Sklejka: rodzaje, zastosowanie, ceny. Co można zrobić ze sklejki?

2019-02-01 11:19 Anna Kazimierowicz
Sklejka
Autor: Maria Miklaszewska Projekt Marta Urbańska NUK, stylizacja Maria Miklaszewska Sklejka została wykorzystana do zbudowania dekoracyjnej wielofunkcyjnej ścianki w salonie

Sklejka to ciekawy materiał o szerokim zastosowaniu. Cienkie i mocne płyty sklejki wymyślono jako materiał konstrukcyjny. Ale coraz częściej sklejka jest wykorzystywana do wykańczania wnętrz.

Sklejka to szlachetna pochodna drewna - płyta zbudowana z kilku arkuszy cienkiego forniru. Ma postać płyt wielkoformatowych, które pozwalają podziwiać urodę drewna na wielkich płaszczyznach. Dlatego sklejka chętnie jest wykorzystywana w dekoracyjnych zabudowach meblowych, na ścianach, a nawet na podłodze.

Sklejka to jednocześnie jeden z najmocniejszych produktów drewnopochodnych. Ma najwyższą wytrzymałość mechaniczną wśród płyt budowlanych produkowanych z drewna, np. wiórowych, drzewno-magnezytowych, pilśniowych. Dlatego może być wykorzystywana jako materiał konstrukcyjny, np. do budowy suchego podkładu podłogowego albo poszycia dachu.

Ze względu na to, że jest tworzona z fornirów drewnianych, sklejka jest droga, droższa od typowych budowlanych płyt wiórowych. Ze względu na walory dekoracyjne warto ją wykorzystywać w rozwiązaniach wykończeniowych we wnętrzach. Do celów konstrukcyjnych można wykorzystać tańsze (i cieńsze ze względu na wytrzymałość) płyty niższej klasy.

Sklejka liściasta ma lepsze parametry od iglastej, za to ta druga jest bardziej usłojona.

Sklejka: budowa

Sklejka składa się ze sprasowanych pod ciśnieniem i w wysokiej temperaturze cieniutkich warstw drewna (fornirów). Kolejne warstwy układa się tak, żeby w sąsiednich arkuszach włókna drewna były ukierunkowane na przemian (prostopadle względem siebie). Taka budowa zapewnia niepodatność na odkształcenia i wielką wytrzymałość mechaniczną płyt sklejki. Sklejkę wykonuje się z drewna iglastego (sosna, świerk) lub liściastego (brzoza, olcha, buk, topola lub gatunki egzotyczne). O tym, czy zostanie zakwalifikowana do danego rodzaju, decyduje rodzaj drewna zastosowanego na wierzchu. Wewnętrzne warstwy często są wykonywane z fornirów tańszego drewna, np. topoli.

Ciężar sklejki iglastej to 550-650 kg/m3, a liściastej - 650-800 kg/m3. Grubość sklejki wynosi 3-50 mm, szerokość – 122-150 cm, długość 244-300 cm. W wielu firmach można zamówić płyty o określonych wymiarach. Na rynku są też gotowe mniejsze formatki wykorzystywane w zabudowach meblowych jako fronty szafek lub szuflad.

Sklejka: rodzaje

W zależności od przeznaczenia arkusze sklejki są spajane różnymi klejami. Tam, gdzie materiał ten nie będzie narażony na wilgoć, można używać sklejki suchotrwałej powstałej z użyciem klejów mocznikowo-formaldehydowych. Sklejka wodoodporna z jasną spoiną powstaje dzięki użyciu klejów mocznikowo-melaminowo-fenolowo-formaldehydowych, a zwykła wodoodporna - fenolowo-formaldehydowych. Sklejka wodoodporna nie jest jest odporna na wodę, tak jak żadne drewno. Wodoodporność oznacza, że pod wpływem wilgoci nie puszczą w niej spoiny klejowe, czyli arkusz się nie rozwarstwi. Sklejka wodoodporna może być stosowana na przykład do wznoszenia konstrukcji w łazienkach, ale trzeba dodatkowo zabezpieczyć ją hydrofobowo.

Do kolorowych zabudów można wykorzystać sklejkę, która ma z jednej strony nałożony film melaminowy w różnych barwach, np. żółty, czerwony, zielony.

Na zamówienie jest produkowana albo sprowadzana z zagranicy sklejka elastyczna z egzotycznego drewna fuma, która może być gięta wzdłuż lub w poprzek płyt. Płyty zdecydowanie cieńsze niż w przypadku innych rodzajów sklejki można wykorzystać w zabudowach łukowych.

Sklejka: wygląd

Sklejka jest produkowana w wersji szlifowanej lub nieszlifowanej. Na wierzchu widać układ słojów drewna w fornirze. Gatunek drewna decyduje o kolorycie sklejki i jej wzorze. Drewno sosnowe jest jasno żółte, ma wyraziste usłojenie, mogą w nim występować dość duże, okrągłe sęki. Brzoza jest bardzo jasna, prawie biała. Usłojenie jest prawie w niewidoczne, więc z daleka płyta sklejki brzozowej wygląda bardzo jednolicie. Gdzieniegdzie mogą występować niewielkie ciemniejsze sęczki. Fornir olchowy ma zdecydowanie mocniejsze wybarwienie w tonacji czerwonawej. Na płytach widać lekko zaznaczone nieliczne usłojenia i podłużne ciemniejsze przebarwienia oraz niewielkie sęki. Fornir bukowy ma podobne usłojenie do olchy, ale w kolorze różowawym.

Sklejka: klasy jakości

Sklejka jest produkowana w kilku klasach jakości, najczęściej od 1 do 4. Zależnie od producenta wydziela się więcej klas, nawet 6-7, czasem określanych literami. Klasyfikując materiał uwzględnia się występowanie w obłogu sęków, ubytków, przebarwień, sinizn, pęcherzy kleju.

Sklejka 1 klasy (bez wad) będzie stanowić atrakcyjną i oryginalną okładzinę ścian lub podłóg, sklejka klasy 3 lub 4 (o zachowanych parametrach mechanicznych) można wykorzystać jako podkład pod podłogę lub inną konstrukcję. Niektórzy producenci oferują jeszcze sklejkę klasy nazywanej Elite, Super itp., czyli jeszcze lepszej niż klasa 1.

Sklejka
Autor: Smętek Sklejka iglasta najniższej klasy z przebarwieniami i wypadającymi sękami

Sklejka: zastosowanie

Sklejka jest lekka i twarda, tnie się ją piłą ręczną lub pilarką elektryczną, a przykręca do konstrukcji nośnej wkrętami samogwintującymi. W zabudowach, w których ważna jest estetyka, można stosować niewidoczne łączenie na czopy. Sklejka może być wykorzystana:

  • do konstrukcji ścian działowych,
  • jako podłoga na podkładach z płyt lub na legarach,
  • możemy z niej wykonać sufit podwieszany,
  • nadaje się na zabudowy meblowe, szafki kuchenne, dekoracyjne półki,
  • ze sklejki wykonuje się też okładzinę ścian,
  • nadaje się też na podesty i stopnie schodów.

Wybierając sklejkę należy dostosować ich rodzaj do warunków panujących w pomieszczeniu. Sklejką
suchotrwałą można wykańczać ściany, sufity w miejscach nienarażonych na zalanie wodą i podwyższoną wilgotność. Taka sklejka podobnie jak płyty wiórowe wykończone fornirem sprawdzi się w pokojach i holach. Sklejka wodoodporna może być stosowana w kuchni i łazience.

Zobacz także:

Sklejka
Autor: Jan Wajszczuk Sklejka może być wykorzystana jako konstrukcja pod blat z płytek ceramicznych

Sklejka: wykończenie

Sklejka może być pozostawiona bez wykończenia. Wtedy z czasem drewno nieco zżółknie pod wpływem promieni słonecznych, a potem zszarzeje. Sklejkę można też polakierować bezbarwnie albo pokryć lakierobejcą. Dobry efekt daje olejowanie sklejki. Płyty można nawet pomalować jednokrotnie farbą kryjącą, która wydobędzie wzór usłojenia i nada mu lekka barwę, ale nie zakryje całkowicie struktury forniru.

Zobacz także:

Uwaga! Sklejkę i płyty pokryte fornirem należy klimatyzować tak, jak zaleca producent – najczęściej przechowując dzień albo dwa dni w pomieszczeniu, w którym będą układane (w fabrycznych opakowaniach).

Warto wiedzieć
Sklejka

Autor: Mariusz Bykowski

Sklejka z jedną stroną zabezpieczoną przeciw wilgoci jest używana do budowy szalunków

Sklejka budowlana

Sklejka wyprodukowana z tańszych fornirów o wadach wizualnych może być odpowiednio wykończona do specjalnych zastosowań budowlanych. Produkuje się sklejki szalunkowe, które są pokryte cienką warstwą tworzywa sztucznego albo specjalnym papierem z filmem fenolowym albo melaminowym. Sklejka antypoślizgowa stosowana w podestach schodów na budowach jest pokryta filmem z wzorem siatki, który zapobiega wpadnięciu w poślizg. Sklejka z wkładem wygłuszającym ma w środku między fornirami płat gumowy albo gumowo-korkowy, które zapobiega przenoszeniu drgań. Taka sklejka może zostać wykorzystana w budownictwie drewnianym do poprawienia akustyki konstrukcji.

Sklejka na ścianie
Autor: materiały prasowe IKEA Ściana wykończona kwadratami sklejki układanymi w różnych kierunkach. Dzięki ujednoliceniu barwy bogatego usłojenia wzór został stonowany

Sklejka: ceny

Ceny sklejki zależą od rozmiaru płyt, ich grubości, materiału oraz klasy jakości. Popularne w supermarketach płyty sklejki liściastej o wymiarach 2,5 x 1,25 m, czyli o powierzchni 3,125 m2 wykonane w klasie II-III kosztują od 100 zł (6 mm), przez 160 zł (10-12 mm) po ponad 200 zł (18 mm). Fińska sklejka brzozowa najwyższej jakości kosztuje 96 zł za płytę o wymiarach 60 x 122 cm i grubości 5 mm.

Sprawdź też: bielenie parkietu - jak pomalować podłogę na biało >>>

Tabela: ceny sklejki surowej

Rodzaj
okładziny
Gatunek
drewna
Wymiary
(gr. x szer. x dł.) [mm]
Cena
[zł/m2]
Sklejka
suchotrwała
brzoza 4 x 1525 x 1525 29,57
buk 4 x 1250 x 2500 88,56
brzoza 18 x 1525 x 1525 111,20
Sklejka
wodoodporna
topola 5 x 1220 x 2440 75,96
okoume 5 x 1220 x 2500 91,17


elliotis 12 x 1250 x 2500 103,98
sosna 18 x 1250 x 2500 207,56

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE