Jaki wybrać soundbar? Dźwięk prosto z listwy głośnikowej

2019-07-17 12:28

Producenci telewizorów dążą do tego, aby ich konstrukcje były coraz bardziej płaskie. W ich obudowie nie ma już miejsca na przyzwoite głośniki, co sprawia, że jakość dźwięku pozostaje daleko w tyle za jakością obrazu. Jeśli chcesz poprawić dźwięk, ale nie planujesz inwestować w rozbudowany zestaw kina domowego, rozwiązaniem będzie zakup listwy głośnikowej, zwanej soundbarem.

Soundbary Samsung Q70R i Q60R
Autor: materiały prasowe Soundbary Samsung Q70R i Q60R to pierwsze modele soundbarów dedykowanych najnowszej linii telewizorów QLED 2019

Podczas seansów filmowych, oglądając transmisje z imprez sportowych, koncertów czy grając na konsoli, ważny jest nie tylko świetny obraz, ale również dobrej jakości dźwięk. Tworzy on nastrój i dodaje dynamizmu oglądanym na ekranie scenom. 

Rozmiary i moc głośników montowanych we współczesnych telewizorach są niewielkie. Nawet odbiorniki z wyższej półki cenowej nie zachwycają parametrami audio. W smukłych obudowach telewizorów głośniki mogą być zamontowane wyłącznie z tyłu i są skierowane do ściany. Sprawia to, że dochodzące do naszych uszu brzmienia są zazwyczaj przeciętnej jakości. Osoby, które chciałyby poprawić jakość dźwięku, lecz ze względu na ograniczony budżet lub powierzchnię salonu nie planują inwestowania w rozbudowany zestaw kina domowego, powinny rozważyć zakup listwy głośnikowej czyli soundbara.

Co to jest soundbar

Soundbar to zintegrowany system zwykle kilku par głośników o różnych pasmach przenoszenia dźwięku, zamkniętych w jednej, podłużnej obudowie, dopasowanej kształtem do telewizora. Głośniki wewnątrz ustawione są pod różnymi kątami tak, aby optymalnie rozprowadzać dźwięk po pomieszczeniu. Soundbar ustawia się na szafce pod telewizorem lub mocuje na ścianie. Wybierając soundbar warto jest dopasować go do wielkości telewizora, a także do metrażu pomieszczenia (o istotnych parametrach technicznych piszemy w dalszej części artykułu). 

Soundbary, w odróżnieniu od głośników wbudowanych w telewizor, mają dużo szersze pasmo przenoszenia dźwięku. Wysokie tony są czystsze, a bas głębszy (zwłaszcza, gdy oprócz listwy, w zestawie znajduje się głośnik niskotonowy). Najtańsze modele soundbarów wyposażone są tylko w dwa głośniki. Obudowy droższych modeli mogą kryć nawet kilkanaście przetworników, będących w stanie wygenerować dźwięk przestrzenny 3D, zastępując tradycyjne kolumny przednie i głośnik centralny (standardowe elementy zestawu kina domowego). Najczęściej spotykane soundbary zbudowane są w systemach 2.0 oraz 2.1 (ten drugi z dodatkowym zewnętrznym subwooferem). Bardziej wymagający użytkownicy mogą wybierać spośród modeli 5.1, a nawet 7.1, które z powodzeniem sprawdzą się także jako zestaw do słuchania muzyki. Wybierając soundbar nie ma problemu z rozprowadzaniem przewodów. Urządzenie łączy się z telewizorem za pośrednictwem kabla HDMI lub bezprzewodowo, wykorzystując do tego interfejs Bluetooth. Oprócz współpracy z telewizorem, soundbar możne być podłączony przewodowo lub bezprzewodowo do dekodera telewizji satelitarnej, konsoli do gier, laptopa lub smartfona.

soundbar Sony HT-XF9000
Autor: materiały prasowe Dźwięki dookoła - takie wrażenie daje cienki jak linia soundbar Sony HT-XF9000, dzięki konstrukcji i zastosowaniu w nim technologii Vertical Surround Engine. Efekt wzmacniają m.in. tryby muzyczny, kinowy, Game Studio

Jaki wybrać soundbar: moc i liczba głośników

Pierwszym istotnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę podczas zakupu urządzenia jest jego mocim wyższa, tym głośniej grać będzie soundbar. Warto jest porównać moc soundbara z mocą głośników wbudowanych w telewizor i wybrać listwę o znacznie lepszych parametrach. Kolejną bardzo ważną kwestią jest liczba głośników wbudowanych w listwę. Im jest ich więcej, tym większy będzie zakres dolnego i górnego pasma przenoszenia dźwięku. Najtańsze konstrukcje wyposażone są jedynie w dwa głośniki, najdroższe zaś mieszczą ich w obudowie nawet kilkanaście, pozwalając uzyskać bardzo wyraziste efekty audio oraz symulacje dźwięku przestrzennego. Gdy w zestawie nie znajduje się dodatkowy zewnętrzny subwoofer, trzeba sprawdzić, czy głośniki basowe wewnątrz listwy potrafią wystarczająco dobrze przenosić niskie częstotliwości (warto jest posłuchać przed zakupem, jak gra dane urządzenie).

Przeczytaj też:

Gdy jakość basów nie jest zadowalająca, należy szukać zestawu z aktywnym subwooferem, najlepiej  bezprzewodowym, łączącym się z listwą za pośrednictwem interfejsu Bluetooth. Tego typu zestaw na pewno dostarczy dużo lepszych wrażeń dźwiękowych. Niektóre z soundbarów mają parę głośników skierowanych do góry. Dzięki takiemu rozwiązaniu dźwięk odbijając się od sufitu pomieszczenia tworzy efekt głębi. Dobrze jest też, aby subwoofer miał możliwość regulowania mocy.

Soundbar Samsung Harman Kardon Q80R
Autor: materiały prasowe Soundbar Samsung Harman Kardon Q80R. W listwę wbudowanych jest 13 głośników, w tym centralny, boczne oraz głośniki skierowane ku górze. Dzięki tym ostatnim, fala dźwięku odbija się od sufitu, sprawiając wrażenie, jakby „spływał” na nas z góry – jak w sali kinowej. Głośniki boczne, umieszczone na dwóch końcach soundbara, powodują, że dźwięk rozchodzi się równomiernie w całym pomieszczeniu

Jak działa soundbar: interfejsy, formaty audio i dodatki

Kupując soundbar trzeba się zastanowić, jakie urządzenia będziemy do niego podłączać.

Podstawowym interfejsem łączącym głośnik z telewizorem lub innym odtwarzaczem audio jest HDMI. Należy sprawdzić w ile wejść wyposażona jest listwa – im jest ich, więcej tym lepiej. Oprócz tego soundbary powinny mieć optyczne wejście cyfrowe (TOSLINK, S/PDIF) zapewniające wysoką jakość przesyłanego dźwięku, port USB, wejście AUX na wtyczkę mini jack 3,5 mm oraz wejście Phono. Większość nowych konstrukcji wyposażona jest w interfejs Bluetooth, pozwalający na bezprzewodową komunikację listwy nie tylko z telewizorem, ale też z innymi odtwarzaczami audio – smartfonem, laptopem, tabletem itd.

Dobrze jest też zawczasu sprawdzić, czy wybrany model będzie zgodny z dekoderami dźwięku obsługiwanymi przez odbiornik TV czy odtwarzacz płyt DVD i Blu-ray takimi jak np. Dolby Digital, Dolby ProLogic II, Dolby TrueHD, Dolby Atmos czy DTS-HD.

Gdy listwa będzie miała służyć do słuchania muzyki, trzeba upewnić się, czy obsługiwane są formaty audio MP3, WMA, ACC, FLAC czy OGG. Wszystkie te informacje dostępne są w specyfikacji urządzenia. Dodatkową wygodę zapewni możliwość sterowania soundbarem za pomocą smartfona lub pilota do telewizora. Niektóre modele listew wyposażane są w cyfrowe radio (tradycyjne FM lub internetowe, łączące się z siecią za pośrednictwem przewodu LAN lub poprzez Wi-Fi) oraz odtwarzacze płyt CD/DVD.

Soundbary Samsung Q60R
Autor: materiały prasowe Soundbary Samsung Q70R i Q60R wykorzystują m.in. technologię Adaptive Sound. Odpowiada ona za analizę treści odtwarzanej na ekranie telewizora i samoczynnie reguluje dźwięk, tak aby uzyskać idealne brzmienie dla każdej sceny. Soundbary automatycznie przełączają się w adaptacyjny tryb dźwięku – wystarczy podłączyć telewizor QLED 2019 z włączonym trybem AI

Wybieramy soundbar: cyfrowa korekta dźwięku i design

Bardziej wymagający miłośnicy audio powinni dowiedzieć się, czy interesujący ich sprzęt wyposażony jest w funkcje poprawy dźwięku. W modelach soundbarów dostępnych na rynku znajdziemy różne systemy cyfrowo ulepszające audio, np.:

  • Auto Sound Engine - optymalizacja dźwięku na różnych poziomach głośności,  
  • Virtual Sorround Sound - wirtualny dźwięk przestrzenny,
  • Voice Adjust - uwydatnianie dialogów,
  • Crystal Clear Sound lub Crystal Amplifier – cyfrowa korekta jakości „krystalicznie czysty dźwięk”,
  • Distortion Cancelling - redukowanie zakłóceń,
  • Dynamic Range Control – regulacja dynamiki.

Przydatny jest również korektor, dający możliwość regulowania natężenia tonów wysokich i niskich. Istotnym przy wyborze listwy głośnikowej jest jej design. Soundbar powinien pasować wyglądem przede wszystkim do telewizora (lub całego zestawu RTV), z którym będzie współpracować. Ważna jest też wielkość obudowy soundbara, która powinna być proporcjonalna do wielkości odbiornika TV. Dobrze jest też dopasować listwę do stylu, w jakim urządzone jest pomieszczenie. Na rynku dostępne są soundbary o różnych kształtach i kolorach obudów oraz rodzajach materiałów użytych do wykonania poszyć przednich maskownic.

Soundbar Heos Bar
Autor: materiały prasowe Soundbar Heos Bar w zestawie z subwooferem Heos Sub marki Denon i dużym ekranem daje wrażenia jak na seansie w kinie. Dzięki funkcji „tryb nocny” słuchasz pełni dźwięku przy zredukowanym poziomie głośności. Soundbar (ma Bluetooth) odtwarza też muzykę z domowej biblioteki, telefonu, serwisów streamingowych, jak Spotify czy Tidal, oraz z radia internetowego. Można go zintegrować z innymi urządzeniami systemu Heos multiroom

Soundbar czy kino domowe?

Co lepiej wybrać, soundbar czy zestaw kina domowego? Oba te urządzenia sprawdzą się roli systemu uzupełniającego „fabryczne” audio odbiornika TV, każde z nich ma swoje wady i zalety. W porównaniu do przetworników, w jakie wyposażony jest telewizor, soundbar jest w stanie „podrasować” jakość basów, tonów średnich i wysokich. Jednak urządzenie to (nawet z wyższej półki cenowej, wyposażone w dodatkowy subwoofer), nie jest w stanie wygenerować dźwięku przestrzennego, jaki uzyskujemy instalując system kina domowego.  

Kino domowe to odpowiedni wybór dla tzw. audiofila, czyli fana wysokiej jakości mocnego brzmienia o zasobniejszym portfelu, który oprócz telewizji lubi słuchać dużo muzyki. Jeśli jesteś w stanie wydać klika tysięcy złotych, dysponujesz dużym salonem, w którym bez przeszkód można odpowiednio rozmieścić sześć, osiem czy nawet dziesięć kolumn, i poprowadzić plątaninę przewodów (łączących głośniki z dobrej klasy wzmacniaczem oraz telewizorem) tak, aby nie były widoczne – wybierz kino domowe.  

Listwa głośnikowa natomiast przeznaczona jest dla mniej wymagających (i zasobnych w gotówkę) telewidzów, którzy nie chcą inwestować w drogi sprzęt audio i przeprowadzać skomplikowanej instalacji systemu. Niewielkie rozmiary i zwarta konstrukcja urządzenia sprawiają, że soundbar zda egzamin nawet w małej kawalerce, nie zagraci pomieszczenia i nie będzie nazbyt uciążliwy dla sąsiadów.

Czy jesteś prawdziwym fanem telewizji?

Pytanie 1 z 10
Z jakiego programu pochodzi ten kadr?
Zdjęcie
Nasi Partnerzy polecają