Hol w domu: jak go dobrze zaprojektować. Aranżacje i pomysły na wystrój holu
Hol w domu to skomplikowany i ważny temat. Stąd rozchodzą się drogi po całym domu. Im dom większy, tym bardziej prosi się o reprezentacyjny wystrój holu, ale nawet najmniejszy przedpokój może mieć charakter.
Zdarza się, że w domowym holu jest troje, czworo, a nawet pięcioro drzwi prowadzących do strefy dziennej, salonu z jadalnią i kuchnią, do garażu, toalety dla gości, garderoby…
Do tego w holu często usytuowane są też schody. Można – pół żartem, pół serio – powiedzieć: im więcej drzwi w strefie wejścia, tym większy hol, a tym samym większy i także droższy dom. I to od rozmieszczenia drzwi, a więc de facto od przemyślenia komunikacji w strefie wejścia, proponuję zacząć projekt wnętrz domu.
Zaznacz na planie drzwi wejściowe i do pomieszczeń sąsiadujących z holem. Niech na rysunku skrzydła drzwi będą otwarte. W ten sposób pokażesz kierunek ich otwierania i sprawdzisz, czy nie będą ze sobą kolidować ani utrudniać otwierania szaf. Następnie prześledź, czy wytyczonymi trasami będzie się można poruszać bezkolizyjnie. A także czy tych dróg nie można skrócić.
Otwarcie holu na dom: dobry projekt
Ma sens wszędzie tam, gdzie można wyraźnie oddzielić funkcje strefy wejścia i strefy dziennej, tak by zachować poczucie prywatności w miejscach, w których tego potrzebujemy: podczas posiłków, gdy odpoczywamy, czytając czy oglądając telewizję. Dom to całość – zmiany w holu wejściowym pociągają za sobą kolejne w sąsiednich pomieszczeniach.
Natomiast by poradzić sobie z wizualnym chaosem, jakim może grozić nadmiar drzwi w holu wejściowym, i by usprawnić komunikację, dobrze jest wprowadzić hierarchię, tak by jedne drzwi nabrały znaczenia, a inne wtopiły się w tło i zeszły na dalszy plan. Dwuskrzydłowe, przeszklone drzwi do salonu będą od wejścia przykuwać uwagę. Pojedyncze gładkie drzwi obok mogą prowadzić do pozostałych pomieszczeń. Tak by żaden gość zamiast do salonu nie trafił do kuchni, garażu czy toalety.
Idealnie byłoby, gdyby udało się zaplanować wejście do kuchni prosto z holu lub w jego najbliższym sąsiedztwie. Bez zmiany butów będziecie mogli przenieść zakupy prosto ze sklepu czy z bagażnika samochodu na kuchenny blat. Możliwe będzie też wyniesienie śmieci z kuchni bez przechodzenia przez jadalnię czy salon.
Z tych samych powodów wygodne jest również bezpośrednie przejście z garażu do domu.
Z tą tylko różnicą, że powinno ono prowadzić przez hol wejściowy, zamkniętą klatkę schodową czy inne pośrednie pomieszczenie. Pamiętajmy, że drzwi z/do garażu muszą być równie bezpieczne i szczelne jak te zewnętrzne.
Błędem jest, zaplanowanie przejścia z garażu wprost do kuchni, chociaż w pierwszej chwili pomysł może się wydawać atrakcyjny. Wniesienie zakupów będzie jeszcze łatwiejsze, ale osoba, która je dostarczyła, będzie musiała później pokonać zwykle krętą drogę do holu, by odwiesić kurtkę w szafie. Bezpośrednie sąsiedztwo garażu grozi także przenikaniem do domu spalin i hałasu.
Autor: Piotr Mastalerz, projekt: Damian Kałdonek/Projarch
Ciemny przedpokój doświetlą przeszklone drzwi lub pełne, ale z jednym lub dwoma bocznymi szklanymi panelami
Jak urządzić hol w domu: szuflady i szafy
Kolejny krok w projektowaniu holu, czyli strefy wejścia to przechowywanie. Zastanów się, czy potrzebujesz w holu szafy tylko na okrycia używane w danym sezonie, czy może wygodniejsza byłaby garderoba, która pomieści i letnie płaszcze, i puchówki na zimę. Wówczas nie trzeba będzie co kilka miesięcy przeorganizowywać zawartości szaf. Każda taka decyzja może oznaczać konieczność korekty projektu holu. Należy kreślić i zmieniać odważnie aż do uzyskania zadowalającego rezultatu. Zmiany na papierze kosztują co prawda trochę czasu, ale gdy dom stanie, każde przesunięcie ściany, nowy otwór drzwiowy, przeróbka instalacji będą pociągały za sobą opóźnienie prac wykończeniowych i będą miały konsekwencje finansowe.
Przeczytaj też:
Obszerne, dobrze zorganizowane szafy czy garderoba pomieszczą poza odzieżą wierzchnią także buty, czapki, szale, okulary, a nawet torebki i walizki. W przeciwieństwie do wieszaków wolno stojących i ściennych pomogą też zachować porządek i ład w holu. Weźmy także pod uwagę, że płaszcze czy kurtki dłużej zachowują fason, gdy wieszamy je na szerokich wieszakach, tak zwanych ramiączkach, a nie na hakach czy haczykach. Niecierpliwym dostęp do szafy ułatwią zewnętrzne szuflady na drobiazgi. A jeśli w domu są dzieci, to dobrym pomysłem będzie zamocowanie w szafie nisko drążka na dziecięce kurtki i płaszczyki, by pociechy mogły same odwieszać swoje rzeczy. To nauczy je samodzielności i pomoże utrzymać porządek. Gdy dzieci podrosną, drążek trzeba po prostu przesunąć wyżej. W holu potrzebne będą jeszcze ławka czy fotel, na których można wygodnie przysiąść, by zmienić buty, oraz lustro, w którym obejrzymy się od stóp do głów.
Hol aranżacje: podłoga
Na podłodze w holu przy drzwiach wejściowych sprawdzą się materiały odporne na przyniesione na butach błoto, piasek, wodę. Liczą się duża wytrzymałość na nacisk oraz ścieranie i wilgoć. Ważne jest także, by posadzka była łatwa do utrzymania w czystości. Polecam do wykończeniu podłogi w holu gres (najlepiej duże formaty, tak żeby na podłodze było jak najmniej spoin do czyszczenia), granit, panele laminowane, drewno – twarde (dąb czerwony, jesion, wiśnię, gruszę, jabłoń) i bardzo twarde (dąb, buk, grab, robinię akacjową, heban, orzech amerykański). Panele koniecznie powinny być przeznaczone do pomieszczeń o wysokim natężeniu ruchu – co najmniej klasy 23 i współczynniku ścieralności AC4. Trzeba także zwrócić uwagę, by miały rdzeń z płyty HDF o podwyższonej odporności na wodę i impregnowane krawędzie oraz system tłumiący kroki. W holu można też ułożyć posadzki żywiczne. Umieszczamy je na końcu listy, bo ich trwałość, a także idealna lustrzana powierzchnia zależą od odpowiednio przygotowanego podłoża, najczęściej jest to wylewka z betonu o klasie wytrzymałości mechanicznej C16/B20, oraz od fachowego wykonania posadzki. Niestety, mimo rosnącego zainteresowania tego typu wykończeniem podłóg nie jest łatwo o dobrą firmę wykonawczą, która chciałaby się podjąć realizacji zamówienia w niewielkich domowych pomieszczeniach.
Przeczytaj też:
Odpowiednio dobrana posadzka w holu pokreśli styl domu. Może grać pierwsze skrzypce, przykuwać uwagę i ożywiać przedpokój albo – przeciwnie – być neutralna i dać pierwszeństwo efektownym ścianom. Obok charakterystycznej dla wnętrz stylowych czarno-białej szachownicy nie można przejść obojętnie. Tak jak w przypadku płyt terakoty czy płytek cementowych w geometryczne czy roślinne motywy. Są odpowiednie do wystroju holu i wnętrz inspirowanych rejonem śródziemnomorskim, a także w stylu vintage.
Hol aranżacje: ściany
Gdy już rozwiązaliśmy kwestie praktyczne, czas starannie wybrać kolory ściany, materiały wykończeniowe, dekoracje do aranżacji holu. To, co goście zobaczą od progu, powinno być wizytówką domu, prezentować jego styl, klimat, zdradzać upodobania mieszkańców. Nie popełnimy błędu, decydując się na jasną, neutralną paletę barw w wystroju holu. Rozjaśni i optycznie powiększy hol. Będzie też dobrym tłem kolorowych, czarnych i modnych ostatnio metalicznych dodatków. Nie ryzykujemy też wiele, wybierając nasycone, mocne barwy, np. aranżując jedną ze ścian w holu lub wszystkie ściany włącznie z drzwiami wejściowymi w ciemnym kolorze. Na takim tle dobrze wyglądałyby dodatki w kontrastowym kolorze, np. na granatowej ścianie żółte, złote, pomarańczowe akcenty, lub w tym samym, ale zdecydowanie jaśniejszym odcieniu (na granacie – błękitne). Dzięki takiej palecie hol co prawda wyda się mniejszy, ale też bardziej przytulny.
Przeczytaj też:
Pomysłów kolorystycznych może być nieskończenie wiele. W strefie wejścia nie przebywamy długo, więc to świetne miejsce na eksperymenty. Zamiast malować ścianę w holu, można ją pokryć wzorzystą tapetą. A także praktyczną, bo łatwą do utrzymania w czystości, boazerią. Tych, którym na samo słowo „boazeria” cierpnie skóra, zapewniam, że nie musi ona przypominać tej z lat 80. XX w., i proponuję termin „panele ścienne”. Mogą być drewniane lub z płyty MDF fornirowanej lub lakierowanej w kolorze ścian lub w innym, jeśli taki będziemy mieli pomysł na hol.
Przeczytaj też:
Wreszcie lustro, bez którego nie można sobie wyobrazić żadnego przedpokoju. Umieść je tak, by było wygodnie przejrzeć się przed wyjściem z domu, ale nie zapomnij sprawdzić, co jeszcze zobaczymy w lustrzanym odbiciu. I to nie tylko wówczas, gdy będziemy stali na wprost szklanej tafli, ale także z innych perspektyw. Unikaj takiego usytuowania lustra, w którym odbije płaszcze na wieszaku, drzwi wejściowe lub drzwi do toalety. Nie wieszaj też lustra na wprost wejścia, bo to nie swój wizerunek powinni zobaczyć odwiedzający nas goście. Klasycznym rozwiązaniem, pasującym do stylowego holu, jest lustro nad konsolą/komodą.
Hol aranżacje: oświetlenie
Gdy wchodzimy do domu lub mieszkania, witamy gości, wieszamy ubrania w szafie, hol powinien być rzęsiście oświetlony. Zanim jednak zaprojektujemy instalację elektryczną i wybierzemy lampy, zróbmy wszystko, by wpuścić do holu jak najwięcej światła dziennego. Gdy nie ma okien, ratunkiem będą przeszklone drzwi wejściowe i takież drzwi do części dziennej. To może być także kolejny argument, by połączyć hol z salonem, w którym zwykle naturalnego światła nie brakuje.
Przeczytaj też:
W małym przedpokoju jako oświetlenie ogólne zwykle wystarczy jedna lampa na suficie. Umieszczona centralnie lub nad lustrem, które dodatkowo rozproszy światło na cały przedpokój. W większym wnętrzu holu możemy zaprojektować dwa obwody elektryczne – jeden zasilający oświetlenie ogólne, drugi kinkiet nad lustrem lub parę kinkietów po obu jego stronach. Wówczas będą włączane niezależnie i pozwolą kreować różny klimat. Z kolei długi i wąski hol wymaga kilku lamp na suficie lub kilku kinkietów (dobrze, żeby oświetlały sufit, a odbite światło – całe wnętrze).
Jeszcze innego oświetlenia potrzebujemy, jeśli w holu planujemy galerię. Idealne będą reflektorki na szynie lub takie, które umożliwiają skierowanie strumienia światła tam, gdzie jest potrzebny. Za każdym razem, gdy zmienimy aranżację obrazów czy zdjęć na ścianie, będzie można odpowiednio dostosować oświetlenie. Ciąg reflektorów przyda się wzdłuż szaf.
Może się okazać, że takie dwa szeregi lamp wystarczą także jako oświetlenie ogólne.
Jeśli hol jest połączony z pokojem dziennym, dobrze, by lampa czy lampy były zainstalowane na ściemniaczu lub na dwóch obwodach, tak by część świateł można było wyłączyć lub zmniejszyć ich natężenie. Widziany z pokoju hol nigdy nie będzie ciemny, nieprzytulny.
Polecany artykuł: