Telewizor dla gracza: jaki wybrać? Kupujemy telewizor do gier

2019-08-02 14:16

Wybór dobrego telewizora dla gracza nie jest dużo bardziej skomplikowany, niż w przypadku zakupu sprzętu do oglądania filmów. Należy oczywiście zwrócić uwagę na pewne specyficzne parametry techniczne, które mają znaczący wpływ na poprawię komfortu rozrywki. Mimo to najistotniejszą sprawą jest jak zawsze nasza zasobność portfela.

Samsung QLED-Q60 - telewizor dla gracza
Autor: materiały prasowe Samsung QLED-Q60. Telewizor charakteryzuje się niskim poziomem input lag, zapewniającym pełną kontrolę nad grą, oraz płynnym odwzorowaniem ruchu. Jest to zasługa m.in. technologii FreeSync, która eliminuje zacinanie się obrazu

Konsolę Playstation 4 czy Xbox One można podłączyć praktycznie do każdego telewizora wyposażonego w port HDMI. Aby zatem cieszyć się grami wideo na dużym ekranie, nie potrzebny jest natychmiastowy upgrade sprzętu. Zagłębiając się jednak w szczegóły techniczne i porównując różnice w specyfikacjach wielu modeli odbiorników TV, można szybko zauważyć, że nie każdy z nich na równi nadaje się do grania.

Jaki wybrać telewizor do grania?

Jednym z podstawowych parametrów, na jaki trzeba zwrócić uwagę szukając nowego, dobrego telewizora do grania jest jak najmniejsze opóźnienie sygnału, czyli input lag. Parametr mniej istotny dla kinomana, dla fana rozgrywek sieciowych jest bardzo ważny, gdyż od niego zależeć może wygrana lub porażka na polu bitwy. Obraz przesyłany z konsoli do gier jest przetwarzany przez elektronikę telewizora. Zanim zostanie on wyświetlony na ekranie mija odrobina czasu (mierzona w milisekundach). Im wyższa jest jakość sygnału oraz ilość efektów, tym dłużej trwa to niepożądane opóźnienie.

Drugim parametrem, odpowiedzialnym za jakość efektów wideo oferowanych przez najnowsze gry jest obsługa HDR (High Dynamic Range). Telewizor wyposażony w tę funkcję zapewnia o wiele lepsze wrażenia wizualne, naturalne efekty oświetlenia (sztucznego i naturalnego) oraz dobrze widoczne szczegóły w mrocznych lokacjach. Skoro jesteśmy przy jakości obrazu, wybierając telewizor do gier nie można nie zastanowić się nad doborem matrycy. Tak samo jak w przypadku sprzętu do kina domowego, odbiornik TV powinien mieć wyświetlacz o jak najlepszych parametrach technicznych, potrafiący wyświetlić obraz z jak najgłębszą czernią, bardzo dobrą jasnością i kontrastem oraz z nasyconymi kolorami. Co do przekątnej ekranu, wielkość 40 cali to raczej minimum. Lepiej gdy będzie to model 50-calowy, koniecznie z rozdzielczością 4K UHD, gdyż taką obsługują już nowe wersje konsol. 

Przeczytaj też:

Zakup telewizora w dobrej specyfikacji zaspokoi wymagania gracza, a przy okazji skorzystają na tym pozostali domownicy. Będą mogli cieszyć się nowoczesnym urządzeniem o świetnych parametrach obrazu, które sprawdzi się również podczas domowych seansów filmowych, transmisji sportowych czy do oglądania seriali z serwisów VOD. W naszym poradniku postaramy się podpowiedzieć, na co zwracać uwagę kupując nowy telewizor (nie tylko) dla gracza.

Telewizor Panasonic 4K UHD TX-49FX620E
Autor: materiały prasowe Telewizor Panasonic 4K UHD TX-49FX620E to doskonały model do gier, ze względu na rekordowo niski input lag 10 ms!

Wybieramy telewizor do gier: opóźnienie sygnału, czyli input lag

Obraz generowany przez konsolę do gier pojawia się na ekranie telewizora z pewnym opóźnieniem. Określa się je jako input lag i mierzy w milisekundach. Oglądając film czy serial telewizyjny, milisekundowe opóźnienia nie mają dla widza większego znaczenia, gdyż są niezauważalne dla oka. Inaczej jest podczas rozgrywki (zwłaszcza sieciowej), kiedy np. opóźnienie zadecyduje o celności strzału oddanego przez snajpera na polu bitwy lub precyzji manewru wykonywanego przy ogromnej prędkości na torze wyścigowym. Dlatego też podstawowym parametrem charakteryzującym dobry telewizor dla posiadacza konsoli typu PS4 czy Xbox One jest opóźnienie między wysyłanym sygnałem a wyświetlanym obrazem. Im niższa jest wartość input lag - tym lepiej. Aby zabawa była komfortowa, opóźnienie we współczesnym telewizorze do gier nie powinno być wyższe niż 40 milisekund. Z kolei poniżej wartości 30 ms input lag jest już prawie niezauważalny dla oka przeciętnego gracza i dlatego szukanie dużo droższego sprzętu o wyśrubowanych parametrach nie ma większego sensu. Dla najbardziej wymagających fanów e-rozrywki i profesjonalnych graczy przeznaczone są odbiorniki o parametrach opóźnienia wynoszących 20 ms i mniej, ale niestety słono kosztują. Wartości opóźnienia nie znajdziemy w podstawowych parametrach technicznych telewizora, jakie podawane są przez producentów w salonach RTV czy w sklepach online. Trzeba poświęcić nieco więcej czasu, „przekopać” sieć, poczytać testy i recenzje w branżowych serwisach internetowych oraz zapoznać się z opiniami innych użytkowników np. na forach.

Telewizor z trybem dedykowanym dla graczy

Telewizor dla gracza powinien być wyposażony w tzw. „tryb gry”, czyli możliwość automatycznego „dostrajania” parametrów obrazu pod kątem e-rozrywki. Aktywacja trybu gry powoduje wyłączenie wszelkiego typu „polepszaczy” obrazu, dzięki czemu zmniejsza się input lag, a pełna moc elektroniki telewizora skierowana jest do przetwarzania obrazu przesyłanego przez konsolę. Jeśli twój telewizor nie ma trybu gry, część istotnych podczas rozgrywki parametrów można ustawić ręcznie. Możesz dopasować nasycenie kolorów, kontrast, ostrość oraz wyłączyć wszelkie funkcje sztucznie polepszające obraz, odciążając procesor zainstalowany w telewizorze. Dzięki temu poprawi się płynność rozgrywki oraz zmniejszą się opóźnienia wyświetlanego obrazu.

Dynamiczny tryb HDR w telewizorze dla graczy

Technologia HDR jest godna polecenia dla wszystkich graczy, którzy dysponują większym budżetem na zakup telewizora LCD lub OLED z wyższej półki. Zastosowanie w telewizorach technologii HDR (High Dynamic Range) ma za zadanie zwiększyć jasność, poszerzyć paletę kolorów i zakres tonalny oraz sprawić, że obraz będzie bardziej naturalny i szczegółowy. Obecnie na rynku do wyboru są 4 formaty szerokiego zakresu dynamiki: HDR10, HDR10+, Dolby Vision i HLG. Tryb High Dynamic Range zapewnia dodatkowe wrażenia wizualne w grach, jest obsługiwany przez coraz więcej gier oferowanych na najnowsze konsole Xbox One S, Xbox One X, PlayStation 4 i PlayStation 4 Pro. W połączeniu z rozdzielczością 4K, HDR maksymalizuje realizm wyświetlanych scen, a także zakres i głębię kolorów. Zalety trybu HDR można docenić w lokacjach nocnych, np. gdy mroczne korytarze oświetlane są skąpo. Poruszając się po ciemnych zaułkach o wiele łatwiej wypatrzysz ukryte przedmioty i przejścia.

Telewizor LG OLED C8
Autor: materiały prasowe LG OLED C8 to dobry wybór dla gracza. Telewizor jest wyposażony w asystenta głosowego (stąd nazwa ThinQ), który rozumie komendy w języku polskim

Nowoczesna matryca telewizora do gier

Kolejną cechą charakteryzują dobry telewizor (nie tylko) dla gracza jest zastosowany typ wyświetlacza. Obecnie na rynku dostępne są matryce typu LCD/LED (IPS z lepszymi kątami widzenia lub VA z lepszym kontrastem), QLED (skrót od Quantum Dot) oraz wyświetlacze z diodami organicznymi OLED. Telewizory LCD są tańsze, zapewniają niezłe kąty widzenia, lecz nie gwarantują tak doskonałej czerni i idealnego kontrastu jak modele QLED, a zwłaszcza OLED. Telewizory QLED są rozwinięciem technologii LED, w których zastosowano dodatkową warstwę kropek kwantowych (Quantum Dot). Dzięki temu urządzenia te emitują światło o czystej barwie, potrafią wiernie odwzorowywać kolory w grach, mają lepszy kontrast i wyższą jasność. Najnowocześniejsze obecnie telewizory klasy OLED wyposażone są w panele wykorzystujące organiczne diody LED. Ich ogromną zaletą jest doskonałe odwzorowanie czerni. Grając na telewizorze OLED można szybciej wypatrzeć przeciwników czających się w zaciemnionych zakamarkach. Oprócz tego OLEDy mają świetny kontrast, płynność i reprodukcję kolorów – parametry bardzo ważne podczas gry. Wyświetlacze OLED pozwalają też wygodnie oglądać obraz pod różnym kątem, co ma duże znaczenie podczas rozgrywki wieloosobowej. Wyświetlacze te nie generują zniekształceń i mają dodatkowo bardzo krótki czas reakcji – kolejny z ważnych dla graczy parametrów. OLED-y dostępne są w telewizorach 55-calowych i większych.

Wysoka rozdzielczość: telewizory 4K

Ważnym dla gracza parametrem jest rozdzielczość ekranu – im wyższa, tym więcej detali zobaczymy podczas zabawy. Aktualnie za standard zapewniający najlepszą jakość obrazu przyjmuje się rozdzielczość 4K Ultra HD. Nowe generacje konsol PlayStation 4 Pro, Xbox One (S i X) generują obraz właśnie w rozdzielczości 4K, lub przeskalowują w górę niższą rozdzielczość 1080p. A zatem kupując nowy telewizor do gier np. o przekątnej powyżej 50 cali powinno się szukać wyłącznie modeli 4K. Dodatkowym argumentem za rozdzielczością 4K dla posiadaczy nowych konsol jest możliwość oglądania filmów z płyt Blu-ray. Natomiast rozważanie zakupu mniejszego telewizora o rozdzielczości Full HD ma sens wyłącznie dla posiadaczy starszych PlayStation 4, Xbox One czy Nintendo Switch oraz dla osób, które nie zamierzają wymieniać swojej konsoli, lub nie mają w pokoju zbyt dużo miejsca.

Jakiej wielkości telewizor do gier

Im większym dysponujemy salonem, tym większy powinien być telewizor do gier. Rozmiar odbiornika powinien być dopasowany od wielkości pomieszczenia, w którym zostanie ustawiony. Trzeba pamiętać, im większy telewizor, tym dalej trzeba od niego siedzieć, żeby obraz wyglądał wyraźnie, np. na 65-calowym telewizorze można grać komfortowo z odległości nie mniejszej niż 2 metry. Dobrym wyborem dla większości graczy, posiadających mieszkania w blokach powinien być ekran o przekątnej 55 cali z rozdzielczością 4K i obsługą HDR. W pogoni za rozmiarami warto jest zastanowić się, czy ogromny ekran na pewno jest nam niezbędny. Często lepiej jest zainwestować w telewizor o mniejszej przekątnej, ale za te oferujący lepsze parametry obrazu.

Przeczytaj też:

Czy idealny telewizor do gier powinien mieć zakrzywiony ekran?

Fani dodatkowych wrażeń wizualnych, dysponujący grubszym portfelem mogę rozważyć zakup telewizora z zakrzywioną matrycą (curved), którego wyświetlacz w odróżnieniu od płaskich modeli, jest wycinkiem koła. Siadając w odpowiedniej odległości od zakrzywionego ekranu zyskuje się wrażenie, że pole widzenia jest dużo szersze niż w rzeczywistości. Każdy punkt na ekranie jest oddalony równomiernie od oczu gracza, dzięki czemu uzyskuje się poczucie głębi. Takie wyświetlacze nie są jednak najlepszym rozwiązaniem, gdy gra się z rodzina lub ze znajomymi. Jeśli wybrany model telewizora nie oferuje wystarczająco dobrych kątów widzenia, idealny obraz dający wrażenie większego realizmu będzie widziany tylko przez gracza, który usiądzie na wprost telewizora. Pozostali zobaczą obraz mniej ostry, zniekształcony i słabiej nasycony kolorami. Pod względem technicznym wyświetlacze zakrzywione w stosunku do ich płaskich odpowiedników nie różnią się niczym. Aby przekonać się, czy ekran typu curved jest wart wyższej ceny, najlepiej jest sprawdzić to osobiście, udając się do salonu RTV.

QUIZ Rozpoznasz, o jaki film chodzi po jednym słowie?
Pytanie 1 z 10
Góra lodowa
Nasi Partnerzy polecają