Nowoczesna boazeria w aranżacji wnętrz. Kilka pomysłów jak ozdobić ściany deskami

2019-03-01 14:24 Anna Kazimierowicz
Nowoczesna boazeria
Autor: PPG Deco Okładzina ściany wykonana z desek różnie wykończonych i naznaczonych zębem czasu jest najważniejszą dekoracją pokoju dziennego

Boazeria drewniana: zobacz, jak można zrobić boazerię po nowemu i atrakcyjnie ją wykończyć. Drewno to szlachetny i wartościowy materiał. Zmieniają się mody, więc i ono zmienia swoje oblicze.

Boazeria w aranżacji wnętrz kojarzy się ze statecznymi, tradycyjnymi rozwiązaniami, często w stylu rustykalnym. Wąskie pionowe listewki z felcem pokryte zżółkniętym lakierem bezbarwnym są passé. Nowoczesna okładzina z elementów drewnianych nie musi przypominać takiej boazerii. Obecnie inaczej układamy drewno na ścianach. Jest wiele nowych materiałów drewnianych lub drewnopochodnych, które można wykorzystać do wykonania okładziny. Mamy także do dyspozycji wiele nowych materiałów lakierniczych do wykończenia boazerii.

Nowoczesna boazeria
Autor: FFiL Śnieżka Okładzina na ścianie może być wykonana z desek podłogowych, tych samych co na posadzce

Nowoczesna boazeria: elementy

Dzięki nowoczesnym sposobom mocowania boazerię można ułożyć z dowolnych elementów drewnianych lub drewnopochodnych. Wykorzystuje się klasyczne listwy lub deski z drewna rodzimego lub egzotycznego, deszczułki parkietowe, sklejkę, płyty wiórowe surowe lub fornirowane.

Obecnie do wykonania boazerii wykorzystujemy zdecydowanie większe elementy niż kiedyś - długie i szerokie dyle, a nie wąziutkie listewki. Nowoczesna boazeria bardzo często przypomina podłogę - można ją ułożyć z takich samych desek podłogowych, z jakich została wykonana posadzka. Popularne jest wykorzystywanie zwłaszcza desek warstwowych, które wyróżniają się oryginalnym wykończeniem powierzchni.

W nowoczesnej boazerii liczy się atrakcyjny wzór usłojenia drewna. Dlatego tak popularne są płyty wiórowe z fornirem z drewna egzotycznego albo z fornirem modyfikowanym. Podobnie dekoracyjny efekt można uzyskać, wykorzystując elementy o oryginalnym kształcie. Na rynku są panele ścienne wycinane w kształt rombu, koła, arabeski itp. 

Boazeria może być płaska, sprawiająca wrażenie, że jest jednopłaszczyznowa. Linie podziałów są wtedy minimalnie zaznaczone. Na drugim biegunie są boazerie bardzo dynamiczne, trójwymiarowe. Tak mocny efekt można osiągnąć, zestawiając w jednej okładzinie elementy o różnym stopniu wybarwienia, inaczej wykończone albo fragmenty drewna o różnej grubości.

Jako nowoczesną dekorację ścian możemy wykorzystać kawałki starych listewek boazeryjnych. Można pociąć je na dowolnej długości kawałki. Poszczególne elementy trzeba przykleić mocnym klejem montażowym do cienkiej, ale nie wiotkiej płyty drewnopochodnej. A potem cała płytę przykleić do podłoża.

Nowoczesna boazeria
Autor: FFiL Śnieżka Wykończone drewnem ściany stanowią piekne ramy dla ascetycznego wyposażenie nowoczesnego salonu. Pionowa okładzina jest wykonana z szerokich i długich desek

Boazeria drewniana: sposób wykończenia

Boazeria wykonana z gotowych desek warstwowych, paneli podłogowych, płyt fornirowanych nie wymaga dodatkowych zabiegów wykańczających. Płyty wiórowe albo sklejkę można polakierować albo pozostawić w wersji surowej, żeby patynowały. Naturalnie starzeć się, czyli szarzeć i srebrzeć, będzie również surowe drewno. Ale można nadać mu także dowolny kolor.

Najprościej jest boazerię pomalować. Kiedyś królował bezbarwny lakier do drewna i kryjące farby olejne w kolorach drewnopodobnych. Teraz mamy bardzo duży wybór nowoczesnych, różnorodnych produktów do wykańczania drewna.

Zobacz także:

Jest też cały segment specjalistycznych preparatów typu Do it yourself dla osób, które lubią same prowadzić prace wykończeniowe czy renowacyjne, a przy tym nie boją się eksperymentować. Eksperymenty można przeprowadzać także z użyciem konwencjonalnych produktów. Trzeba jednak najpierw sprawdzić, co dopuszcza producent, i zrobić próbę na kawałku deski. Sklejka pomalowana emalią do drewna w nieoczywistym kolorze może dać bardzo ciekawy efekt.

Nowoczesna boazeria: nowe kolory

Wraz z popularnością stylu skandynawskiego oraz nowoczesnych, surowych wnętrz w szarej tonacji w paletach kolorów środków do wykańczania drewna pojawiły się i te barwy. Każdy producent ma farby, lakiery lub lakierobejce w kolorze białym, jasno- i ciemnoszarym, antracytowym. Druga grupa produktów to farby i emalie kryjące do drewna. Te z kolei są popularne w tonacji bieli i odcieniach pastelowych. Dla odważnych producenci farb i lakierów przygotowali nawet jaskrawe kolory, nietypowe dla drewna, na przykład niebieski, żółty, albo odcienie metaliczne, także złoty popularny w stylu glamour.

Przeczytaj też: bielenie parkietu - jak pomalować podłogę na biało >>>

Nowoczesna boazeria
Autor: Benjamin Moore Pionowe szerokie deski zostały pomalowane farbą kryjącą w delikatnym kolorze pastelowych

Nowoczesna boazeria: czym ją pomalować

Do malowania drewnianej boazerii można wykorzystać lakiery, lazury i lakierobejce, farby i emalie, oleje. Trzy pierwsze produkty tworzą powłoki transparentne – na powierzchni drewna widać układ słojów, a także wszystkie jego mankamenty. Można je nakładać na surowe drewno oraz powierzchnie pokryte innymi powłokami malarskimi (oprócz wosków i olejów). Farby i emalie tworzą powłoki kryjące. Te produkty można nakładać na surowe drewno i powierzchnie pomalowane dowolnym produktem (oprócz olejów i wosków). Z ich użyciem można uzyskać ciekawy efekt dekoracyjny na ścianie. Podłoże z surowych desek można pomalować jedną warstwą farby lub emalii, które podkreślą barwą usłojenie, ale go nie zakryją. Bezbarwny lakier utrwali i ochroni przed zniszczeniem ten efekt.

Oleje są rzadko stosowane do wykańczania boazerii, a dają głębokie aksamitne wykończenie drewnu i nieco wzmacniają kolor. Są też oleje barwione, które dają efekt matowego koloru. Tak pomalowaną okładzinę ściany można odświeżać nową warstwą oleju co pół roku (a nawet rzadziej) i będzie wyglądać jak nowa.

Nowoczesna boazeria
Autor: Andrzej Szandomirski Drewniana okładzina może być wykonana nawet w łazience. Tu została przygotowana z fornirowanych płyt wiórowych

Nowoczesna boazeria: modne wykończenie

Do wykończenia boazerii można też użyć innych, modnych produktów. Woski i farby do mebli oraz farby kredowe  to drogie produkty opracowane z myślą o dekoracyjnym, oryginalnym wykańczaniu powierzchni drewnianych. Paleta kolorów to zwykle dużo odcieni bieli, barwy pastelowe, jeśli mocniejsze tony, to lekko rozbielone. W kolekcjach są dodatkowe preparaty, żeby uzyskać różnorodne efekty dekoracyjne, na przykład metaliczny albo spękań (shabby chic). Farby kredowe i woski można nakładać różnymi narzędziami i technikami, żeby uzyskać indywidualny wzór, na przykład patynowania, przecierki, prowansalski lub vintage.

Przeczytaj także:

Woski to pasty gotowe do użycia. Mogą być bezbarwne, kolorowe albo barwiące. Nakłada się je na surowe drewno boazerii (można je wcześniej zabejcować). Podkreślają usłojenie, kolorowe trochę je podbarwiają i ożywiają. Tylko woski barwiące nadają kolor drewnu. Zawoskowaną kilkakrotnie powierzchnię trzeba dobrze wypolerować.

Przeczytaj też:

Farby kredowe zawierają dodatek kredy, który sprawia, że dobrze kryją. Powierzchnia drewniana pokryta farbą kredową tworzy efekt matowy. Jako warstwę wykończeniową stosuje się lakier lub wosk do drewna, który zabezpiecza powierzchnię. Są też farby kredowe z dodatkiem substancji hydrofobowych, które można wykorzystać do pomalowania boazerii w łazience.

Nowoczesna boazeria
Autor: Piotr Mastalerz Boazeria może zostać pomalowana z efektem postarzenia, przecierek lub spękań

Nowoczesna boazeria: sposób układania

Deski układamy obecnie przede wszystkim w poprzek ścian. Można nawet ułożyć je pod skosem. Moda na duże deski podłogowe przeszła również na ściany. A czasem także na sufit.

Bardzo popularne jest mocowanie deszczułek w okrętówkę, czyli rzędami z przesunięciem spoiny. Układ boazerii nie musi być regularny. Łączy się deski różnej długości. W poszczególnych rzędach spoiny wypadają więc na różnej wysokości.

Przeczytaj też:

Boazerią wykończa się teraz dowolne miejsca w domu - ścianę w salonie, sufit w korytarzu, ścianę nad wanną lub za łóżkiem w sypialni. Nie trzeba robić boazerii na całej ścianie – dekoracja z drewna może być tłem, na przykład dla wezgłowia łóżka w sypialni, czy ściany z telewizorem w salonie. Często jest też dominującym elementem dekoracyjnym w danym wnętrzu, np. pokoju dziennym.

Przeczytaj też:

Nowoczesna boazeria
Autor: Piotr Mastalerz Boazeria ze starych desek odzyskanych podczas przebudowy domu została ułożona na suficie. Nawiązuje do starych cegieł odsłoniętych na ścianie. Projekt Damian Kałdonek

Nowoczesna boazeria: sposób mocowania

Okładziny z drewna są najczęściej układane na podkonstrukcji z listewek drewnianych. Zmiana układu deszczułek wymaga innego ułożenia rusztu. Gdy boazeria ma mieć układ pionowy, robi się ruszt z poziomych listewek. Gdy boazeria mieć układ poziomy, listwy rusztu trzeba przymocować pionowo. Jeśli okładzina z desek jest wykonywana z małych elementów, można je przykleić do podłoża klejem montażowym lub klejem do drewna.

Przeczytaj też:

Boazerię wykonuje się także z płyt drewnopochodnych. Sposób mocowania zależy od wielkości elementów i równości podłoża. Podkonstrukcja pozwala zniwelować krzywizny podłoża. Przyda się, zwłaszcza gdy elementy boazerii mają wielkie wymiary. Jeśli ściany tworzą równe, pionowe płaszczyzny, elementy boazeryjne z płyt można to nich przykleić.

Nowoczesna boazeria
Autor: Natural Wood Panels Boazerię można wykonać z gotowych paneli z wykończeniem w postaci np. deszczułek o różnej grubości

Nie przegap innych artykułów na temat zastosowania drewna

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE