Lampy sufitowe, LED, halogeny? Jakie oświetlenie salonu polecają architekci

2020-05-23 14:45

Odpowiednie oświetlenie salonu może wydobyć i podkreślić jego piękno. Odpowiednio dobrane lampy sprzyjają wypoczynkowi, budują nastrój, tworzą klimat wnętrza. Dlatego oświetlenie salonu wymaga dobrego projektu. Warto starannie zaplanować oświetlenie salonu, żeby niezależnie od sposobu spędzania czasu gwarantował miłą atmosferę. Architekt radzi, jakie oświetlenie salonu wybrać.

Nastrojowe oświetlenie w salonie
Autor: Rafał Poławski Wypoczynkowi w salonie sprzyja szeregu ukrytych lamp, skupiających światło na ścianach. Tam gdzie wypoczywamy, światło powinno być żółte i ciepłe (bo takie uspokaja), stonowane, z subtelnym rozproszonym światłem. Padające z boku czy z różnych zakątków - intymne i nastrojowe.

Salon to z założenia pokój wielofunkcyjny. Służy do różnych celów – indywidualnego wypoczynku, przyjmowania gości, jedzenia, spędzania czasu w gronie rodziny. Dobrze, jeśli oświetlenie będzie można dopasowywać do tych potrzeb. Pokój dzienny jest coraz częściej połączony z kuchnią i jadalnią, dlatego jeden żyrandol pod sufitem nie załatwi sprawy. Dzięki rozmieszczeniu wielu różnorodnych lamp w odpowiednich miejscach uzyskamy wiele możliwych aranżacji wnętrza i podziałów na strefy. Dlatego na liczbie źródeł światła w salonie nie warto przesadnie oszczędzać.

Planując oświetlenie, nie możemy się ograniczać do myślenia o powierzchni i kształcie salonu. Światło jest elementem całej przestrzeni wnętrza, działa we wszystkich jego wymiarach. Zazwyczaj zależy nam, aby nasz salon był dobrze oświetlony. Ale dobrze, to zarówno ładnie, ciekawie, jak i funkcjonalnie.

Oświetlenie Kanlux
Autor: Kanlux

Oświetlenie salonu: wnętrze w pełnym świetle

Zmęczeni nieśmiertelnym, wieloramiennym żyrandolem zawieszonym pośrodku sufitu coraz częściej rezygnujemy z centralnie umieszczonego światła w salonie na rzecz lamp i kinkietów rozproszonych w różnych punktach pokoju. Tym samym, często nieświadomie, pozbawiamy się bardzo ważnego oświetlenia ogólnego. Efektem jest nierównomierne oświetlenie wnętrza salonu: jedne zakątki są bardziej rozświetlone, a inne toną w mroku. A tymczasem jasny, dobrze oświetlony salon zapewnia komfort zbliżony do światła dziennego. Takie oświetlenie potrzebne jest czasami jako tło do wyeksponowania innych elementów wnętrza, a czasami po prostu do zrobienia porządków. Niezależnie od tego, jak często  będziemy z niego korzystać, powinniśmy je zainstalować.Zastępując światło dzienne, wybieramy źródła i oprawy równomiernie oświetlające całe wnętrze. Nie musi to być staromodny żyrandol zawieszony pośrodku sufitu. Mamy do wyboru znacznie nowocześniejsze plafoniery, żyrandole, lampy wiszące, albo reflektorki na linkach lub szynach oraz halogeny umieszczone w suficie. Oświetlenie ogólne w salonie dobieramy do wielkości i kształtu pomieszczenia. W niewielkim salonie często stosuje się jedno źródło światła umieszczone centralnie. W salonie o dużej powierzchni konieczne jest kilka równomiernie umieszczonych źródeł światła.Jeśli salon ma zakamarki, nisze lub łączy się z innym wnętrzem należy zapewnić źródło światła w każdej jego części. Uruchamiane jednocześnie, muszą mieć zgrane ze sobą oprawy i kolor źródła światła. Nie mogą one tworzyć dysonansu.Wysoki salon wymaga silnego źródła światła, stwarza też problem z wymianą żarówek i utrzymaniem go w czystości. Może być punktem wyjścia do zainstalowania nietypowego oświetlenia: dużych żyrandoli  wieloramiennych, światła umieszczonego na wysięgnikach, ramach, oświetlenia rozpietego na linkach. W takiej przestrzeni dobrze wyglądają lampy, które wymagają odejścia – z pewnej odległości lepiej je widzimy. Efektowne jest skierowanie światła na sufit i oświetlenie pomieszczenia światłem od niego odbitym.

Jak wybrać oświetlenie do domu?

Połącz kilka rodzajów światła: jakie lampy do salonu

Aby uzyskać najlepszy efekt i swobodę w zmianie nastrojów najlepiej rozmieścić oświetlenie w salonie warstwowo. Oświetlenie ogólne będzie stanowiło tło do oświetlenia miejscowego i dekoracyjnego. Ważne jest też, skąd światło pada - z góry czy z boku i jaką ma barwę. Operując różnymi rodzajami oświetlenia w salonie, o różnym natężeniu, można wyczarować w poszczególnych strefach pomieszczenia odmienny klimat. Światło zmienia kolor tkanin, tapet, ścian, mebli, a nawet obrazów, powiększa i pogłębia wszelkie nisze i zagłębienia znajdujące się w pomieszczeniu, meblach, przedmiotach.

Od własności światła zależy jak się czujemy. Jasne pomieszczenia wywołują pogodny nastrój i pobudzają do aktywności, zaś wnętrza o niższym poziomie oświetlenia wywołują uczucia odprężenia i spokoju. Salon będzie sie wydawał ciepły i przytulny, jeżeli użyjemy światła rozproszonego. Lepiej wybrać kilka słabszych, właściwie rozmieszczonych punktów świetlnych niż jeden mocny.

Oświetlenie salonu do strefy wypoczynku: lampy sufitowe

Lampy sufitowe nad częścią wypoczynkową zapewnią komfort przebywania w niej całej rodzinie, a także gościom. Spotkanie towarzyskie w większym gronie to sytuacja, w której chcemy korzystać z większej przestrzeni salonu, odpowiednie będzie więc ogólne światło górne. Podobnych warunków potrzebują też na przykład rodzinne rozgrywki w gry planszowe i zabawy dzieci odbywające się na podłodze. W przykładowym planie salonu są to cztery oprawy pojedyncze, ale można zastosować także oprawy z kilkoma reflektorkami lub systemy szynowe albo linkowe. Jeśli jednak chcemy w dużej przestrzeni salonu poczuć się przytulniej i na przykład poczytać, można wyodrębnić z niego miły kącik dzięki lampie stojącej. Rezygnujmy wówczas z zapalania reflektorów sufitowych znajdujących się daleko.

Oświetlenie salonu
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy W czasie przygotowywania posiłków dobre oświetlenie wyspy kuchennej zapewni rząd lamp wbudowanych w sufit. Dodatkowo nad płytą grzewczą została zamontowana listwa ledowa. Podczas spożywania posiłków dobre oświetlenie zapewnią dwie lampy sufitowe zawieszone nad stołem jadalnianym. Dzięki nieprzezroczystym kloszom oświetlają jedynie stół
Oświetlenie salonu
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Podczas spotkań lub gier rodzinnych najlepsze będzie ogólne światło górne pochodzące z czterech reflektorów umieszczonych w suficie. Można je skierować w dowolną stronę i oświetlić fragment salonu, na którym nam szczególnie zależy

Oświetlenie salonu: stół oświetlony czy zacieniony?

Lampy wiszące nad stołem wykorzystuje się najczęściej przy posiłkach. W prezentowanym pokoju dziennym pokazujemy dwie oddzielne, równie dobrze sprawdziłaby się jednak jedna większa lub rząd kilku mniejszych źródeł światła. Lampy nad stołem (koniecznie na osi stołu) podkreślają jego rangę. Zawieszone dość nisko oświetlają tylko blat i jego najbliższą okolicę, dzięki czemu strefa jadalni może być wydzielona światłem z przestrzeni pokoju, staje się najważniejszym jego miejscem, zaprasza gości i domowników do wspólnego posiłku. Poza oświetleniem stołu można wtedy zapalić tylko dyskretne, słabsze światła niekonkurujące z lampami nad stołem, które podkreślą ciekawe detale salonu, w tym wypadku ceglaną ścianę.

Oświetlenie Kanlux
Autor: Kanlux

Oświetlenie pokoju inne niż w aneksie kuchennym

Połączona z salonem kuchnia z racji swojej funkcji musi mieć dobrze dobrane oświetlenie nad blatami roboczymi. W tym przypadku nad płytą grzewczą jest ukryta listwa ledowa skierowana na blat, a nad wyspą pięć wpuszczonych w sufit halogenów. Po wyłączeniu tego oświetlenia kuchnia „znika” z salonu i staje się niewidoczna dla osób przebywających na kanapach czy przy stole jadalnianym. By uniknąć efektu czarnej otchłani w miejscu kuchni, można zastosować delikatne podświetlenie wyspy od strony salonu.

Oświetlenie Kanlux
Autor: Kanlux

Zwykłe oświetlenie sufitowe raczej nie do czytania

Źródło światła musi być wystarczająco mocne, by zapewniało odpowiednie warunki do czytania. Lepiej też, jeżeli da się skierować snop światła dokładnie tam, gdzie chcemy – umożliwi to lekturę w różnych pozycjach. Lampka stojąca z możliwością skierowania światła w dowolne miejsce przyda się również wtedy, kiedy zamiast książki wybierzemy film. Dzięki temu zachowamy przytulność kącika wypoczynkowego, a ekran telewizora nie będzie jedynym źródłem światła. Podobną funkcję spełniają także ledowe linie świetlne ukryte w suficie i oświetlające – jak w naszym przykładzie – ścianę z cegieł za telewizorem.

Oświetlenie salonu
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Jeśli mamy ochotę poczytać, w kąciku wypoczynkowym można zapalić lampę podłogową. Aby stworzyć kameralny nastrój, można też włączyć ledowe linie świetlne zamontowane w suficie, które podkreślą ciekawą fakturę ceglanej ściany

Oświetlenie salonu aranżacja  - wiele możliwości

W pokoju dziennym można wykorzystać także inne, mniej typowe źródła światła. Jeżeli zamierzamy umieścić na ścianie jakieś obrazy, warto skierować na nie niewielki reflektorek lub zamontować nad nimi lampkę specjalnie przeznaczoną do oświetlania obrazów, taką jak te, które stosuje się w galeriach. Źródłem światła może być także zapalony kominek (zwykły albo modny ostatnio „ekologiczny” na płynne paliwo). Duże możliwości dają też listwy ledowe, które można przyklejać bezpośrednio do ścian, sufitów czy ukryć w podłodze. W stosowaniu oświetleniowych trików warto jednak zachować umiar – wnętrze przeładowane zbyt wieloma efektami będzie sprawiać wrażenie chaosu, a nawet „dyskoteki”. Dlatego lepiej, aby światło było dyskretnym towarzyszem i tłem niż głównym aktorem w mieszkaniu.

Kiedy planować oświetlenie salonu

Całe oświetlenie salonu, czyli punkty oświetleniowe sufitowe i ścienne, włączniki, a także gniazda elektryczne, do których będziemy podłączać stojące lampy, trzeba rozmieścić jeszcze na etapie prac budowlanych, przed wygładzeniem i malowaniem ścian. Oznacza to, że już wtedy należy zdecydować o ustawieniu takich mebli jak stół, ława czy kanapa, do których dopasowujemy sztuczne światło.

WIDEO: W sklepie z oświetleniem - 5 produktów w 5 minut!

W sklepie z oświetleniem - 5 produktów w 5 minut!

Lampy do salonu: jak światło działa w przestrzeni wnętrza

Lampy, kinkiety, żyrandole w salonie nawet kiedy nie świecą, są widoczne, ingerują w przestrzeń i mają wpływ na aranżację wnętrza. Są także bardzo ważnym elementem wykończenia salonu. Istotna jest forma lamp - ich kształt, barwa.

Sprawdź też: podłoga w salonie - aranżacje, zdjęcia, poradnik >>>

Oprawy umieszczone w suficie lub niewiele wystające ponad jego płaszczyznę takie jak plafoniery stapiają się z powierzchnią sufitu i najmniej ingerują w przestrzeń salonu. Warto je stosować tam, gdzie ze względu na styl zależy nam na neutralności opraw.   Wiszące tuż pod sufitem żyrandole w salonie zapełniają przestrzeń w jego sąsiedztwie, kierują nasz wzrok ku górze. W małym pomieszczeniu widzimy je na ogół z dołu. Duży salon daje możliwość odejścia i oglądania opraw również z boku. Ważne jest również, czy klosz jest otwarty czy też zamknięty, czy kieruje światło do dołu czy do góry. 

Lampy w salonie zawieszone niżej, na wysokości wzroku mogą nie tylko obniżyć pomieszczenie, ale są wyraźnym akcentem w przestrzeni, często równoprawnym z meblami, obrazami.

Lampa zawieszona nad stołem w jadalni staje się wręcz symbolem więzi rodzinnych, ciepła.

Lampy stojące w salonie towarzyszą meblem i sprzętom salonu. Niskie lampy ustawione na komodach i stolikach tworzą z nimi zwartą przestrzeń, natomiast wyższe lampy podłogowe ustawione przy niskich kanapach i fotelach rozbudowują ją.

Oświetlenie salonu: lampy mają swój styl

Oświetlenie może działać na rzecz wystroju salonu tak samo jak inne elementy wyposażenia. Lampy i oprawy można dobierać na zasadzie zgodności stylowej albo na zasadzie kontrastu. Na rzecz stylu mogą działać nie tylko oprawy, ale też barwa światła, a także światło „bez opraw”, światło ukryte w suficie, za rampą, we wnękach. Kłopoty z wyborem lamp do salonu? Jeśli nie jesteśmy pewni swoich wyborów starajmy się kupić lampy o jak najprostszych formach, te będą wyglądały dobrze zarówno we wnętrzach urządzonych starymi meblami, jak i nowocześnie.

  • Oświetlenie salonu w stylu klasycznym

Klasyczne oświetlenie salonu to sprawdzone wzory. Najbezpieczniejsze są lampy sięgające do wzorów klasycznych nie budzących kontrowersji, sprawdzone. Gwarantują, że nikt nie odbierze ich jako wyraz braku gustu lub błędu stylistycznego. Mogą to być repliki lamp Tiffaniego, secesyjnych, kryształowych żyrandoli weneckich, Księstwa Warszawskiego. W stylowych salonach współgrają z innymi elementami wyposażenia natomiast we wwnętrzach nowoczesnych wymagają wsparcia w postaci innego elementu wyposażenia utrzymanego w takiej samej stylistyce.Inne lampy do salonu nawiązujące do wzorów klasycznych nie odtwarzają wiernie starych opraw, jedynie się nimi inspirują na przykład kształtem klosza czy podstawą lampy stojącej, wzorem na oprawie czy kloszu. Projektanci często przetwarzają dawne wzory, ubierając je w nowoczesne materiały, stosując nowoczesne techniczne rozwiązania.

  • Oświetlenie salonu w stylu minimalistycznym

Są to lampy bardzo oszczędne w formie, proste, sterylne, bez ozdobników. W takich oprawach dominuje brak koloru, modne są materiały transparentne, zaś z barw złamane biele. Wykorzystują połączenia metalu, szkła i drewna, ale tylko ich najszlachetniejsze gatunki.

  • Oświetlenie salonu w stylu industrialnym

„Techniczne” oprawy przypominają oświetlenie rodem z laboratorium, biur projektowych, hal fabrycznych, „nie wstydzą się” elementów konstrukcyjnych: przewodów, kabli, drutów, szyn, gołych żarówek. Często zamiast szklanych kloszy mają kształt pocisków lub probówek. Źródłem światła są tu reflektory, rastry, światłowody. Użycie takich lamp w salonie musi być bardzo przemyślane, zaprojektowane, inaczej łatwo mogą wzbudzić zamiast zachwytu uśmiech.

  • Oświetlenie salonu w stylu vintage

Oświetlenie nawiązujące do wzornictwa lata 60., 70. Srebrne abażury, szklane lub plastikowe kule, cekiny nanizane na żyłki, geometryczne wzory. Takie lampy są bajecznie kolorowe, oryginalne, ale pamiętajmy, że takie lampy zdominują wnętrze. Wystarczy jedna taka lampa w salonie, reszta lamp nie powinna rzucać się w oczy.

Oświetlenie liniowe Kanlux
Autor: Kanlux

Modne oświetlenie salonu

  • Żarówki bez opraw

Współczesna technika daje możliwość wyprodukowania takich źródeł swiatła, które są ozdobą same w sobie, moją one kształ  gwiazd,posiadaja filtry polaryzujące światło które dają różne odcienie, pomieszczenie można rożswietlic światłem w różnych kolorach tęczy, można stworzyć zaskakującą gre barw.

  • Design

Oprawy nowoczesne-designerskie sygnowane są nazwiskami znanych projektantów: Philipa Starcka, Achille Castiglioni.... Trudno zachować wobec nich obojętność – zaskakują nietypową formą – przynależną zupełnie innym przedmiotom. Przybierają kształt żagla, klepsydry, jaja, latawca, talerza, serduszka, balonika. Ostatnio popularne są lampy z papierowej koronki w kwiaty projektu Torda Boontje. Projektant z plątaniny roślinnych ornamentów uczynił swój znak firmowy. Papierowe wycinanki niezwykle misterne i delikatne, pasują do niemal każdego wnętrza.

Zabawną ozdobą, raczej dla odważnych są lampy neonowe. Udają dawne żyrandole i kinkiety. Wyglądają trochę jak reklamy sklepów z antykami w Nowym Yorku. Inne to wielobarwne walce pleksi, plastiki w różnorakiej formie i folie mieniące się jak tęcza. Dla przełamania stylu można je łączyć ze starymi meblami. Na salony wkraczają też zwykłe materiały – papier, filc, ale także szlachetny jedwab.

Oświetlenie salonu: zasady aranżacji

Oświetlenie w salonie powinno współgrać ze szkłem, dużymi płaszczyznami okien, luksferami, lustrami, witrynami, błyszczącymi podłogami. Światło będzie się w nich odbijać. Ważne jest ustawienie opraw względem błyszczących płaszczyzn, jeśli ma się w nich odbijać to powinien to być efekt zamierzony (artystyczny), a nie porażka projektanta.

Podłużne stoły w salonie można oświetlić kilkoma niewielkimi, bliźniaczymi oprawami, zamontowanymi w rzędzie obok siebie. Rozmieszczając lampy, nad stołem rozkładanym, należy sugerować się jego minimalnym rozmiarem, aby oprawy nie wykraczały poza powierzchnię blatu i nie znajdowały się nad głowami użytkowników. W każdym rozwiązaniu dużym udogodnieniem jest możliwość regulacji wysokości lampy oraz natężenia światła.

Nasi Partnerzy polecają