci LAN (wielokrotnie szybszej niż sieć Wi-Fi). Kabel sieciowy podłącza się do zasilacza z gniazdem RJ45. Chromecast w wersji 3 kosztuje około 150 zł, natomiast za wersję Ultra trzeba zapłacić ok. 350 zł.

 Google Chromecast 3
Autor: materiały prasowe Google Chromecast 3 to urządzenie, które pozwoli Ci bezprzewodowo przesyłać treści z laptopa, smartfona lub tabletu wprost na ekran telewizora

Telewizory z wbudowanym Chromecastem

Telewizory Smart TV z modułem łączności bezprzewodowej, pracujące pod kontrolą systemu Android TV (np. firmy Philips lub Sony), już fabrycznie mogą być wyposażone w technologię wbudowanego Chromecasta (Google Cast). Aby upewnić się, czy odbiornik obsługuję tę funkcjonalność, należy sprawdzić, czy komputer lub smartfon, z którego przesyłany ma być strumień oraz telewizor, połączone są z domową siecią Wi-Fi. Wtedy w aplikacjach zgodnych z usługą powinna być widoczna ikona przesyłania (cast), informująca, że możliwa jest komunikacja. Kliknięcie ikony i wskazanie odbiornika TV jako urządzenia docelowego spowoduje przesłanie obrazu i dźwięku.

Chromecast Audio

Oprócz opisanego wyżej Chromecasta, w sprzedaży dostępne jest urządzenie Chromecast Audio, przeznaczone do bezprzewodowego przesyłania muzyki do telewizora. Łączy się je z odbiornikiem za pośrednictwem kabla minijack 3,5 mm, zasilanie odbywa się z gniazdka USB. Po krótkiej konfiguracji można odtwarzać muzykę z telefonu, tabletu lub komputera na telewizorze, wieży Hi-Fi, zestawie kina domowego lub innym odbiorniku. Jest to rozwiązanie skierowane do osób chcących bezprzewodowo przesyłać swoje ulubione utwory, które nie dysponują sprzętem grającym, wyposażonym w interfejs Bluetooth.

QUIZ. Klasyki kina amerykańskiego. Komplet punktów tylko dla największych kinomanów

Pytanie 1 z 10
W "Siedem" Davida Finchera Kevin Spacey grał seryjnego mordercę, który przedstawiał się jako:
Nasi Partnerzy polecają