Stopnie drewniane na schody: jaki kolor i gatunek drewna wybrać? Ile kosztuje wykończenie schodów drewnem

2018-07-03 16:21 Anna Okołowska

Stopnie drewniane na schody są trwałe, eleganckie i ocieplają aranżację wnętrza. Jak je kupować? Jaki gatunek i kolor drewna wybrać do wykończenia schodów? Jakie są ceny stopni drewnianych?

Drewnem można obłożyć całe stopnie schodów albo wykończyć nim tylko stopnice. Niezależnie od tego, na jaki wariant się zdecydujemy, wybór gatunku drewna musi być podporządkowany roli, jaką ma ono odegrać. Ważne będą jego odporność na uszkodzenia mechaniczne, a także barwa i usłojenie.

Stopnie drewniane na schody: jaki gatunek drewna wybrać

Stopnie drewniane na schody muszą być odporne na uszkodzenia, dlatego robi się je z twardych gatunków drewna. Większe wymagania musi pod tym względem spełnić to, które będzie na stopnicach, mniejsze – przeznaczone na podstopnice. Stopnice najczęściej są wykańczane dębem, jesionem lub bukiem. Na zamówienie wykonywane są też stopnie na schody z drewna egzotycznego, na przykład jatoby, merbau czy teku. Na podstopnice często wykorzystuje się tańsze i bardziej miękkie gatunki – sosnę albo świerk, a potem barwę obłożonych różnym drewnem płaszczyzn ujednolica, nanosząc bejcę, olej czy lakier z pigmentami.

Sprawdź też:

Stopnie drewniane na schody są wykonywane nie tylko z litego drewna. Okładziną bywa tańsze drewno klejone, panel o budowie warstwowej lub płyta HDF pokryta fornirem i wykończona kapinosem drewnianym. Zastosowanie drewna klejonego to sposób na to, by stopnie przypominały parkiet, natomiast wykorzystanie elementów fornirowanych pozwala wyeksponować usłojenie drewna albo niedużym kosztem dopasować schody do drogiej posadzki egzotycznej.

Stopnie drewniane na schody
Autor: Eugeniusz Filipiuk, projekt: Katarzyna Francug/Pracownia Kaffka Stopnie schodów żelbetowych można w całości obudować drewnem tak, że nie będą się różnić od typowych schodów drewnianych

Jak dobrać kolor drewna stopni na schody do aranżacji wnętrza

Wykończenie schodów powinno być dopasowane do charakeru wnętrza. Schody mogą wyglądać tak samo jak podłoga lub z nią kontrastować. Jednak w tym drugim przypadku dobór barwy drewna nie jest sprawą prostą.

Sprawdź też:

Aby aranżacja nie sprawiała wrażenia chaotycznej, stopnie drewniane na schody powinny nawiązywać do któregoś z jej elementów. Mogą mieć taką barwę jak ramy okien, drzwi albo jedna ze ścian. Innym sposobem na stworzenie przemyślanej kompozycji jest taki wybór drewna na stopnie, by jego barwa nawiązywała do wybarwienia słojów drewnianej podłogi.

Sprawdź też:

Wideo: jaki wybrać gatunek drewna na schody drewniane?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Warto wiedzieć

Stopnie drewniane ze sklepu budowlanego lub od producenta

Stopnie drewniane można kupić w sklepie budowlanym i samodzielnie przykleić do betonowych schodów albo zamówić wraz z montażem u producenta. W tym drugim przypadku można się zdecydować na stopnie, które są proponowane w ofercie standardowej, lub złożyć indywidualne zamówienie. Za stopnie ze sklepu budowlanego zapłacimy nawet blisko 30% mniej. Jednak z reguły firmy, które je oferują, wliczają w cenę pomiar i transport. Poza tym za wyższą cenę zyskujemy często już wykończone stopnie – dobrane do wnętrza, w którym są schody.

Sprawdź też:

Stopnie drewniane na schody
Autor: Piotr Mastalerz Zupełnie inny efekt uzyskamy, wykańczając drewnem tylko stopnice. Cała konstrukcja nabiera wtedy lekkości

Wykończenie schodów drewnem: ile to kosztuje

Najtaniej jest wykończyć schody drewnem sosnowym ze sklepu budowlanego. Za niezabezpieczoną stopnicę trzeba zapłacić od 48 zł, a za podstopnicę – 25 zł. Droższa będzie stopnica z dębu – kosztuje od 115 zł, a podstopnica od 79 zł (surowa ze sklepu budowlanego).

Sprawdź też:

Więcej zapłacimy w firmie stolarskiej. Koszt stopnicy dębowej czy jesionowej waha się od 170 do blisko 300 zł. Za niższą podstopnicę (wysokości 1/3 standardowej) zapłacimy tu o kilkadziesiąt złotych więcej, a za całą podstopnicę i wykończenie listewkowe – o ponad 180 zł więcej.

Stopnie drewniane na schody z drewna egzotycznego są jeszcze droższe – z reguły o 30%. Poza tym za zabiegowe dolicza się 50 zł dopłaty. Stopnie fornirowane dostępne u stolarza są znacznie tańsze. Cena tych z drewnianymi kapinosami to 100-120 zł, a zabiegowych – 110-130 zł.

Szacując koszt wykończenia schodów drewnem, należy wziąć pod uwagę możliwe dodatkowe opłaty – przykładowo zmiana koloru drewna podnosi cenę o 10%, zaś za montaż trzeba zapłacić najczęściej około 15% wartości zamówienia.

Stopnie drewniane
Autor: Rintal Polska Schody Futura - Stopnie dębowe o grubości 4 cm
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE