Biuro w domu: aranżacje. Jak urządzić miejsce do pracy?

2019-08-29 15:46
Domowe biuro
Autor: Photo by Aditya Chinchure on Unsplash Funkcje pomieszczeń w naszych domach zmieniają się. Nierzadko urządzamy w nich miejsca do pracy

Jak urządzić biuro w domu? Coraz częściej pracujemy z domu. Postęp technologiczny jest na tyle zaawansowany, że można na to sobie pozwolić i raczej wszystko będzie zmierzało w tym kierunku. Stąd też potrzeba reorganizacji przestrzeni, w której mieszkamy.

Dla osoby, która pracuje z domu potrzebne jest miejsce, w którym spokojnie będzie mogła wykonywać swoje zadania. Najlepiej, gdy będzie to osobny pokój. Oczywiście nie zawsze tak jest, że domowe biuro urządzimy w osobnym pomieszczeniu. Często nie ma na to miejsca, podpowiadamy jak wygospodarować kącik do pracy w mieszkaniu lub domu.

Rewolucja w domowej przestrzeni

Funkcje pomieszczeń zmieniają się, właśnie ze względu na metraż i zmianę charakteru pracy – przynosimy ją do domu. Często pokoje muszą pogodzić kilka funkcji na raz. Czy jest to dobre? To zależy od wielu czynników. Niewątpliwie mamy do czynienia z pewną rewolucją w przestrzeniach, gdzie żyjemy. Wnętrza przeznaczone do wypoczynku nierzadko zamieniają się również w domowe biuro, czy pokój dla dziecka. To, na co zwraca się uwagę, to kryzys relacji międzyludzkich, któremu praca zdalna też trochę sprzyja (a przynajmniej ta ciągła i ze sporadycznym kontaktem z ludźmi).

- Samotność jest ogromnym problemem naszych czasów. Ale tak naprawdę to tylko jeden z czynników zmian mających wpływ na to, jak w przyszłości może wyglądać sypialnia. Oprócz niego równie istotne są postępująca digitalizacja życia, nadmiar bodźców, urbanizacja, zanieczyszczenie środowiska, kryzys energetyczny czy starzejące się społeczeństwo – wskazuje Natalia Hatalska, założycielka infuture hatalska foresight institute (raport „Sypialnia przyszłości” opracowany przez z infuture hatalska foresight institute).

Najlepsze miejsce na biuro domu?

Gdzie najlepiej zaaranżować biuro w domu?

  • z dala od miejsc, gdzie są inni domownicy (salon czy kuchnia)
  • korzystne położenie to blisko drzwi wejściowych – szczególnie, gdy przyjmowani są klienci

Jeśli nie mamy oddzielnego pokoju, który możemy przeznaczyć na gabinet, warto w jakiś sposób odgrodzić miejsce do pracy. Np. gdy aranżujemy je w sypialni – oddzielamy kotarą, ażurowym regałem czy płytą, a nawet ścianką działową (jeśli jest taka możliwość). Gdy zależy nam aby mieć biuro w domu w zupełnie osobnym miejscu, to możemy na nie przeznaczyć przestrzeń np. w garażu lub piwnicy, czy nawet w okolicy ogrodu (np. w loggi czy domowym ogrodzie zimowym).

warto wiedzieć
Strefa pracy i nauki

Autor: Photo by Samule Sun on Unsplash

Jak urządzić biuro w domu?

Strefę pracy i nauki urządź w miejscu sprzyjającym skupieniu, może za kominem. Szkoda byłoby zmarnować taki zaciszny kąt. Wystarczy, że poza biurkiem zmieszczą się jeszcze szafka na dokumenty i materiały biurowe, drukarka. Pracując przy biurku, wszystko to powinniśmy mieć w zasięgu ręki. Przydadzą się też dwa podwójne gniazda elektryczne i łącze szerokopasmowe. Dzięki temu unikniesz przeciągania kabli po całym pomieszczeniu. Monitor komputera powinien być ustawiony bokiem do okna, tak by jak najdłużej korzystać ze światła dziennego, ale jednocześnie podczas pracy nie odbijało się w nim słońce. Biurko z kolei trzeba ustawić w taki sposób, aby światło padało z lewej strony, gdy siedzący przy nim jest praworęczny, i z prawej, gdy jest leworęczny. Dobre będzie także światło dzienne padające z góry, z okna dachowego.

Biuro w domu: przyjazna przestrzeń

Aranżując biuro w domu pamiętajmy, że powinno być w nim przede wszystkim wygodnie i przyjaźnie. Jeśli pracujemy przy biurku po kilka godzin dziennie, to musimy mieć zapewnione komfortowe warunki z zachowaniem zasad ergonomii. Dobrze, by biurko miało regulowaną długość blatu jak i było dostosowane do naszego wzrostu, a szuflady do formatu A4, gdy pracujemy z dokumentami. W przypadku niektórych prac ważne jest, by zmienił się kąt nachylenia biurka.

Fotel do pracy powinien mieć regulowany zagłówek, wysokość i wygodne podłokietniki. Pamiętajmy, by móc poruszać się na fotelu, bo plecy nie mogą pozostawać w jednej pozycji.

Zadbajmy także o światło. Najlepiej, by w miejscu do pracy zaaranżowanym w domu był dostęp do światła naturalnego – warto ustawić biurko przy oknie. Ważna jest także lampa sufitowa, jak i ta na biurko – będzie potrzebna przy ponurej pogodzie lub podczas wieczornej pracy. Światło powinno być „rozłożone” równomiernie. Pamiętajmy też o tym, że wbrew pozorom dobrze pracuje się przy chłodnym oświetleniu, ale pomimo tego jako przyjemniejsze odbieramy ciepłe. Dlatego warto zapewnić zmianę regulacji światła.

Kolorystyka w aranżacji domowego biura zależy od preferencji właściciela. Barwy nie powinny być jednak krzykliwe, a nawet ciepłe. Dobrze, gdy są spójne z całością wystroju domu i zgodne z charakterem właściciela mieszkania.

Ergonomia biura domowego
Autor: Photo by Grovemade on Unsplash Odpowiednie ustawienie monitorów na biurku to bardzo ważna rzecz. Inaczej zarówno wzrok, jak i nasze plecy odczują złe ustawienie sprzętów do pracy

Ergonomia przede wszystkim

Pracując z monitorem, czy w ogóle z laptopem trzeba zadbać o jego odpowiednie umiejscowienie w ten sposób, by jak najwygodniej przy nim się pracowało. Nachylenie monitora i kąt nachylenia ekranu to najważniejsze aspekty. Uchwyty lub podstawki, które pozwalają swobodnie regulować ustawienie monitora, czy pozycję laptopa to przydatne elementy w pracy również w domu. Dzięki taki rozwiązaniom nasz kręgosłup będzie nam wdzięczny.

Organizacja biura domowego
Autor: Photo by Kinga Cichewicz on Unsplash Domowe biuro powinno mieć charakter jego właściciela, ale też być dobrze zorganizowane

Biuro w domu: organizacja to podstawa

Przy aranżowaniu biura w domu ważna jest organizacja. Zarówno wszystkich rzeczy potrzebnych do pracy, jak i np. wszelkich kabli i przewodów. Tutaj rozplanowanie kabli powinniśmy zacząć jeszcze przed ustawieniem mebli. Musimy także zapewnić odpowiednią liczbę gniazd zasilających i gniazd LAN (Internet przewodowy) we właściwym miejscu (może to także oznaczać montowanie gniazd w podłodze!). 

Wszystkie przedmioty powinny mieć swoje miejsce. Stąd warto mieć w pobliżu biurka szuflady, półki, a nawet tablicę magnetyczną (czy kawałek ściany pomalowany farbą tablicowo-magnetyczną), na której przechowujemy najważniejsze informacje i zadania do zrobienia (w tym równie pomocne są wszelkiego rodzaju organizery).

Biuro w domu jest miejscem równie ważnym, co inne pomieszczenia. Wyraźnie oddzielona przestrzeń do pracy spowoduje, że spokojnie będziemy w niej wykonywać swoje zadania, ale też, co istotne, starać się oddzielać życie domowe od obowiązków związanych z pracą. Jak we wszystkim – ważna jest równowaga.

QUIZ: Sprawdź, czy praca zdalna jest dla ciebie

Pytanie 1 z 6
Miejsce do pracy to dla ciebie:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają