Cegła we wnętrzu. Zdjęcia, aranżacje wnętrz
Cegła we wnętrzu wciąż jest na nowo odkrywana jako materiał wykończeniowy. Budzi niezmiennie pozytywne emocje. Cegły są bowiem zarazem surowe i ciepłe. Często pojawiają się we wnętrzach jako dekoracyjny akcent i alternatywa dla białych gipsowych ścian. Zobacz aranżacje wnętrz ze ścianami z cegły.
Autor: Andrzej Szandomirski
Ściany i ścianki z cegły
Ściana działowa z cegły. Murowana z cegły ściana działowa ma tę zaletę, że nie trzeba jej wykańczać. Kolor, format i fakturę cegły można dobrać do stylu i koncepcji wnętrza. Warunkiem dobrego efektu jest bardzo staranne wykonanie. Trudniej też zamontować oświetlenie – w trakcie murowania trzeba pamiętać o przewodach, na przykład prowadzić je w drążeniach cegieł.
Ściana parawanowa z cegły. Ceglana ścianka nie musi nawet dochodzić do samego sufitu, aby oddzielić kuchnię od jadalni. Powinna być tylko dobrze zbrojona, aby można było na niej powiesić kuchenne półki, kiniet czy obraz. Jasny piaskowy kolor tworzy piękne tło dla drewnianych mebli i dodaje wnętrzu ciepła.
Cegła w salonie
Naturalna barwa cegły. Dekoracyjne właściwości ceglanego muru polegają między innymi na tym, że każda cegła jest nieco inna. Naturalny kolor wypalonej ceramiki to mnóstwo odcieni. Ich współgranie powoduje, że płaszczyzna ściany ożywa. Zwłaszcza wtedy, gdy zostanie odpowiednio oświetlona.
Autor: Konrad Kalbarczyk
Ściana z cegły - w stylu fabrycznym
Surowa ściana z cegły w stylu fabrycznym. Surowa biała ściana z cegieł w połączeniu z minimalistycznym wystrojem wnętrza, przywodzi na myśl loft.
Ściany z cegły we wnęce. Fragment starego muru skontrastowany z białym tynkiem jest jak muzealna ekspozycja odsłaniająca warstwy przeszłości. Historia zdobi. Projekt: Maciej Piórkowski.
Gładka cegła na ścianie. Inny efekt daje cegła jednolita i gładka. W tym wypadku dekoracyjną rolę odgrywają fugi. Ich rysunek stosuje się często do wzbogacenia tła. Tutaj został dodatkowo podkreślony, bo powielony w lustrzanym odbiciu. Projekt: Karolina Chmielnik-Dubaj.
Cegła w kuchni i łazience
Autor: Andrzej Szandomirski
Cegła jako podpora barku
Cegła jako podpora barku. Cegła stosowana jest także w nowoczesnych wnętrzach. Tu przydaje się do konstrukcji barku oddzielającego kuchnię od salonu. W zestawieniu z lżejszymi nowoczesnymi materiałami takimi jak metal, szkło czy płyty lakierowane, nabiera nowego uroku. Projekt: Beata Stojanow-Jaskot
Ściana z cegły w łazience. Jednolita powierzchnia, czerwona naturalna barwa, zdyscyplinowane linie fug – taka ściana w łazience nie potrzebuje dodatkowych ozdób, jest nie tylko trwała, ale i efektowna. Gładka i dokładnie wymurowana powierzchnia może obyć się bez wykończenia. Po co nam płytki?
Cegła we wnętrzu: kominek
Autor: Piotr Mastalerz
Masywna ściana z cegły
Masywna ściana z cegły. Masywna ściana z cegły z otwartą niszą paleniska. Palenisko może być znacznych rozmiarów, na przykład bardzo szerokie. Sprawdzony pomysł na kominek w drewnianym domu letnim – do rustykalnego wnętrza znakomicie pasuje łączenie drewna i surowej cegły.
Ściana z cegły przy kominku. Nowoczesny kominek to zazwyczaj prostota kształtu i piękno materiału. Do obudowy często służy cegła – tworzy powierzchnię mieniącą się wieloma odcieniami.
Ściana z cegły jako wyrazista dekoracja. Ciekawy efekt daje zestawienie tradycyjnej czerwonej cegły z nieskazitelną bielą ścian i nowoczesnymi sprzętami. W dużej jasnej przestrzeni ten najzwyklejszy, łatwo dostępny materiał do obudowy kominka występuje w roli wyrazistego elementu dekoracyjnego.