Schody na strych. Jak zamontować schody strychowe, by ograniczyć straty ciepła?
Poprawnie zamontowane schody na strych dobrze izolują go od użytkowej części poddasza. Zobacz, jak zrobić schody strychowe, aby uniknąć strat ciepła.
Ponieważ ciepłe powietrze najmocniej ucieka z budynku górą – przez skosy połaci i strop nad poddaszem – to w tych przegrodach umieszcza się najgrubsze ocieplenie. Nie powinno się przerywać go otworem wyłazowym, który będzie zamknięty tylko cienką klapą, bo powstanie duży mostek termiczny. Żal jednak rezygnować z przestrzeni strychu, gdzie można umieścić na przykład rekuperator czy po prostu przechowywać sprzęty sezonowe.
Dawniej klapy gotowych schodów strychowych izolowano słabo lub nie robiono tego wcale. Aby ograniczyć straty ciepła, budowano na strychu nadstawki z ociepleniem, ale żeby wejść na strych, trzeba je było odsunąć. Częściej po prostu naklejano styropian na klapę, jednak by dała się otworzyć, można to było zrobić tylko w środkowej części. Na obwodzie nadal był mostek termiczny. W całości dało się ocieplić tylko zwykłą prostą klapę niepołączoną ze schodami. Dlatego w wielu domach funkcję komunikacji między strychem a poddaszem pełniły – i nadal pełnią – drabiny przystawiane do otworu w stropie. Ze strychu korzysta się na tyle rzadko, że można zaakceptować taką niedogodność za cenę likwidacji mostka termicznego. Można, ale już nie trzeba.
Termoizolacyjne schody strychowe
Rynek schodów na strych w ostatnich latach mocno się rozwinął. Te najnowsze i najcieplejsze łączą wygodę użytkowania z bardzo dobrą izolacyjnością termiczną i szczelnością. Przede wszystkim schody termoizolacyjne mają klapę o budowie warstwowej (typu „sandwich”) – między okładziną z 3-milimetrowych płyt drewnopochodnych znajduje się wypełnienie z polistyrenu grubości od 4 do 7 cm. Im jest grubsze, tym klapa cieplejsza. Współczynnik przenikania ciepła U przy klapie o całkowitej grubości 4,6 cm wynosi 0,86 W/(m2.K), przy grubości 5,6 cm – 0,7 W/ (m2.K), a przy 7,6 cm schody mają najczęściej współczynnik U od 0,55 do 0,77 W/(m2.K), choć zdarzają się takie o U = 0,49 W/(m2.K). Najgrubsze klapy – 8-centymetrowe – zapewniają izolacyjność na poziomie 0,51 W/ (m2.K).
Poza samą budową klapy niezwykle ważny jest system uszczelnienia przestrzeni między klapą a skrzynią oraz między ościeżnicą skrzyni a konstrukcją stropu. Dlatego ciepłe schody mają przynajmniej dwie uszczelki, które zapobiegają filtracji powietrza. Jedna uszczelka znajduje się w skrzyni, a druga w klapie.
Niektórzy producenci oferują dodatkowo gotowe kołnierze do uszczelniania przestrzeni wokół skrzyni.
Co sprawdzić przed montażem schodów strychowych
Trzeba sprawdzić, czy w pomieszczeniu jest wystarczająco dużo miejsca, aby mogły się otworzyć. Ze względu na segmentową budowę schody na strych nie wysuwają się w linii prostej, tylko częściowo obracają się wokół osi, którą tworzy dolna krawędź otwartej klapy wyłazu. Rozkładana część zakreśla w powietrzu łuk – jego promień wyznacza niezbędną wolną przestrzeń pod wyłazem. Po rozłożeniu bieg schodów strychowych nie może też znaleźć się zbyt blisko ściany czy balustrady, bo nie da się na nie wejść. Otwór w stropie musi mieć odpowiednie wymiary odpowiadające nominalnym rozmiarom handlowym schodów podanym przez producenta na etykiecie. Schody termoizolacyjne wymagają otworu o szerokości 60 i długości 120 lub 130 cm albo o szerokości 70 i długości 120, 130 lub 140 cm.
Sprawdź też:
Szerokość 60 lub 70 cm to dość standardowa odległość w świetle między belkami stropowymi, którymi najczęściej są jętki. Dlatego istniejący otwór raczej nie bywa za wąski. Może natomiast być za krótki i wtedy trzeba go powiększyć. Zazwyczaj krawędzie otworu są wyznaczone przez drewniane wymiany – krótkie belki przykręcone prostopadle do belek stropowych. Należy je zdemontować i umieścić w odpowiednim miejscu. Jeśli istniejący otwór jest za duży, można go zmniejszyć, dokręcając na jego obrzeżach dodatkowe belki. W stropach żelbetowych nie da się powiększyć otworu, natomiast można go zmniejszyć w taki sam sposób jak w stropie drewnianym – przykręcając wzdłuż krawędzi drewniane lub metalowe belki.
Autor: FAKRO
Po sprawdzeniu, czy otwór ma odpowiednie wymiary, i ewentualnie poprawieniu go przykręca się wzdłuż krótszych krawędzi łaty montażowe. Odległość między nimi mierzona w świetle otworu powinna być o 5 cm krótsza niż długość schodów. Na łatach opiera się schody, na razie bez klapy
Montaż schodów na strych: instrukcja
Najpierw mocuje się skrzynię z drabinką. Klapę przykręca się na końcu. Jeśli w stropie jest ułożona paroizolacja, to do skrzyni powinno się przybić zszywkami kołnierz paroizolacyjny, który połączy się z folią ułożoną w stropie.
Schody na strych opiera się wstępnie na łatach montażowych przykręconych przy krótszych krawędziach otworu. Skrzynia ma nieco mniejsze wymiary niż otwór w stropie, więc mocuje się ją do wymianów przez drewniane przekładki, sprawdzając zachowanie kątów prostych w narożnikach.
Po zdemontowaniu łat montażowych szczeliny wokół skrzyni wypełnia się wełną owczą, aby nie uciekało przez nie ciepło. Na koniec docina się stopki drabinki, odpowiednio do wysokości pomieszczenia, i montuje się klapę. Do wykończenia krawędzi otworu można wykorzystać gotowe plastikowe listwy maskujące szczeliny.
Schody strychowe: kosztorys
W galerii zdjęć - instrukcja montażu schodów drewnianych na strych. Wybraliśmy:
- schody składane Fakro LWT (U = 0,51 w/(m2.K)) – 1138- 1218 zł (zależnie od rozmiaru);
- LTK Energy (U = 0,68 (m2.K)) – 947-996 zł
- gotowy zestaw izolacyjny Fakro – 148- 172 zł
- listwy maskujące – 50- 62 zł
Jaka jest rola przekładek montażowych
Umieszczamy je między skrzynką a stropem, w miejscach przykręcania skrzynki do stropu. Przekładki zapobiegają odkształceniom skrzynki i ułatwiają zachowanie równych przekątnych. Gwarantują także poprawne przenoszenie obciążenia ze schodów na strop. Brak elementów dystansowych lub ich nieprawidłowe rozmieszczenie może prowadzić do nieszczelności wokół klapy, a w skrajnym przypadku do niezamierzonego jej otwarcia. O parametrach cieplnych klapy schodów decyduje grubość jej termoizolacyjnego wypełnienia oraz uszczelki obwodowe.